in ,

LoL 9.14 Yama Notları Özeti | Devasa Sezon Ortası Güncellemesi!

League of Legends’in en sakin sezonu olarak bilinen 9. sezon, 9.14 güncellemesiyle beraber tabuları yerle bir etmeye geliyor. 9.14 yaması oyunun mekaniklerine doğrudan etki eden değişiklerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Genel olarak baktığımızda ise 9.14’te belli başlı şampiyonlara getirilen oyun mekanikleri şu şekilde:

 • Kalkanlara karşı etkili yetenekler
 • İyileşmeye karşı etkili yetenekler
 • Sabit hasar azaltan yetenekler
 • Gerçek Görüş mekaniklerine getirdiğimiz iyileştirmeler
 • Hareketliliğe karşı etkili yetenekler

Değişikliklere bakıldığında metada büyük bir dalgalanma olacağı şimdiden görülebiliyor. Ayrıca bu değişikliklerin, sezon tamamlanmadan önce şampiyonlar için planlanan önemli mekanik güncellemelerinin son turu olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. İsterseniz önemli değişikliklere beraber bakalım.

9.14 Yamasında Öne Çıkanlar

“Vice City’nin bağrından kopup gelmiş iki yeni kostüm, 18 Temmuzda Vadi’de!”

Dengelemeler

Üzülerek (belki de sevinerek) söylemek gerekirse 9.14 yamasının en etkili zayıflatması Aatrox’u vurdu. Şampiyon ulti formundayken artık hiç bir şekilde dirilmiyor. Kaldırılan bu özelliğin yerine Aatrox’un ulti formundayken can çalması ise büyük ölçüde arttırılmış durumda.

Zayıflayanlar

Güçlenenler

Düzenlenenler

Kalkanlara Karşı Etkili Şampiyonlar

Bu başlık altında düzenlenen iki şampiyonumuz var: Blitzcrank ve Renekton. Bu iki şampiyon artık rakipler üzerinde susturma veya sersemletme gibi etkiler bırakmadan önce ilk olarak rakiplerin mevcut kalkanlarını kırıyor. Belirttiğimiz kalkan kırma, mevcut kalkan miktarını gözetmeksizin gerçekleşiyor. Blitzcrank’ın R – Statik Alan ve Renekton’un  W – İnsafsız Yırtıcı yeteneklerinde bu etkilerin görüldüğünü de söyleyelim efendim.

İyileştirmeye Karşı Etkili Şampiyonlar

Oyundaki diğer tüm iyileşme azaltma kaynaklarının üst sınırı %40 olsa da Katarina ve Kled için bu oran %60’a çıkarılmış durumda. Artık Katarina’nın R – Ölüm Çiçeği ve Kled’in Q – Ayı Oltası, rakiplere yüksek oranda (%60) iyileştirme azaltması uyguluyor.

Sabit Hasar Azaltmaya Sahip Şampiyonlar

Bu başlık altında ise Fizz ve Leona bulunuyor. İki şampiyona da şöyle bir baktığımızda takım savaşının merkezinde hareket ettiklerini rahatlıkla görebiliyoruz. Aslında her iki şampiyon da herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç duymasa da Riot, bu iki şampiyona özgü sabit hasar azaltma getirerek takım savaşındaki mücadelelerini güçlendirmeyi seçmiş durumda. Bakalım bu durum metaya nasıl yansıyacak?

Gerçek Görüş’e Sahip Şampiyonlar

Şimdilik sadece Karma, LeBlanc ve Morgana için getirilmiş olan bu değişiklikte rakibi tutan ve belli bir süre sonra sersemleten yetenekler göz önüne alındı. Getirilen bu değişiklikle beraber Gerçek Görüş artık tüm kitle kontrolü süresi boyunca uygulanacak. Kısacası yetenek atışına maruz kalan rakipler, yeteneğin etkisi boyunca açığa çıkacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 10.2 Yama Notları Özeti | Lig Tırmanışına Hazırlık

Hareketliliğe Karşı Etkili Şampiyonlar

Ordan oraya amansızca atılarak rakiplerini alt eden çılgın şampiyonlara karşı getirilmiş bu değişiklik ise biraz tuhaf ama etkili. Bu başlık altında değişen Ahri, Cassiopeia ve Poppy, artık gerçekleşmekte olan atılmaları engelleyebilecek.

Ölüm Özeti

Ölüm özeti arayüzü baştan aşağı yenilendi. Anlaşılan Riot, nasıl tek yediğimizi daha net bir şekilde görmemizi istiyor. Getirilen bu yeniliğin önümüzdeki yama dönemlerinde de elden geçirileceğini de söylemeden geçmeyelim.

[Takım] Sohbetini Göster

Ayarlar>Arayüz>Sohbet kısmının altına, susmak bilmeyen takım arkadaşlarımızı susturmamızı sağlayan yeni bir seçenek eklendi. Artık mevcut “[Tüm] sohbeti göster” seçeneğinin yanında ayrı bir “[Takım] sohbetini göster” kutucuğu var. Varsayılan ayarlarda her iki seçenek de etkin durumda.

