in , , ,

Bilgisayar Ekipmanları Nasıl Temizlenmeli?

Temizlik Önemli!

Son günlerde dünya çapında yaşanan Covid 19 (Korona) sebebiyle dünya diken üstünde. Avrupa’nın tamamına yayılan virüs ciddi bir tehlike arz ediyor.

Bu yazımızda sizlere Bilgisayarınızın ekipmanlarının nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatacağız.

 https://oagtr.com/anasayfa/bilgisayar-ekipm…sil-temizlenmeli/

1 – Klavye

Bilgisayarlarda en çok kullanılan ekipmanlar arasında 1. sırayı tabii ki, klavye alıyor.

Klavyeler, kullanıcıya göre dakika da 60 ila 100 kelime yazabiliyor. Bu kullanıcıyı bir çalışan olarak düşünürsek, mesai saatleri (08:00 – 17:00) arasında yüzbinlerce veya milyonlarca kez tuşlara basmak anlamına geliyor.

Oyuncu Klavyelerini Temizlemek

Bu durumda, yeni nesil oyuncu klavyeleri temizlenme açısında en zorlu ekipmanlardan birisidir.  Her tuşu sökerek dizer ve harfleri karıştırmamak adına aynı şekilde dizersiniz.  Aynı zamanda kabloları özenle sakladıysanız, büyük bir eziyettir çıkartmak.

Bu sırada klavyenin diziliş şeklinin fotoğrafını alın ve tüm tuşları plastik bir kaba koyun, ardından sıcak suyla kabı doldurun ve son olarak sıvı sabun kattıktan sonrasında kapı iyice çalkalayın.

Bu işlem sonrasında tuşları kurulayın veya kalorifer üzerinde tuşları kurumaya bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda bu işlem sırasında tuşların kurumasını beklerken, klavyenin kasasını fırça ile temizleyin, klavye kasasını ıslak mendil ile silin.

Ofis Klavyelerini Temizlemek

Ofis klavyeleri oyuncu klavyelerine kıyasla temizlemesi daha kolaydır. Klavye 2 farklı şekilde temizlenebilir.  İlk olarak ciddi bir temizlik düşünülüyorsa, klavye kasası tamamen sökülür ve bu klavyeler oyuncu ekipmanları olmadığından dolayı tuşlar tamamen çerçeve ile bütün haldedir böylelikle tuşları çerçeve ile yıkayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında yine fırça yardımıyla klavye içerisini temizleyebilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Microsoft Flight Simulator PC'nin Çıkış Tarihi ve Fiyatı Açıklandı!

Diğer bir yöntem ise fazla ciddiyete gerek yok olarak düşünüyorsanız, klavyeyi fırça ve ıslak mendil ile temizleyebilirsiniz.

Laptop tarafında fırçayı çok bastırmadan veya ıslak mendil ile silebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirmeden öncesinde klavyeleri aygıttan çıkartmayı unutmayın. Windows’un ayarlarını bozmayın temizlemeye çalışırken.

https://oagtr.com/anasayfa/bilgisayar-ekipm…sil-temizlenmeli/

2 – Fare

Bilgisayarlarda en çok kullanılan ekipmanlar arasında 2. sırayı tabii ki, fare alıyor.

Fareler yani diğer adıyla Mouse’lar günde binlerce kez tıklanabiliyor ve böylelikle klavye göre önceliğini yitirmiş oluyor.  Klavyeler haricinde fareler, tamamen üzerinde leke bırakıyor.  Böylelikle herhangi bir aralık içerisinde bir tabaka oluşuyor.

Bu tarz durumlar içerisinde gerek, oyuncu ve ofis fareleri olsun tamamen tek bir şekilde temizlenebilir.

Bazı durumlarda farelerin parçaları çıkartılabiliyor bazısı ise çıkartılmıyor. Bu durumda, çıkartılan aparatlar yıkanabilir. Çıkarılmayan ürünlerde tamamen ıslak mendil veya alkol bazlı bez ile silebilirsiniz.

Farelerin arasında (tuş aralıklarında) oluşan bu kir tabakaları ise oldukça ince uçlu bir aley ile alınabilir ve temizlenebilir.  Aynı zamanda ürünlerin skatezlerine dikkat etmeye özen gösterin.

Ürünü temizlerken tamamen aygıttan çıkartmayı unutmayın.

 

https://oagtr.com/anasayfa/bilgisayar-ekipm…sil-temizlenmeli/

3 – Kulaklık

Bilgisayarlarda en çok kullanılan ekipmanlar arasında 3. sırayı Kulaklık alıyor.

Günümüzde oyuncu kulaklıkları yoğun bir şekilde ilgi görüyor ve bu kulaklıklar artık ofislerde kullanılmaya başladı aynı zamanda.

Oyuncu kulaklıkları artık çok daha büyük ve insan kulağını içeriye tamamen ses odaklı aldığından dolayı bu da kulağınızda bulunan kirlerin kulaklıkta sürekli kalması anlamına geliyor.

Oyuncu ve normal kulaklıklarda tek bir temizleme yöntemi mevcut.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nintendo Switch’e Gelecek Overwatch: Legendary Edition Beraberinde Halloween Dehşeti Etkinliğini Getiriyor!

Yeni nesil kulaklıkların süngerleri artık çıkartılabilir hale geldi ve dilediğinizde çamaşır makinesine atabilir veya sıcak su yıkayabilir ve bu esnada güzel bir koku yayması adına parfümlü sabun katabilirsiniz.

Süngerleri çıkarttıktan sonrasında ses sürücüleri ve kafa bandı kısmında süngeri temizlemek gerektiğini unutmayın.

 https://oagtr.com/anasayfa/bilgisayar-ekipm…sil-temizlenmeli/ ‎

Bonus: Monitör

Bu konunun monitör ile ilgisinin ne olduğunu düşünüyorsunuz, aslında ilgisi sandığınızdan daha fazla.

Bütün bu temizlik işlemlerini yaparken, bezlerde bulunan mikroplar ve tozlar tutunacak bir düzey ararlar. Daha çok sıcaklık yayan bir yer, işte bu sırada monitör paneli devreye giriyor.

Yaydığı ışık sebebiyle paneldeki sıcaklık, tozları ekrana çekiyor ve böylelikle lekeli ve bir o kadar toz monitör üzerinde kalıyor. Görüntünüzün bozulmaması açısından monitör temizliği oldukça önem taşıyor.

Monitörü 2 farklı temizleme seçeneğiniz bulunuyor.  İlk seçenek tamamen ıslak mendil ile paneli detaylıca silmek, diğer bir işlem ise kolonya veya alkol bazlı ekran temizleyiciler olabilir.  Böylelikle ekranda bulunan lekelerin tamamen panelde kalmasını engeller ve böylelikle ilerleyen dönemlerde ciddi bir şekilde çıkmayan lekelerden veya panel sararmasından kurtulursunuz.

 

Bütün bana kalırsa, bütün bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde eliniz değmişken çalışma masanızı da silmeyi ihmal etmeyin. Böylelikle tamamen genel bir temizlik sağlamış olursunuz.

Corona virüsü sebebiyle, evden zorunlu olmadığı halde dışarı çıkmayalım ve ülke durumunu daha kötü bir noktaya getirmeyelim.  Temizliğe önem gösterelim.   Oyun oynayın, yazı yazın olmadı film izleyin, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım lütfen.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teamfight Tactics iOS ve Android İçin Yayınlandı!

Samsung M21 Modeli Tanıtıldı!

Samsung M21 Modeli Tanıtıldı!