in , ,

Hakan: Muhafız 4 Sezon İncelemesi (Spoiler)

Muhafız Geri Döndü! Peki 4. sezon nasıl olmuş?

Hakan Muhafız’ın 4. Final sezonu nihayetinde yayımlandı.

Hayatta en pahalı şey tecrübedir. Çünkü kazanmak için önce kaybetmek gerekir.  4. Sezonda öncelikle olgun bir yapıya bürünmüş olan Hakan’ı görüyoruz aslında.

Hakan Muhafız’ın 4. Sezonunda aşağı yukarı kadro yine aynı olduğunu görüyoruz.  Böylelikle 3. Sezondan hikaye kopmuyor. 2 – 3 Sezon arasında bir kopukluk söz konusuyken 3 ve 4 sezon arasında sağlam bir bağ olduğunu rahat bir şekilde görüyoruz.

Teori

Hatırlarsanız, Hakan Muhafız’ın 3. Sezonu yayımlandığı zamanda 4. Sezon ile ilgili Teori makalesi yayımlamıştım.  Açıkçası böyle bir teorinin bazı noktalarının tutacağını bilmiyordum ve tuttuğunu görmekte beni biraz sevindirdi açıkçası.

Peki bizleri nasıl bir sezon bekliyor?

3. Sezon’da Bütün insanlar Ölümsüzerin ürettiği virüs ile hastalanmış ve yine daha sonrasında yine ölümsüzlerin parmağı olduğunu gördüğümüz aşıyı kullanan tüm insanlar birer ölümsüz haline geldi bu Hakan, bu insanlara anahtarı vermemek için kaçarken denize atlamış ve burada anahtar sayesinde zamanda yolculuk yapmıştı.

Tabii bu zamanda yolculuk tek taraflıydı, peki bu sırada Akıncı Bey’i Harun nereye gitti? Yoksa farklı bir pararel evrene mi gitti?

Açıkçası Zamanda Yolculuğu sadece hakan yapabiliyor ve bu yolculuk esnasında uyuyakalıyor ve Akıncı Harun’un bedenine geçiyordu bu esnada Akıncı Harun bey, nereye gittiği hiç bilinmedi.

Tabii Hikayenin yeni sezonun gidişatını bu Zaman yolculuğu değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer zamanda yolculuk olmasaydı Hikaye 3. Sezonda tamamen tıkanmıştı aslında.

Devleti Aliyye

4. Sezonun büyük bir kısmı 1459’da geçiyor ve açıkçası Osmanlı dönemi çok iyi bir şekilde anlatıldığını dile getirmeliyim. Ölümsüzlerin Osmanlı’da Devleti Aliyye’ye nasıl sızdığını ve hatta ve hatta neredeyse 7. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’e Suikast girişiminde bulunduklarını da açık bir şekilde gördük.

Aslında dizinin bu sezonunda Ölümsüzlerin Osmanlı’da nasıl politika aracılığıyla devletin önemli kademelerine sızdığını görüyoruz, 2. Sezon’da diziye ölümsüz olarak katılan Boran Kuzum’un Osmanlı’da nasıl Hekim Başı olduğunu ve Dizinin Sonundan Başına gördüğümüz Okan Yalabık, Faysal’ın nasıl bir Osmanlı Bilgesi olan Hüsrev Efendi olduğunu görüyoruz.

Aslında Faysal’ın planları Osmanlı’da gerçekleştirdiği olayı günümüz istanbul’unda deneseydi eminim ki, İstanbul’a kimsenin zerre haberi olmadan sahip olabilirdi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  NBA 2K20 Steam'de %92 İndirim İle 20 TL'ye Düştü!

Ölümsüzlerin Ağır topu olan Faysal (Okan Yalabık) 4 sezon boyunca hikayenin baş karakterlerinden birisi oldu, İş Adamı, Hayırsever, Osmanlı Bilgesi ve 3. Sezonda verilen Avrupalı bir Terörist gibi yansıtıldığı da oldu.  Açıkçası Faysal olmasaydı dizinin bir kısmı eksik kalırdı diye düşünüyorum ve bu nedenle Okan Yalabık rolünün hakkını fazlasıyla verdi, 2 Sezon ve 4. Sezon Teorilerinde dediğim gibi.

Kahin

Zeynep ise ilk öldü dedik fakat yaşama bir türlü tutundu ve o da 3 sezonun sonunda 4 sezonda itibariyle Ölümsüzlerin arasında yerini aldı ve bu uğurda muhafızın yakın dostlarını hatta ve hatta onu seven (Taner Ölmez) Burak’ı bile öldürdüğünü gördük, aslında Taner Ölmez’in canlandırdığı 3. Sezonun en önemli karakterlerinden olan bu karakter oldukça işlevsiz ve amaçsız, sanki bir figüran karaktermiş gibi harcanması 4. Sezonda gözüme çarpan en kötü örneklerden.

