in ,

Apple’dan Avrupa Birliği’nin ‘’tek tip şarj konnektörü’’ kararına itiraz!

Cep Telefon markalarına göre, şarj aleti arama çilesine son verecek bir düzenleme Avrupa Birliğinden geldi!

 https://oagtr.com/anasayfa/appledan-avrupa-…-kararina-itiraz/

Bir süre öncesinde Avrupa Parlamentosu’nda alınan kararlara göre, tüm akıllı telefonların şarj soketi girişinin aynı olması yönünde bir düzenleme gelmişti.

Bu düzenlemeye göre, şarj aletleri tek bir soket (şarj girişi) olarak üretilmesi zorunlu hale gelecek.

Şarj cihazlarını tek tip yapacak yeni uygulamayla akıllı telefonlar, tabletler ve benzer nitelikli cihazların tümüne uyumlu bir giriş şarj cihazı geliştirilecek.

Avrupa Birliği 2009 yılından beri tek tip şarj konnektörü uygulaması üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi.

Geçtiğimiz hafta ise, Avrupa Birliği Komisyonu uygulamanın yasalaşması adına kanun tasarısı hazırlamıştı. Apple ise söz konusu uygulamaya bir kez daha itiraz etti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Hyper Light Drifter Ücretsiz Oldu!

Apple, iPhone ve iPad gibi ürettiği cihazların şarj edilebilmesi için Lightning olarak ismini verdiği  bir konnektör teknolojisi kullanıyor.

Bu konnektörün kullanılması akıllı telefon sektöründe Apple’ı ayrı bir yerde tutuyor çünkü Android ekosistemi üzerinde bulunan akıllı telefonlar Micro USB ya da USB Type-C konnektör kullanıyorken, iPhone’lar Lightning girişe sahip oluyor.

Samsung, Nokia, Sony ve HTC gibi üreticiler ise ‘Micro USB’ olarak adlandırılan girişleri kullandığı için farklı markaların şarj cihazları da kullanılabiliyor. Örneğin, Samsung markalı bir akıllı telefonun bataryasını Nokia’nın şarj cihazı ile doldurmak mümkün.

Apple İstemiyor!

Söz konusu kararın 3 yıl içinde uygulamaya geçmesi durumunda üretici şirketlere iki farklı seçenek sunulması öngörülüyor. Bunlardan biri Apple’ın kendine özel şarj bağlantısından vazgeçmesi ve rakiplerinde olduğu gibi micro USB giriş kullanmaya başlaması olacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  ASUS 300 ve 400 serisi chipsete sahip AM4 anakartlar, AMD Ryzen 3000 işlemcilere tam destek veriyor

Diğer ise tüm üretici şirketlerin gelecekteki teknolojik yeniliklere yönelik yeni bir şarj cihazı ve girişi geliştirmesi. Diğer tarafta, 2009 yılında Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde alınan kararla ilk kez tek tip şarj bağlantısı gündeme gelmiş ve Apple hariç hemen hemen tüm şirketler, 2012 yılında micro USB şarj bağlantısını kabul etmişlerdi. Ancak Apple, söz konusu anlaşmaya katılmama kararı almıştı.

Tüm cihazların tek bir şarj soketiyle bağdaştırılmasıyla birlikte, en büyük faydalarından biri ise cihaz fiyatlarının düşeceği ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Witcher Dizisinde Dijkstra’yı Oynayacak Aktör Belli Oldu!

https://oagtr.com/anasayfa/bilgisayarinizin…-neler-yapilmali/

Bilgisayarınızın Bir Zombi Bilgisayara Dönüşmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalı?