in , , ,

6 Soruda Google Stadia’yı İnceliyoruz (Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun Platformu Mu?)

1) Google Stadia Nedir?

Google, “oyunculuğun geleceği” olabilecek yeni dijital oyun platformunu tanıttı. Google, Stadia adını verdiği bulut tabanlı oyun servisi ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC)’nda yaklaşık 1 saat süren bir lansman ile tanıttı!

Google, geçtiğimiz yıl Assasins Creed: Odyssey‘i test etmek isteyenlere bulut sistemleri üzerinden ücretsiz olarak oynama fırsatı sunmuştu. Testlere dahil olmanın tek şartı ise güçlü bir internet bağlantısına sahip olmaktı. Testler başarılı oldu ve nur topu gibi Stadia’mız ortaya çıktı.

Google’ın sunduğu servisle birlikte sadece Google Chrome’a bağlanan herhangi bir cihaz sayesinde uzak sunucu üzerinde çalışan oyunları oynama imkanına sahip olacaksınız. Bu servis sayesinde pahalı ekran kartları, işlemciler gibi donanımlar olmadan oyun oynanabilecek.

2) Peki Google Stadia Bize Ne Vadediyor?

  • Uzun yükleme süreleri tarihe gömülecek.
  • Diyelim ki YouTube‘dan bir oyunun fragmanını izlediniz ve oyunu oynamak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken “Şimdi Oyna” butonuna basmak.
  • Oyun oynamak için pahalı bilgisayarlar ya da konsollar satın almaya gerek kalmayacak.
  • İçeriğe farklı platformlarda her seferinde kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Örneğin bir oyunu oynamaya şirket bilgisayarınızda başlayıp yolda telefonunuzla devam edip oyun keyfinizi evdeki televizyonunuzdan bitirebileceksiniz.
  • Stadia, oyunları 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare hızında oynatacak. Önümüzdeki dönemde şirketin hedefi çözünürlüğü 8K seviyesine çıkarmak.

3) Ne Kadar Güçlü?

AMD’nin günümüz ekran kartlarını performansıyla bertaraf edecek özel Stadia GPU’ları, saniyede 10,7 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. Xbox One’da bulunan GPU’nun işlem gücü saniyede 6 trilyon, Playstation Pro‘nun ise 4,2 trilyon. Yani lansmanda söyledikleri gibi 2 baba konsolun toplamından daha güçlü olacak olan Google oyun dünyasına ilk çalımı performans gücüyle atıyor!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Grounded 1 Milyondan Fazla Oyuncu Tarafından Oynandı!

AMD’nin özel Stadia sistemlerinde 2,7 GHz hızında 32 bit CPU ve 16 GB RAM buluyor. 

Aynı Zamanda Stadia Gamepad’i De Hazır!

Oyunlara bağlanmak için bir kontrolcüye sahip olmanız gerekiyor. Elbette oyunları sahip olduğunuz kontrolcülerle oynayabilirsiniz fakat Google en iyi deneyim için yeni çıkaracağı Stadia kontrolcüsünü öneriyor. İlerleyen dönemlerde klavye ve fare desteğinin de gelmesi su götürmez bir gerçek.

Stadia İçin Özelleştirilmiş Google Asistan Da Yolda!

Google sesli sanal asistanı, Stadia oyun kolunda kendine özel bir butona sahip olacak. Eğer oyun içerisinde kolaylıkla gerçekleştirilemeyen bir şey yapmak isterseniz, Asistan’a söylemeniz yeterli olacak. Örnek olarak şunu verebiliriz: Bir oyunda bir mağarada kapana kısıldınız ve çıkamıyorsunuz. Bunu asistana söylemeniz yeterli olacak. Anında bir YouTube videosundan takıldığınız yerin rehberini izleyip oradan gönül rahatlığıyla çıkabileceksiniz. Aynı zamanda oyunlarda sesli komutları kullanmanın bir sınırı yok. Yani yapay zekadan nasıl yardım alacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmış (Tabi programlanabilir bir hayalse.)

4) Peki Google Stadia’da Hangi Oyunlar Mevcut?

Stadia için 100’den fazla firmanın oyun geliştirdiği biliniyor. Fakat şimdilik sadece iki oyunun adı geçiyor. Bunlar da Beta testleri sırasında oynanabilir durumda olan Assasin’s Creed: Odyssey ve Doom Eternal.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Pikuniku Epic Store’da Ücretsiz Oldu!

5) Google Stadia’yı Ne Zaman Kullanabileceğiz?

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın çoğu ülkesi 2019 bitmeden Stadia’ya erişim mümkün olacak. Türkiye içinse henüz net bir tarih açıklanmış değil. Fakat lansmanda gösterilen server noktaları arasında Türkiye‘den de birkaç server noktası görmüştük. Bu da ilk zamanlarda olmasa da sonradan Stadia’nın ülkemize geçiş yapacağının bir göstergesi.

6) Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Henüz bir fiyat bildiriminde bulunmayan Google’ın bizce ve çoğu kesimce önünde iki seçenek bulunuyor. Ya Netflix tarzında aylık olarak sadece sunucu hizmeti veya bazı oyunlar için ödeme alabilir ya da servis kullanımı ücretsiz olur ve oyun başına ödeme alabilir. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Bitirirken

Google kadar büyük bir şirketin uzun zamandır konuşulan bulut oyun sistemine dahil olması geleneksel oyunculuğu kısa vadede etkilemese de uzun vadede bunun olacağı tahmin ediliyor. Ama bunun hemen gerçekleşmeyeceğinin sebepleri ise kötü ve yavaş bağlantı problemlerinin yanı sıra ülkemiz dahil çoğu ülkeye çıkışından belki de çok sonra gelecek olması. Bazı uzmanlar Google’ın, Sony ve Microsoft karşısında önemli bir rakip olacağını söylerken bazıları beklentileri düşük tutmaktan zarar gelmeyeceğini savunmakta.

Her zaman dediğimiz gibi üreticiler arasındaki rekabet her zaman biz tüketicilere olumlu olarak yansır. Önümüzdeki dönemlerde Google’ın bulut oyun sistemi sayesinde vezir de rezil de olabileceğini görebiliriz elbette, bunu zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Temalı Film “Özgür Dünya” 22 Mart’ta Sinemalarda!

Yaklaşan Voice of Adventurers Etkinliği, Black Desert’te Lalelerle Kutlanıyor!