Zeynep’e (Hazar Güçlü) geri dönelim, ölümsüzler ile birlikte olmasını bir kenara koyalım ve Kahin’i sırf Vezir’in dayatmasına karşı vurdu ve kahin tüm yeteneklerini tüm bunların olacaklarını bilerek, zeynep’e aktardı ve artık Ölümsüz haricinde aynı zamanda bir Kahin’de oldu ve açıkçası Ölümsüzlere çalışan bir kahin ortaya çıktı.

 

Farklı Evrenler

Hakan her ne kadar zamanda yolculuk yaparak, geçmişi değiştirip geleceğinde değişmesi hedefledi bu bir nebze olsun işe yaradı fakat, gömlek ve hançer özelliğini kaybetti.  1459’da Vezir ve Hakan Ölümsüzleri faysal dahi bir tuzak ile öldürdüler, vezir’de Akıncı Harun Bey ile düzgün bir fani hayat yaşamak adına iksiri içti ve Hakan geçmişe veda ettiğinde İlk sezon’da gördüğümüz kapalı çarşı çocuğu olarak karşımıza çıktı ‘acaba’ dedim.

Fakat Hakan’ın geçmişi değiştirmesiyle gelecekte benliğini hatırladığı farklı bir pararel evrende uyandı.

Bu pararel evren hikayenin oldukça dışına çıkmış ve Faysal geçmişte tuzağın farkına varmış ve hayatta kalmış ve ilk sezonda olduğu gibi yine bir iş adamı olarak karşımıza çıkmasını açıkçası garipsedim.

Ancak asıl mesele buda değil, Osmanlı’da sık sık karşımıza çıkan yaşlı bir kadın’ın kulübesinde bir madalyon gördü ve bu Madalyon Akıncı Harun Bey’in babasına ait olması üzerine ve gelecekti pararel evrendeki faysal’a ait olan şirketin logosu olduğunu hakan tekrar gördüğünde Faysal’ın Akıncı Harun Bey’in babası olduğunu öğrendiğimde bir afalladım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Danmachi Anime İncelemesi (Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka)

İstanbul’un Yeni Ölümsüzü Hakan

Böyle bir şey beklemiyordum kısaca Muhafızlar Ölümsüz’ün soyundan gelmekteydi ve bu sezonun son bölümünde işin çıkılmaz bir hale gelmesini sağladı.

Böylelikle kısaca Hakan’da bir Ölümsüzdü ve Faysal’ı öldürmeye kalktığında Faysal’ın tıpkı Vezir’i bir önceki gelecekte öldürdüğünde kolunun çürüdüğü gibi hakan’da faysal’ı öldürdüğünde kolu çürüdü ve o an kendisini de öldürdü.

Hikaye burada biteceğini düşünürken Hakan tekrar hayata döndü ve hayat olağan akışında kapalı çocuğu olarak ilk sezonda gördüğümüz dükkanında vakit geçirmeye başladı.

Kısaca 4. Sezon bir önceki sezona göre gerçekten iyi bir izleyici kitlesi yakaladı diyebiliriz. 3 Sezon biraz daha az bir ilgi çekerken bana göre açıkçası son sezon oldukça iyi bir hikaye ve kurguya sahip olduğu görünüyor.

Fakat Finalde olan bu pararel değişiklik sanki senaristler diziyi ‘hızlıca bitirelim sıktı artık’ der gibi bir izlenim verdi bana.

Bu sezonda müzik seçimleri gayet yerinde ve tam zamanında olmuş bu konuda tüm dizi ekibi iyi bir iş çıkartmış.  Fakat 1 ve 2 Sezon arasında olan uzun dönem boyunca heyecan yüksek seviyedeydi.

Aynı zamanda 3. Sezon ile 4 sezon arasındaki neredeyse 3-4 aylık süreç içerisinde 2 sezonunda yayınlanması bende şöyle düşünce oluşturdu.

Acaba Netflix, ‘Artık bitirelim ve yeni dizilere odaklanalım’ mı dedi acaba?  Çünkü Hakan: Muhafız Netflix’in ilk orijinal türk dizisiydi ve Hakan: Muhafız sonrası Netflix’de artan Orijinal türk dizi ve flimleri ile birlikte bana kalırsa bu da Hakan: Muhafız’ın fişini çekmiş olabileceğini düşünüyorum.

Peki Sadece Bu Sezon İçin Netflix Hesabı Alınır mı?

Bana kalırsa alınabilir, oldukça iyi bir hikaye vadediyor. 4. Sezonu sizlere tek sezon ile değil 4 sezonu birden izlemenizi tavsiye ediyorum.

Çağatay Ulusoy, Okan Yalabık ve Hazar Ergüçlü’yü kutlamak gerekiyor tüm sezon boyunca üstün bir oyunculuk sergilediler.

Hakan: Muhafız’ın diğer sezonları hakkında incelemelerini aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

Hakan: Muhafız 1 Sezon İncelemesi

Hakan: Muhafız 2 Sezon İncelemesi

Hakan: Muhafız 3 Sezon İncelemesi

Artık Hakan: Muhafız’a veda ediyoruz, bu tarz ilginç yapımlarda tekrar görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EA Sports UFC 4 Duyuruldu!

Gelmiş Geçmiş En İyi Dövüş Oyunları