in ,

5G Teknolojisi Nedir? 5G İle Ne Değişecek?

5G Teknolojisi Sizce Nerelere Kadar Varabilir?

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte aklımıza takılan sorulardan bir tanesi de 5G’nin bize neler katacağı ve bizi nasıl etkileyeceği. İnternet hızlarımız yükselecektir kuşkusuz. Peki 5G sadece bununla mı sınırlı kalacak? Hiç öyle gözükmüyor.

Durmak bilmeden ilerleyen teknolojinin merakla beklenen yeni üyesi olan 5G, yurt dışında geliştirilmeye devam ediyor. Peki 4G ile 5G arasında sadece hız farkı mı olacak? Yoksa bazı işleyişler kökten değişip yerini farklı metotlara mı bırakacak? 5G ile ilgili tahmin ve araştırmalara yazımızda yer verdik. İşte 4G ile 5G arasındaki fark!

 

İzlediğinizde en çok korktuğunuz sahneleri düşünün. Bu ve bunun gibi sahnelerin sadece sizin için ayarlandığını hayal edin. Bu şekilde çok daha korkunç olabilirdi çünkü sizin korkularınızdan beslenme gibi bir ihtimal ortaya çıkardı. Belki de korku filmleri sizin eğlence anlayışınız içinde değildir.

Bir sistem düşünmeye ne dersiniz? Sizin duygu değişimlerinizi, belki de izlediklerinizden yola çıkarak bu verileri çok hızlı bir şekilde sisteme aktarıp sistemin size özel bir video seçtiğini hayal edelim. Bu harika gözükse de mahremiyete girmek gibi olduğunu da söyleyebiliriz çünkü tahminlere ve araştırmalara göre sistem, sizin kameralarınızdan sizin ifadelerinizi de “interaktif video deneyimi” için kullanabilecek. Bunların hepsi için 5G’ye teşekkür ya da lanet edebiliriz.

 

İnsanların çoğu 5G ile birlikte daha geniş ağlar ve onun sonucunda ultra hızlı bir erişim elde edebileceklerini düşünmekte. Ama 5G’nin yetenekleri bunları oldukça aşıyor. Potansiyel olarak alışılagelmiş video izleme tanımını değiştirebilir.

İnteraktif video şirketi olan Wirewax’in kurucu ortağı Dan Garraway: “Şu sıralarda televizyona hazırlanan videolara benzer videolar hazırlanabiliyor.” dedi. “Dramatik olan şey ise, videoyu iki yönlü bir etkileşime çevirdiğinizde normal videoların aksine kullanıcılar sonucu olan bir şeyler meydana getirilebiliyor.” diye ekledi. Anlaşılan, videoları “interaktif” hale getirmek amaç edinilmiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: DISTRAINT: Deluxe Edition Kısa Süreliğine Ücretsiz Oldu!

5G ile geliştirmek istedikleri interaktif video deneyimine gelirsek; telefonlarınızdan da yararlanarak sizin duygu analizlerinize göre ne izlemeniz gerektiğini size önerebilir. ”Kesin yaşanır.” gibi ifadeler kullanmadan önce şu 5G’nin biraz daha derinine inelim.

5G’nin en temel özelliklerinden biri, neredeyse aksamadan gerçekleşen aşırı duyarlı bağlantılardır. Yani ağ ve ona bağlı sitemler her türlü etmene anında tepki verecek kadar hızlı olacaktır. 5G’nin önemini anlatan bir gelişme olan Beyaz Saray’ın 5G teknolojisi için planlar geliştirdiğini biliyor muydunuz? Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ile Ameraika’nın 5G için adımlar atmaya başladığı resmi olarak duyurulmuş oldu. Tabii ki Amerika bu konuda tek değil, karşısında teknolojide çığır açan Japonya ve Çin gibi ülkeler de var.

5G gelecek yıllarda telefonlarda denenecek ve bu medya biçimleri şimdilik mevcut olmasa da potansiyelinin çok büyük olabileceği tahmin ediliyor. Intel tarafından görevlendirilen bir araştırma ekibinin sonucuna göre, 5G yeni medya uygulamalarının gelirini 67 milyar dolara kadar çıkarabilecek.

Intel ve Intel gibi büyük şirketlere göre 5G yeni medya ile birlikte günümüzde 170 milyar dolar olan dünya çapındaki sektör değerini, 2028 yılına kadar 420 milyar dolara çıkaracak.

Bunlar gerçekleşir mi? Onu zaman gösterecek ama durmadan gelişen teknolojinin yan etkileri de olacak gibi görünüyor. Bildiğiniz gibi ülkemize diğer ülkelere göre çok geç gelen 4G de internet hızlarını ve ağ kalitesini oldukça ileri taşımıştı. Bunu 5G de ilerletir kuşkusuz ama görülüyor ki 5G noktasında internet hızlanmakla kalmayacak bazı medya değerleri kökten değişecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ASSASSIN'S CREED ODYSSEY TANITILDI!

Peki 5G Başka Neleri Değiştirebilir?

5G sadece telefonlarımızı değil birçok günlük işleyişi de değiştirecekmiş gibi gözüküyor. Bu işleyişler arasında akıllı şehirleşme, geliştirilmiş sanal gerçeklik, gelişmiş otomotiv sektörü (şoförsüz araçlar), uzaktan cerrahi müdahale ve elbette genişleyen ve hızlanan ağlar da var.

Dediğimiz gibi, 5G birçok şeyi doğrudan etkileyecek. Hayatımızı daha modern yapacaktır kuşkusuz fakat bir kısım insan ise bunun kişisel hayatlarımızı kötü etkileyeceğini düşünüyor. Bu düşüncenin temel sebebi teknoloji ile ters orantıda olan kavram: mahremiyet.

5G Ne Zaman Gelecek?

Samsung’un, geçtiğimiz günlerde ilk başarılı deneyin gerçekleştiğini açıklaması ile aklımızdaki “5G ne zaman çıkıyor?” sorusu güçlenmedi değil. Tahminlere göre 2020 yılında uygulanmaya başlayacak olan bu sistemin Türkiye’de ne zaman kullanılacağı ise merak konusu.

5G Ne Kadar Hızlı?

 

Herhalde çoğumuzun aklına gelen ilk soru 5G’nin hızıdır. 4G dahi bizim internetleri sınıf atlatırken 5G bu konuda ne yapacak? Tahminlere göre 5G, 10-40 gigabit internet hızı sunabilecek. Bu değer 4G hızının 10 katı kadar yapıyor.

5G ile ne değişecek? Hepsini zaman gösterecek olsa da durmaksızın ilerleyen teknolojinin son üyesi olan bu ağ, hayatımıza somut olarak temas edebilecekmiş gibi gözüküyor. 5G hakkında sizin de görüşleriniz varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Murderous Pursuits Steam’de Ücretsiz Oldu!

Chilling Adventures of Sabrina Dizisinin İncelemesi