in ,

LoL 10.23 Yama Notları Özeti | Sezon Öncesi Dönem Yenilikleri!

Yenilenmiş Eşya Dükkanı ve Adını İlk Defa Duyacağımız Sayısız Eşya Bizlerle

League of Legends 11. sezon öncesi dönemine hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere Riot, her sezon bitiminde Sezon Öncesi Dönem adı altında Vadi’ye yepyeni bakış açıları getiriyor. Geçtiğimiz sezon Sihirdar Vadisi üzerinde çeşitli değişikliklere gidilirken bu sezon da neredeyse her şampiyonun mekaniğine etki edecek köklü değişiklikler söz konusu. 10.23 yamasında bizleri yepyeni bir eşya dükkanı selamlarken sık kullanılan bazı eşyaların da aramızdan ayrıldığını görebiliyoruz. Ancak yeni gelen eşyaların eskilerini aratmayacağını söylemek şimdiden mümkün. Son olarak mevcut dereceli sezonunun sona erdiğini belirtelim. Sezon sonu ödülleri ise sezon bitiminden kısa bir süre sonra dağıtılmaya başlanacak. İsterseniz yenilenen eşya dükkanına, eşyalara ve 10.23 yamasının diğer yeniliklerine şöyle bir göz gezdirelim.

Yamada Öne Çıkanlar

Sezon sonu ödülü olan Şanlı Lucian kostümünü alabilmek için en az Altın IV liginde olmanız gerektiğini ve mevcut hesabınızdaki takdir seviyenizin ise en az 2. seviyede olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu koşulları sağlayamayan hesaplar Şanlı Lucian kostümünü alamayacak. Ayrıca mevcut koşulların üzerinde bir ligde ve takdir seviyesinde olanlar kostümün yanında renk paketine de sahip olabilecek.

Savaş Makinesi Nasus, Savaş Makinesi Zac, Direnişçi Jayce, Direnişçi Singed ve Direnişçi Yorick 12 Kasım 2020 tarihinde çıkıyor.

Yeni Eşya Dükkânı

Özetle bahsetmek gerekirse yenilenen eşya dükkanı artık çeşitli koşullara bağlı olarak bizlere eşya önerebiliyor. Yani diyelim ki orta koridordasınız ve karşınıza Cassiopeia geldi. Dükkan, bu koşulları göz önünde bulundurarak hem erken safhada hem de oyunun ilerleyen dakikalarında nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size yardım edebilecek. Ayrıca değişen ve kaldırılan eşyaların yanında mevcut eşyaların da görsel olarak yenilendiğini belirtelim.

Önerilen Eşyalar sayfası mevcut diziliminizin hangi noktada olduğunu, kime karşı savaştığınızı ve oyunun nasıl ilerlediğini göz önünde bulundurarak şampiyonunuza uygun eşyaları görüntülüyor.

Tüm Eşyalar

Eşyaların hepsini görmek için Tüm Eşyalar sekmesine gitmeniz gerekiyor.

Hızlı Alım Panelleri

Bu sekmelerden de iksirler, karışımlar, totemler ve çizmeler gibi sık alınan eşyalara erişebilir ve onları çabucak alabilirsiniz.

Sırada hepimizin merakla beklediği eşya değişiklikleri var. Bu kısım biraz kafa karıştırıcı olabilir ama elimizden geldiğince özetleyerek anlatmaya çalışacağız efenim.

Ormancı Eşyaları ve Değişiklikleri

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Riot, ormancıların her oyun aynı sıkıcı eşyayı almak zorunda kalmasından sıkılmış. Yapılan değişiklikle beraber geçen yılın beğenilen destek eşyası güncellemesinden esinlenerek ormancıların daha fazla altın harcamadan Çarp’larına doğru ilerlemelerine olanak sağlanmış. Ayrıca bu kısımda birtakım orman kampı değişiklikleri de bulunuyor.

