in , , ,

Almanya’da Twitch Ve YouTube’da Yayın Açmak İçin Devletten Yayın İzni?

Almanya’da olup YouTube ve Twitch üzerinden yayınlarını sürdüren ve bir grup genç tarafından yönetilen PietSmiet TV, yakın geçmişte medya kuruluşlarının istekleri üzerine ZAK tarafından (yani bizim anlayacağımız şekilde Almanya’nın RTÜK’ü tarafından) incelendi ve bir ”Yayın İzni” almaları gerektiğine karar kıldı.

PietSmiet ekibi

Almanya’da ZAK, PietSmiet TV’in her radyo ve televizyon kanalının alması gerektiği gibi bir ücret gerektiren ”Yayın İzni’ni” alması gerektiğine karar kılındı. Ya kanallarına ”Yayın İzni” alacaklardı, ya da kanal sonlandırılacaktı. Bunun ardından yaklaşık 1 ay süre tanınan PietSmiet, o kanallarından zaten o ücreti karşılayamadıklarını, bu sebepten de kararın çıkmış olduğu ve Twitch’de eski videolarını 7/24 yayınladıkları yan kanallarını kapattılar. Aynı zamanda asıl kanallarının da tehlikede olma olasılığı sebebiyle pek dikkat de çekmek istemediklerini belirttiler.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Battlerite İlk Turnuvasını Duyurdu
Bir Twitch ve YouTube kanalının bu yasal izin dahiline girmesi için;
  • Günün büyük bir çoğunluğu yayının açık olması gerekir.
  • Minimum +500 kişinin izliyor olması gerekir.
  • Yayınlar belli bir plan ve program etrafında yapılıyor olmalı.

Bir süre sonra da ZAK bu konunun asıl kanallarını kapsamadığını bir posta olarak gönderdiler, çünkü düzenli olarak yayınlar yapılmıyordu. Bu şekilde PietSmiet aslında işin içinden sıyrılmıştı.

Neyse, daha sonrasında başka kanallardan seslerin çıkmasıyla onların da ZAK tarafından postalar almaya başladığı anlaşıldı. Yani PietSmiet TV tek kanal değildi ve hedefte diğer büyük Lets-Play kanalları, tanınmış E-sporcular da vardı.

PietSmiet kendisi kurtulmuş olsa dahi peşini bırakmadı, durumun yasaların yetersizliğinden ötürü kaynaklandığını ve ZAK’ın durumun başından beri yasaları uygulayarak sadece üzerine düşen görevi yerine getiren kurum olduğunu belirtti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Minecraft 2020'de Kapanıyor Söylentisi Gerçek mi?

İnternette yasal yayın iznini almasını gerektiren yani bu durumu kapsayan birçok ortam var” – ZAK Bayern Eyaleti ve Genel Yöneticisi Siegfrief Schneider

PietSmiet, ülkede meclis seçiminin hakim olması sebebiyle halktan ses getiren birileri olarak adaylar tarafından davetler alıyorlardı. Sadece bu konu değil birçok konu hakkında izleyicilerine danışan 2.1 Milyon aboneli kanal bunları adaylara aktarıyor ve tartışıyordu. Bu konu hakkında ise böyle bir şey ortaya çıktı; ” ”Yayın İzni’nin” düzenlenmesi için zaten 5 farklı eyaletten istek vardı ancak ilgilenilmemişti” Baştakilerin tembelliğine gelmiş olmalı.

Acaba bizde durumlar nasıl…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16-Bit Geri Döndü: Super NES Classic duyuruldu!

Playerunknown’s Battlegrounds 4 Milyon Kopya Sattı!