Giderilen Hatalar

 • Qiyana’nın W – Diyarın Hâkimi yeteneği, artık Liandry’nin Eziyeti’yle doğru bir şekilde tetikleniyor.
 • Galio’nun E – Adalet Yumruğu yeteneği, şampiyon Mordekaiser’in R – Ölüler Âlemi‘ndeyken kullanıldığında bu âlemde kalmıyor.
 • Corki’nin Pasif – Hextech Mühimmatı‘nın Paket’i, şampiyon Mordekaiser’in R – Ölüler Âlemi‘ndeyken ortaya çıktığında sadece bu âlemde ortaya çıkmaya başlamıyor.
 • Rammus’un Q – Güç Topu ve Lucian’ın R – İnfaz yetenekleri, şampiyonlar Gecenin Kıyısı, Banshee’nin Duvağı veya Morgana’nın E – Kara Kalkan yeteneğinin etkileri altındayken artık kitle kontrolü etkileri tarafından engellenemiyor.
 • Görüş Skoru artık görüş ziynetinin ipucuna göre doğru bir şekilde güncelleniyor.

Taktik Savaşları 9.14 Yama Notları

Taktik Savaşları dereceli beta sezonu 9.14 yama dönemiyle beraber başlıyor! Ayrıca Twisted Fate, bu yamayla birlikte arenalara iniyor. Diğer değişiklikler ise şu şekilde:

Saldırı Hızı Değişiklikleri

 • Saldırı hızı ilavelerinin şampiyonun taban saldırı hızına bağlı olarak hesaplanabilmesi için, tüm şampiyonların saldırı hızı oranlarını değiştirildi. Kısaca, düşük taban saldırı hızına sahip şampiyonlar saldırı hızı veren eşyalardan daha az faydalanacak. Değişikliği dengeleyebilmek için de bu yamada bazı şampiyonları ve saldırı hızı veren eşyaları ayarlandı.
 • Şampiyon saldırı hızı oranları: 1,0 ⇒ Şampiyonların taban saldırı hızı
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 10.16 Yama Notları Özeti | Yeni Şampiyon: Yone!

PvE Turları

 • PvE turlarından herhangi bir eşya alamamanız halinde artık minyonlar, canavarlar veya destansı canavarlardan biri altın düşürüyor.
 • Ejder ve Kadim Ejderha artık Ejderha özelliği ilavelerinden faydalanamıyor. Büyücü takım kompozisyonları yaşadı.

Dereceli Hazır Grup Kısıtlamaları

 

 • Dereceli hazır grup boyutu artık tüm dereceler için üç oyuncuyla sınırlı. Platin aşamasının altında beş kişilik gruplar oluşturma özelliği artık kalktı.

Seviye Eşikleri

 

 • 9. seviyeye ulaşmak için gerekli olan XP miktarı: 70 ⇒ 64

Yeteneklerin Hedef Belirlemesi

 

 • Canı az olan şampiyonları hedef alan yetenekler, artık “en az cana sahip olan” hedefi toplam can değeri yerine can yüzdesine göre belirliyor.

Dükkân

 • Tur sonunda kazandığınız XP ile seviye atladıktan sonra dükkânı yenilediğinizde, dükkân artık eski seviyeniz yerine yeni seviyenize göre yenileniyor.

Kullanıcı Arayüzü

 • Toplam altının yanına “seri” göstergesi eklendi. Bu gösterge, mevcut serinizi (galibiyet veya mağlubiyet) ve değişik uzunluklardaki seriler için kazandığınız ödülleri gösteriyor.
 • Şampiyonların her tur ne kadar hasar verdiğini görebileceğiniz bir çatışma özeti eklendi.
 • Şampiyonların üzerine sağ tıkladığınızda beliren panele şampiyon nitelikleri (saldırı gücü, zırh, büyü direnci vs.) eklendi.

Bu önemli değişikliklerin yanında ise ufak tefek eşya ve şampiyon güncellemeleri bulunuyor.

Giderilen Hatalar

 • Büyülü Kristal Ok’un atış görsel efektleri güncellendi.
 • Büyülü Kristal Ok’un sesleri artık duyuluyor.
 • Paylaşımlı seçimdeki bir şampiyonla birleşerek seviye atlayan şampiyonların kopyalanmasına sebep olan hata giderildi.
 • Bir Taktik Savaşları karşılaşmasına yeniden bağlanmak artık oyun sonu istatistiklerinin görünmemesine sebep olmuyor.
 • Yakın dövüşçü şampiyonların saldırmayı ve hareket etmeyi bırakmasına sebep olan birkaç hata giderildi.
 • Yukarıdaki bölümlerde listelediğimiz milyonlarca hata giderildi.

Yakında Gelecek Kostümler

Demacia Vice Garen

kostümün 1350 RP üzerinden satışa sunulması bekleniyor.

Demacia Vice Lucian

kostümün 1350 RP üzerinden satışa sunulması bekleniyor.

Böylelikle 9.14 yama özetinin de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Özellikle Aatrox zayıflatması ve yeni kalkan kıran olayı metayı önemli bir ölçüde etkileyeceğe benziyor. Son olarak vedamızı, Vadi’ye  yaklaşmakta olan asi grubumuzla beraber yapmak istedik efendim. Herkese iyi oyunlar!

Asiler: Pyke, Jinx, Irelia, Akali ve Warwick

 

 

Gerçek Bir “Potterhead” Misin? – Harry Potter Bilgi Testi

FPS Türünü Şekillendiren En İyi 10 Oyun!