in ,

LoL 9.3 Yama Notları Özeti | Nişancı Krizi Sona Eriyor

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde League of Legends’ın en tuhaf sezonu sayılabilecek olan 8. sezonu sona erdi. Bu sezonda getirilen birtakım değişikliklerin izleri hala daha devam etse de Riot, bu izleri kapatmak için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Özellikle bu yamayla beraber nişancı faciasına büyük bir çözüm getiriliyor. Ayrıca bazı şampiyonların mekaniklerinde de düzenlemeler mevcut. İsterseniz 9.3 yamasının detaylarına bir göz atalım.

Dengelemeler

Dengelemeler kısmında artık meta dengesini ciddi bir şekilde etkileyebilecek olan değişikliklerden bahsedeceğiz efendim. Ufak tefek dengelemeleri de yazımızın sonlarına sakladık. Anlaşılacağı gibi bu kısımdaki dengelemelerin şampiyonun mekaniklerine olan etkisi oldukça fazla.

Zayıflayanlar

Düzenlenenler

Nişancı Eşyaları

Kritik vuruş, temelde nişancıların mekaniğini oluşturan ve oyunun önemli bir parçası olan bir özellik olarak biliniyor. Geçtiğimiz sezon ileri safhalarda kritik vuruşları sıralamanın dışındaki oyun tarzlarının da alt koridorda kendilerine yer bulabilmesi için nişancı eşyalarına getirilen özellik sonrası nişancı metası komple karışmış ve özellikle alt koridorda işler epey bir kızışmıştı. O dönemde epey meta dışı seçim söz konusu olmuştu. Sezonun son dönemlerine doğru eşyalarda birtakım yenilikler yapılsa da nişancıların yüzü bir türlü gülmemişti. Bunun üzerine Riot, 9.3 yamasıyla beraber nişancı eşyalarında tekrar büyük bir güncelleme yapmaya karar verdi. Bu güncelleme ile beraber hedeflenen amaç ise şu şekilde;
 • Kritik vuruş kullanıcılarının temel dizilimlerini yeniden heyecan verici hale getirmek
 • Kritik vuruş dizilimlerini normal oyunlarda genel olarak daha tatmin edici hale getirirken (yani yukarıda belirtilen sorunları çözmek), onları profesyonel maçlarda bir soruna dönüştürmemek
 • Kritik vuruş kullanıcılarının gerektiğinde temel dizilimlerine savunma eşyaları eklemesini mümkün kılmak

Detaylara geçmeden belirtelim, bu güncellemeyle beraber  kritik vuruş kullanıcıları eskisinden çok daha zayıf veya daha güçlü olmayacak; fakat yeniden üç yerine, iki eşyaya (Ebedi Kılıç + Coşku eşyası “güncellendi”) ulaştıklarında güç patlaması kazanacaklar. Böylece oyunlardaki hissiyat daha iyi bir hale gelecek.

 Çeviklik Pelerini “Yine, yeni, yeniden.”

Söz konusu kritik vuruş olunca, bir zamanlar aramızdan ayrılan Çeviklik Pelerini eşyası aramıza tekrar dönüyor.

 • Eşyanın bedeli: 800 altın
 • Kritik vuruş ihtimali: %20
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends'tan Yeni Müzik Grubu ve Kostüm Serisi: True Damage!

 Ebedi Kılıç “Güncellemelere doyamadı.”

Güncelleme üzerine güncelleme alan bu eşyamız yeniden güncelleniyor. Artık Kritik vuruş hasarının bir kısmını gerçek hasara dönüştürmek yerine, doğrudan kritik vuruş hasarını arttırıyor. Diğer kaynaklardan sağlanan kritik vuruş ihtimalini ikiye katlamak yerine, doğrudan kritik vuruş ihtimali sağlıyor.

 • Toplam Bedel: 3400 Altın (değişmedi)
 • Tarifi değişti. TEK Kılıcı + Kazma + 1225 Altın  TEK Kılıcı + Kazma + Çeviklik Pelerini + 425 Altın
 • Saldırı gücü azaldı. 70  80
 • Ornn’un şaheser geliştirmesi olan Eriyik Kılıç halindeki saldırı gücü ise arttı. 100  110

 Canbiçen “Güncellendi”

Artık kritik vuruş ihtimali sağlıyor. Mana veya Öz Parlaması sağlamıyor.

 Shojin’in Mızrağı “Yeni”

Saldırı gücü, can, bekleme süresinde azalma ve Ejderin Uyanışı (Öz Parlaması’nın yeni adı) sağlar. “Öz parlaması ne yahu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Öz parlaması diye bahsettiğimiz olay tam olarak şu şekilde efendim; Ultininizi kullandıktan sonra yaptığınız ilk normal saldırı, 6 saniyeliğine Ejderin Uyanışı sağlayarak saldırı hızınızı %50 arttırır ve normal saldırılarınız ultiniz dışındaki yeteneklerinizin bekleme sürelerini %20 azaltır.

