in ,

LoL 9.9 Yama Notları Özeti | Sezonun En Büyük Güncellemesi

9. sezonun şu ana kadarki en büyük güncellemesiyle karşı karşıyayız efendim. 9.9 yamasında Aatrox’un oynanışa etki edecek şekilde yeniden düzenlenmesinin yanında görsel açıdan birazcık geride kalmış şampiyonlara da yer verilmiş. Anlayacağınız bu güncellemede dengelemeler değil, görsel yenilenmeler ve Aatrox mini-rework’ü daha da ön planda. İsterseniz yazımızın detaylarına birlikte inelim.

Bildiğiniz gibi 9.9 yamasının hemen öncesinde Riot Games, League of Legends’ın yeni destekçi şampiyonunu paylaşmıştı. Kısa sürede oldukça ses getiren bu şampiyonun, 9.10 yamasıyla birlikte Vadi’ye inmesi bekleniyor.

Yuumi: Sihirli Kedi | Şampiyon Önizleme

Destek rolüyle karşımıza çıkacak olan Yuumi, güncel metada oldukça büyük dalgalanmalara sebep olacak gibi. Özellikle dost şampiyonun üzerine bir güçlendirme olarak atılıp da hedef alınamaz hale gelmesi, rakip oyuncuları epey kızdıracak. Kısaca League of Legends evreni, dost şampiyonu yaşatırken rakip şampiyonların canına okuyacak bir kedicik görecek. Bakalım Yuumi, LoL evreninin bilinen en asi kedisi Rengar ile anlaşabilecek mi?

Dengelemeler

Zayıflayanlar

Güçlenenler

Düzenlenenler

Aatrox’un bu yamada ufak bir değişiklik aldığını yazımızın başında da bahsetmiştik. Kısaca bahsetmek gerekirse artık pasif saldırıları da Aatrox’u iyileştiriyor ve kötürüm etkisi kaldırıldı. Q’nun bekleme süresi ayarlandı ve hasarı arttı. W’su artık her seviyede aynı ölçüde yavaşlatma etkisi uyguluyor ve yeteneğin bekleme süresi artmış durumda. E’nin iyileştirme tetiklenmesi ayarlandı. Dirilme artık ultinin temel etkisi değil. Şampiyonları alt etmek artık ultinin süresini uzatıyor ve dirilmeyi etkinleştiriyor. Ultinin hareket hızı ayarlandı ve yetenek iyileşme miktarını arttırıyor. Yani anlayacağınız şampiyon üzerinde bir sürü ayarlama bulunuyor.

Diğer şampiyonlardaki düzenlemelere bakacak olursak:

Blitzcrank

Pasifinin kalkanı ayarlandı. R’nin pasifi normal saldırılarla hedefi işaretleyerek bir süre sonra daha fazla hasar verecek şekilde değişti. Temel kostümünün ve bazı kostümlerinin görsel efektleri güncellendi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Twitch Rivals VALORANT Finali Bugün Gerçekleşecek!

Kindred

Pasif damgaları oyunun daha sonraki safhalarında ortaya çıkıyor. Şampiyonun yeteneği Yampiri Yengeç’in değişikliğine ayak uyduracak şekilde düzenlenmiş durumda.

Soraka

Q’nun bekleme süresi ve sağladığı sürat ayarlandı, kendisi ve takım arkadaşı için güçlendirilmiş iyileştirme arttı, hasarı azaldı. E’nin bekleme süresi azaldı, bedeli artık her yetenek seviyesinde sabit değil ve hasarı ileri seviyelerde azaldı.

Tahm Kench

Pasifi her seviyede aynı ölçüde ilave hasar veriyor. Q’nun yavaşlatma etkisi, menzili ve yavaşlatma süresi arttırıldı. W’su hem takım arkadaşları hem de rakip üzerinde kullanıldığında Tahm Kench’e kitle kontrolü etkileri uygulanıyor ve rakipler yutulduğunda mana iadesi sağlıyor. E’nin sağladığı iyileştirme ve kalkan miktarı arttı, yetenek artık mana harcamıyor. Ultinin menzili azaltıldı,  bekleme süresi ise arttırıldı.