Dolukılıcı

Maviliğinden de anlaşılabileceği üzere kendileri oyunun ilerleyen safhalarında Donduran Çarp’ a dönüşüyor. Eşyanın diğer etkileri de şu şekilde:

 

 •  Canavarlara hasar vermek onları yakarak 5 saniye boyunca 60 (+%10 YG) (+%2 İlave Can) (+%5 İlave SG) Büyü Hasarı verir.
 • 5 kez Çarp kullanmak bu eşyayı tüketerek Çarp büyüsünü Donduran Çarp’a yükseltir.
 • Büyük canavar kesmek ilave deneyim sağlar.
 •  1-18. seviyelerde ormanda ya da nehirdeyken saniyede en fazla 8 ila 18 Mana yenilersin.

Közbıçak

 

Közbıçak Cüretli Çarp’ın ilk hali diyebiliriz. Eşyanın oyun içindeki etkileri ise şu şekilde:

 

 •  Canavarlara hasar vermek onları yakarak 5 saniye boyunca 60 (+%10 YG) (+%2 İlave Can) (+%5 İlave SG) Büyü Hasarı verir.
 •  5 kez Çarp kullanmak bu eşyayı tüketerek Çarp büyüsünü Cüretli Çarp’a yükseltir.
 • Büyük canavar kesmek ilave deneyim sağlar.
 •  1-18. seviyelerde ormanda ya da nehirdeyken saniyede en fazla 8 ila 18 Mana yenilersin.

Temel iki ormancı eşyasının yanında başta Gromp ve Yampiri Yengeç olmak üzere bütün orman kamplarında çeşitli dengelemeler yapılmış durumda. Bu dengelemelerin amacı orman rolündeki bazı bilinmeyen tutarsızlıkların önüne geçmek için yapılmış.

Destansı Eşyalar

Oyunun diğer rollerini ilgilendiren kısmına hoş geldiniz. Yeniliklere geçmeden önce destansı eşyaların, efsanevi eşyaların bir aşama altında yer aldığını belirtelim. Burada da Efsanevi eşyalara gidiş yolunda oyuncuları rahatlatacak niteliklere sahip eşyaların amaçlandığını görebiliyoruz. Özellikle yeni destansı eşyaların oyunun gidişatına doğrudan etki eden önemli nitelikleri bulunuyor.

Doruk Sadağı

Doruk Sadağı, oyunun erken safhasında saldırı gücü ve saldırı hızından mahrum kalan nişancı şampiyonlar için getirilmiş. Bu eşya ile birlikte nişancı şampiyonların ihtiyaç duyduğu erken koridor kontrolü onlara sunulurken PvP güçleri aşırı derecede arttırılmıyor. Yani eşya bütün haliyle dengeli bir durumda. Son olarak daha küçük parçalardan oluşan akıcı bir tarif sunmak, 1300 Altın biriktiremeden önce dönüş yapmak zorunda kalmanız halinde TEK Kılıcı’nın sahip olduğu koridor kartopu etkisi sorununu ortadan kaldırıyor. Eşyanın etkileri ise şu şekilde:

 •  Saldırılar minyon ve canavarlara fazladan 20 Fiziksel Hasar verir.

Hiddetbıçağı

Bu eşya ile beraber isabet etkisi şampiyonlarına Guinsoo’nun Hiddeti’nin yeni kritik vuruş dönüştürme etkisini, eşyayı tamamlamadan önce sunarak oyunculara gereken durumlarda kritik vuruş ihtimali dizilimlerine yönelme şansı tanınıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi 2019 Takımları Belli Oldu!

 

 • Saldırılar her %20 Kritik Vuruş İhtimali başına 35 Fiziksel Hasar verir ama kritik vuruş yapamaz.

Felaket Mücevheri

Tıpkı Son Fısıltı gibi yüzdelik nüfuz adı altında tarifi dengelemek adına Felaket Mücevheri karşımıza çıkıyor. Eşya, Yüzdelik büyü nüfuzu olarak etki ediyor.