 Fırtınabiçen “Güncellendi”

Artık Enerji Dolu etkilerini güçlendiriyor ve bunların hedefi yavaşlatmasını sağlıyor. Artık birkaç saniye normal saldırı yapmadıktan sonra kritik vuruş garantilemiyor.

 Hayalet Dansçı “Güncellendi”

Artık düşük candayken kalkan sağlıyor ama saldırılan son şampiyonun verdiği hasarı azaltmıyor. Hortlak Valsi artık rakip şampiyonlara yaklaştıkça değil, saldırı gerçekleştirildiğinde devreye giriyor.

Bedeli Azaltılan ve Kritik Vuruş Hissiyatı Artırılan Eşyalar

Son olarak da nişancıların anti tank olarak da adlandırdığı Son FısıltıDominik Efendi’nin Hürmetleri ve Fani Hatıratı eşyalarında hasar güçlendirmeleri yapılmış durumda. Ancak bu güçlendirmelerin yanında bedellerinin de artırıldığını belirtmekte fayda var.

Dizilim Önerileri

Nişancı eşyalarında yapılan kapsamlı güncellemeden sonra, nişancıları birtakım dizilim önerileri bekliyor olacak. Riot’ın burada amaçladığı şey ise her nişancıya özgü dizilimin temellerini atmak.

 • Ebedi Kılıç ⇒ Savaşçı Çizmeleri ⇒ Coşku geliştirmesi ⇒ Coşku geliştirmesi ya da Son Fısıltı geliştirmesi
 • Canbiçen ⇒ Savaşçı Çizmeleri ⇒ Coşku geliştirmesi ⇒ Ebedi Kılıç
 • Mahvolmuş Kralın Kılıcı ⇒ Savaşçı Çizmeleri ⇒ Runaan’ın Kasırgası ⇒ Ebedi Kılıç
 • Mahvolmuş Kralın Kılıcı ⇒ Savaşçı Çizmeleri ⇒ Guinsoo’nun Hiddeti ⇒ Bombardıman Topu
 • Fırtınabiçen artık nişancılar için ilk önce alınması gereken bir eşya değil. Diğer dizilimlerde çoğunlukla üçüncü veya dördüncü sırada alınan bir eşya olacak
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Bıçakların Dansı, Irelia Şampiyon Güncellemesi

Basit Dengelemeler “Ufak tefek”

Zayıflayanlar

Minyon ve Canavar Altını Ödülleri

Minyon ve canavarlardan kazanılan altın yönünden gerideyken katledilmek, dirildikten sonra başınıza minyon ve canavar altın ödülü konmasını geciktiriyor.

Yükleme Ekranı Güncellemesi

Yükleme ekranına “altyapı çalışması niteliğinde” bir güncelleme getirildi. Bu güncellemeyle beraber Riot, yükleme ekranı ile ilgili söylentileri boşa çıkarmayacak gibi.

 • Dereceli çerçeveleri artık mevcut derecenizi yansıtacak şekilde sürekli güncelleniyor.
 • Yükleme ilerlemesi artık ekranın alt kısmında yer alan tek bir göstergeyle gösteriliyor.
 • Yükleme ekranında bir oyuncunun kartına tıklayarak bazı ek bilgiler görebiliyorsunuz:
  • Takım arkadaşları: Şampiyon ustalığı, takdir seviyesi ve oyuncunun tercihine göre dereceli zırhı veya seviye çerçevesi
  • Rakipler: Şampiyon ustalığı ve takdir seviyesi

Giderilen Hatalar

 • LeBlanc’ın E – Hayali ZincirTaklit E – Hayali Zincir veya Taklit Q – Şer Mührüyetenekleri, Q – Şer Mührü ve Taklit Q – Şer Mührü işaretini tetiklediğinde ama bir büyü kalkanı tarafından engellendiğinde; işaret artık kaybolmuyor.
 • Yadigâr Kalkan, artık oyun sonu ekranında Savaş Ganimeti’nden kazanılan altın miktarının iki katını göstermiyor.
 • Temel Aatrox kostümü sancak kanatlarını yeniden açıp kapayabiliyor.
 • Havai Fişek Vayne Prestij Serisi’nin E – Kazıkatar okunun rengi, R – Son Hazırlıkyeteneğinin normal saldırılarıyla karışmasın diye biraz değiştirildi.
 • Gecenin Kılıcı Yasuo’nun R – Son Nefes yeteneğinin seslendirmesi düzeltildi.
 • Profilinizin arka planını değiştirmek, profilinize yeniden girip çıkmayı gerektirmiyor. Değişiklik anında etkinleşiyor.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Kalp Deşen Fiora

Kalp Kıran Vi

Yeni sezonun ısınma turları olan 9.3 yama özetleri yazımızı burada sonlandırıyoruz. Bir sonraki yama notları yazımızda görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GM 8’e Android 9 Pie Güncellemesi

TERA Online Başlangıcına Geri Dönüyor!