in ,

ARAL ve Teknoloji Marketlerinin Arkamızdan Neler Çevirdiği Ortaya Çıktı!

Bilenler bilir, geçtiğimiz aylarda Rekabet kurumu, Aral Game, D&R, Vatan Bilgisayar, Bimeks, Teknosa ve benzeri birkaç fiziksel perakendeci firmalara soruşturma açmıştı. Bunun sebebi ise Aral Game ve diğer firmaların birbirleriyle iletişim kurarak fiyatları sabit tutmasıydı. Ekonomi ile ilgili az da olsa fikir sahibi olanlar bunun nasıl bir sonuçları olduğunu bileceklerdir. Bir firma oyun için az da olsa indirim yapsa, diğer firmalar Aral’a şikayet eder, Aral ise indirimi uygulayan firmaya bir şikayet postası atar ve fiyatları diğer firmalarla eşit seviyeye getirttirir. Bu sebepten, bu sistem dünyada birçok ülkede yasaklanmıştır ve denetlenmektedir.

Türkiye’de ise bu olayları denetleyen bir Rekabet Kurulu var. Geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurulu bu suçlamaların olduğu ve içinde firmaların birbirleriyle yazışmalarını içeren gerekçeli kararı herkesin okuyabileceği bir şekilde yayınladı. Vakti olan, müsait olan herkesin bu yazıyı ve konuşmaları okumasını tavsiye ederim. Okuyun ki perakendeci firmaların nasıl bir iş çevirdiklerini öğrenin!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Google'ın Oyun Platformu Stadia, AMD ile Güçleniyor!

190’ı aşan sayfa sayısı bulunduğundan yazımızda sadece birkaç örnek ile devam edeceğiz.

Evet, bu yazılar bir şakadan ibaret değil! Tamamen gerçek olan konuşmalar. Genel olarak konuşmalar Aral üzerinden gerçekleşiyor. Ülkede zaten herkes Aral’a karşı bir antipatiyle yaklaşırken bu konuşmalardan sonra diğer firmalara da o gözle bakılacak gibi duruyor.

Bu yazışmalardan sonra çıkarılacak bir ders var ise o da “Türkiye’deki hiçbir perakende zincir mağazadan oyun almayalım, aldırtmayalım!”. Buna birisinin özel bir gününde alınan veya karne hediyesi olarak alınan hediyeler de dahil. Tabii yazımızda genel olarak oyunlardan bahsettik ancak bu olay sadece oyunlardan ibaret değil. Diğer teknolojik ürünler de bu işin içind girmekte.

ALMAYALIM! Eğer ki bu ürünleri buna rağmen halen daha almaya devam ediyorsak suçlusu yine biz oluyoruz ve firmalar, fiyatlarda hala bu sisteme devam ediyor. Dijital platformlar (Steam, Durmaplay, ByNoGame, Ubistore, Origin vb.) varken gidip daha fazla para vermenin hiçbir anlamı yok. İlla ki gidip kutulu almak isterim, koleksiyoncuyum derseniz de eğer yakınlarınızda Yazıcıoğlu, Doğubank gibi yerler illa ki vardır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dumbledoge, Galatasaray Espor'a Transfer Oldu

Aral Game’in tek yanı bu da değil. Geçtiğimiz senelerde Steam’e TL desteği geldiğinde oyun fiyatlarının cidden çok ucuz olduğunu görmüştük. Dışarda 180 TL olan bir oyunu Steam içinden 100 TL’ye alabiliyorduk. Aral Game bu işe sessiz kalmayarak oyun üreticisiyle konuşup kendisinin Türkiye temsilcisi olduğunu ve Steam’deki bu oyun fiyatlarının perakende satışta bir haksız rekabet yarattığını söyleyip, Steam platformundaki fiyatları biraz daha yükseğe çektirmişti.

Eğer ki yazışmaları okumak ve yapılan bu haksızlığı öğrenmek isterseniz buradan rapora gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 13 Nisan 2017 Güncelleme Notları

Yapımı Devam Eden Prey İçin Demo Sürüm Yayınlanacak!