 

Sömüren Bakış

Hextech Silahkılıç gibi hem hasar verip hem iyileşmek isteyen büyücülerin yeni favori eşyası Sömüren Bakış olacak gibi. Hextech Silahkılıç eşyası için de yazının devamında kötü bir haber bizleri bekliyor.

 

Bilinmezlik Küresi

Büyücülerin oyunun erken safhasında ağır yara etkisine sahip olabilmesi için değiştirilen Bilinmezlik Küresi, mevcut büyü nüfuzu etkisini kaybederek yeniden bizlerle beraber. Artık Büyü hasarı vermek, rakip şampiyonlara 2 saniyeliğine %40 etkili Ağır Yara etkisi uyguluyor.

Maceracının Pazubendi

Eskisine göre biraz daha anlaşılır hale getirilen bu eşya ise artık daha ucuz ve 30 etkiye kadar birikebilen birim katlettikçe 1 zırh sağlayan bir etkiye sahip.

 

Hextech Alternatörü

Mevcut hasar tetiklenmesi artık yeteneklerle de gerçekleştirilebiliyor.

 

 

 • Rakip şampiyonlara hasar vermek, fazladan 50-125 Büyü Hasarı uygular (40 saniye bekleme süresi).

Bami’nin Alevi

Eşyanın erken safhalardaki etkisi biraz daha arttırılıyor.

 

 

 • Yakınındaki rakiplere her saniye 15 (+%1 İlave Can) Büyü Hasarı verir (minyonlara %50, canavarlara %100 daha fazla hasar verir).

Kanatlı Ayzırhı

Hareket hızı ve can sağlayan bir bileşenimiz yoktu. Artık var. Eşya %5 Hareket Hızı sağlıyor.

 

Yeşil Bariyer

Bu eşya kısaca Maceracının Pazubendi’nin bir büyü direnci versiyonu. Böylece zorlu bir yetenek gücü koridorunda hayatta kalabilmek için seçeneklerimiz olacak.

 

 •  Her 60 saniyede bir 3 Büyü Direnci kazanırsın (en fazla 15). Şampiyonlardan büyü hasarı almak, bir sonraki artışa kalan süreyi alınan hasarın %5’i kadar azaltır (örn. 100 Büyü Hasarı almak, süreyi 5 saniye azaltır).

Başgardiyanın Zırhı

Başgardiyanın Zırhı, önceki etkisine göre daha çok fark edilecek bir değişiklikle karşımıza çıkıyor.

 

 • Normal saldırılardan alınan hasarı ilave canının %0,5’ine eşdeğer miktarda azaltır. Azaltma etkisi, saldırının verdiği hasarın %40’ıyla sınırlıdır.

Ağırkan

Eşya eski pasifini kaybederken, birebir hasar takasında etki edebilecek önemli bir pasife kavuşuyor. Eşyanın eski pasifi ise başka bir eşyaya aktarılmış durumda.

 

 •  Bir şampiyona fiziksel hasar verdikten sonra 6 saniye boyunca yakın dövüşçü şampiyonlar azami canlarının %2’sini, menzilli şampiyonlarsa %1’ini yeniler.

Ocakbağlı Baltası

Ağırkan’ın eski pasifine merhaba diyen bir diğer yeni eşya ise Ocakbağlı Baltası. Eşya, isabet halinde hareket hızı sunuyor ve aynı etkiyi sağlayan birkaç diğer eşyaya yükseltilebiliyor.

 

Tiamat

Eşyanın mevcut pasifi ve aktifi birbirinden tamamen ayrılıyor. Tiamat pasifini korurken, aktifi hemen aşağıdaki yeni eşyaya geçiyor.

 

 • Saldırılar, yakınındaki diğer rakiplere toplam saldırı gücünün en fazla %60’ına eşdeğer fiziksel hasar verir.

Demirdiş Kırbacı

Demirdiş Kırbacı, Tiamat’ın eski aktifine sahip yepyeni bir eşya.