Eşyalar

Avcı İksiri “KALDIRILDI”

Güle güle acemi ormancıların dostu, kovalayan rakiplerin düşmanı, seni özleyeceğiz.

Manaveren “Taban Hasarı Arttırıldı.”

Metada yeni bir Ezreal dönemi başlıyor olabilir.

Görsel ve Ses Efekti Güncellemeleri

9.9 yamasını bu denli büyük yapan bir diğer önemli detaya hoş geldiniz. Burada günden güne yenilenmekte olan League of Legends evreninde, görsel ve ses açısından geride kalmış bazı şampiyonlar yer alıyor.

Ashe

Caitlyn

Jax

Blitzcrank

ve son olarak da Renekton’un yeteneklerinde bazı ses ayarlamaları bulunuyor.

Rünler

Artçı Şok

Dirençler artık seviyeyle birlikte artmıyor; diğer ilave dirençlerle birlikte belirli bir seviyeye kadar artıyor. Hasar artık SG veya YG ile birlikte artmıyor.,

Küçük Rün Ayarlamaları

Rünlerin gücü genel olarak bakıldığında epey azaltıldı. Bu yüzden Riot, rünlerde her bir sınıfa ayrıcalık tanımayacak şekilde güçlendirmeler yapmış durumda.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends 2020 Dünya Şampiyonu Belli Oldu!

Yampiri Yengeç

Ormancıların sevimli dostu Yampiri Yengeç üzerinde ufak bir değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre Yampiri Yengeç artık oyunun 2. dakikasında değil 3 dakika 15 saniye sonra ortaya çıkıyor.

Giderilen Hatalar

 • Altın renkli Buzbıçaklı Irelia’nın dirilme sırasında hareket eden bıçaklarının ses çıkarmama hatası giderildi.
 • LoL Sesli Sohbet’e ilk katılan oyuncunun bas-konuş etkinken, tuşa basmadan sesinin duyulabildiği hata giderildi.
 • Ağaç Ata LeBlanc ve Kara Kuzgun LeBlanc artık LeBlanc’ın temel kostümünün R – Taklityeteneği efektlerini kullanmıyor.
 • LeBlanc’ın Q – Şer Mührü veya R – Taklit Şer Mührü yeteneğini, W – Vurkaç yeteneğiyle art arda kullanmak artık işaretin tetiklenmemesine sebep olmuyor.
 • Taliyah’nın R – Örgü Duvar yeteneğinin açma ve kapama animasyonu artık yetenek simgesinin üzerinde kalıcı olarak açık kalmıyor.
 • Hemen yeniden etkinleştirildiğinde artık Kayn’in modeli R – Davetsiz Misafirtamamlanmadan önce ortaya çıkmıyor.
 • Bir oyun izlenirken Ejder simgesi, artık Ejder kesilmeden önce arayüzde görünmüyor.
 • Şampiyon Seçimi başarılı bir şekilde tamamlandığında oyunculara mesaj gönderilmesine sağlayan bir özellik eklendi. Eğer seçim tamamlanmazsa, herhangi bir mesaj gönderilmiyor.
 • Dereceli erimesi yeniden etkinleştirildi.
 • Dereceli Uğursuz Koruluk’un devre dışı bırakıldığı sunucularda, Profil’deki Dereceli sekmesinde ortaya çıkan bir hata giderildi.
 • Kayle’ın R – Yüce Adalet yeteneğini kullanırken bazen donup başka bir konuma ışınlanmasına sebep olan hata giderildi.

Yakında Gelecek Kostümler

Yenilmez Alistar

Oldukça kalabalık olan 9.9 yamasını bu şekilde özetlemiş olduk. Veda etmeden önce yeni Yenilmez kostümüyle beraber öteki Yenilmez kostümlerine renk paketlerinin getirilmiş olduğunu belirtmekte fayda var. Bir sonraki yamada görüşmek üzere, hoşça kalın!

 

 

CS:GO 1 Mayıs 2019 Güncellemesi

Ücretsiz Oyun: World of Goo Ücretsiz Oldu!