 

 

 • Yakınındaki rakiplere toplam saldırı gücünün %75’ine eşdeğer fiziksel hasar verirsin. Canı %50’nin altında olan minyon ve canavarlar %200 Hasar alır (15 sn. bekleme süresi, yetenek hızından etkilenir).

Bandle Camı Ayna

Riot yeni getirilen yetenek hızına sahip mana yenilenmesi eşyalarının tamamen iyileştirme ve kalkan gücüne bağlı olmaması için sistemdeki bir boşluğu bu eşya ile dolduruyor.

 

Ayrıca bazı mevcut destansı eşyaların da elden geçirildiğini söyleyelim. Mevcut değişikliklerin yanında bedel olarak dengelenen diğer destansı eşyalar, oyunun gidişatını olumsuz etkilememek adına dengelenmiş durumda.

Temel, Başlangıç ve Destek Eşyaları

Son olarak erken safha eşyalarına bir göz atalım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 10.11 Yama Notları Özeti | Geniş Çaplı Nişancı Güçlendirmeleri!

Tanrıça’nın Gözyaşı

Oyunun geçiş safhasında kullanılan Tanrıça’nın Gözyaşı eşyası, birtakım değişikliklere uğrayarak başlangıç eşyası konumuna getiriliyor. Eşyanın yük biriktirme mantığı artık daha anlamlı bir hale gelmiş durumda.

 

 • Hedeflere yetenek isabet ettirmek bir yük tüketir ve 3 İlave Mana kazandırır. En fazla 450 İlave Mana kazanılabilir. Hedef bir şampiyonsa ilave mana iki katına çıkar. Her 8 saniyede bir Mana Yüklemesi kazandırır (en fazla 4).

Kara Mühür

Kara Mühür’ü kullanan şampiyonlar oldukça az. Bu yüzden eşya, manaya ihtiyaç duymayan şampiyonlar için daha iyi bir seçeneğe dönüştürülüyor.

 

 •  Şampiyon asistleri 1, skorları 2 İhtişam yükü kazandırır. En fazla 10 defa birikir. Katledilme halinde 4 yük kaybolur.
 • İhtişam yükü başına 5 Yetenek Gücü kazandırır.

Doran’ın Kılıcı

Eşya karma hasara sahip şampiyonlar için biraz değişime uğruyor. Artık %2,5 Mutlak Sömürü sağlayan eşya, erken safhalarda daha etkin kullanılabilecek.

 

Doran’ın Yüzüğü

Mana kullanan büyücülerin favorisi Doran’ın Yüzüğü, yenilenerek mana kullanmayan büyücüler için de kullanışlı hale getiriliyor.

 

 • Minyon kesmek 6 Mana yeniler. Fazlalık mana (eğer mana kazanmanız mümkün değilse 6 Mananın tamamı) %50’lik bir oranla iyileştirmeye çevrilir.

Çelik Kaplamalı Çizme

Eski köye yeni adet. Kendileri bildiğimiz Ninja Tabisi eşyası efenim.

 

 

Kaldırılan Eşyalar

Sırada saygıyı hak edenler kısmı bulunuyor. Burada bugüne kadar ya bizi delirtmiş ya da rakibe saç baş yoldurtmuş eşyaları anacağız. Kendileri 10.23 yamasıyla beraber aramızdan ayrılıyor ya da farklı bir surete bürünüyor.

 • Luden’in Feryadı, Artık bir ihtişamlı eşya (Luden’in Çığlığı)
 • Hextech GLP-800, Artık bir ihtişamlı eşya (Hepbuz)
 • Liandry’nin Eziyeti, Artık bir ihtişamlı eşya (Liandry’nin Istırabı)
 • Hextech Roketkemer-01, Artık bir ihtişamlı eşya (Hextech Füzekemer)
 • Günateşi Pelerini, Artık bir ihtişamlı eşya (Günateşi Kalkanı)
 • Görkemli Zafer, Artık bir ihtişamlı eşya (Turbo Kimyasal Tankı)
 • Buzdoğan Eldiven, Artık bir ihtişamlı eşya (Buz Ateşi Eldiven)
 • Draktharr’ın Gece Kılıcı, Artık bir ihtişamlı eşya
 • Üçlü Kuvvet, Artık bir ihtişamlı eşya
 • Shurelya’nın Rüyası, Artık bir ihtişamlı eşya (Shurelya’nın Savaş Şarkısı)
 • Demir Solari’nin Broşu, Artık bir ihtişamlı eşya
 • Değişken Miğfer
 • Athene’nin Lanetli Kadehi
 • Hextech Silahkılıç
 • Büyübüken
 • Asırlık Sopa
 • Statikk Hançer
 • İkiz Gölge
 • Jaurim’in Yumruğu
 • Ahenk Kadehi
 • Bilgewater Palası
 • Antik Dönüştürücü

Yeni Efsanevi Eşyalar

Tıpkı destansı eşyalardaki gibi efsanevi eşyalarda da oldukça köklü yenilikler bulunuyor. Bu eşyaların temel amacı, şampiyon sınıflarındaki temel farklılıkları aradan kaldırmak. Öyle ki bir suikastçi oyunun hangi safhasında olursa olsun bir nişancıyı kolayca saf dışı bırakabiliyordu. Öte yandan yine bir suikastçi, tank sınıfından bir şampiyona neredeyse hiç hasar veremiyordu. Genelde takım savaşı mantığı içerisinde oluşan bu düzen, sezon öncesi dönemle beraber biraz daha bireyselleşiyor. Artık nişancılar suikastçilere karşı daha donanmalı bir halde. Suikastçiler ise tank sınıfındakilere karşı daha etkili olabilecek. Aynı tutarsızlık menzilli ve menzilsiz büyücüler için de giderilmiş durumda. Yani kısaca sezon öncesi dönemde yine takım ruhu mantığı yer alırken, sınıflar arası önemli güç dengesizlikleri ortadan kaldırılıyor. Bu yüzden yazımızın bu kısmında sadece yeni eşyaların görsellerine yer vereceğiz. Seçtiğiniz sınıfa göre alacağınız efsanevi eşyayı belirlemek ve oluşturacağınız stratejiyle hareket etmek tamamen size kalmış efenim.

İhtişamlı Eşyalar

İhtişamlı eşyalar, en yüksek eşya aşaması olarak geçiyor. Yani bu eşyalarla oynayış tarzınızı belirleyip oyunun gidişatında köklü değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak tek seferde yalnızca bir ihtişamlı eşya alabilirsiniz. Bu yüzden rakibinizin ve takımınızın mevcut durumunu göz önünde bulundurarak seçim yapmanızda fayda var. İşte yeni ihtişamlı eşyalar listesi:

 

Yenilenen eşyalarla beraber rünler de elden geçirildi. Rünlerde herhangi bir yenilik bulunmuyor. Yapılan değişiklikler daha çok dengelemeye yönelik yapılmış.

Yakında Gelecek Kostümler

Şanlı Lucian

Savaş Makinesi Nasus

Savaş Makinesi Zac

Direnişçi Jayce

Direnişçi Singed

Direnişçi Yorick

Kostümlerin satış fiyatı 1350 RP

Nitelik Güncellemeleri

Bekleme Süresinde Azalma niteliği yerini Yetenek Hızı’na bırakıyor. Yetenek Hızı’ndaki temel mantık, yapılan yetenek atışlarının daha hızlı hale gelmesini sağlamak. Bu değişikliğin sebebi ise oyunun URF moduna dönüşmemesi için sabit tutulan %40 bekleme süresi mantığının oyunun ilerleyen safhalarında oyuncuyu sınırlı hale getirmesi olarak görülüyor.

Bir sonraki yama notlarında görüşmek üzere! ^^

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Dungeons 3 Epic Store’da Ücretsiz Oldu!

Ücretsiz Oyun: The Textorcist: The Story of Ray Bibbia Epic Store’da Ücretsiz Oldu!