in ,

Bahçeşehir Üniversitesi Bünyesinde Yeni Bir Ders: “Oyun Haberciliği”

Bahçeşehir Üniversitesi, bünyesine dijital oyun tasarımı ve farklı oyun çalışmalarından sonra birçok ülkede ilgi gören ‘’Oyun Haberciliği’’ dersini ekledi.

Şüphesiz ki Bahçeşehir Üniversitesi ülkemizde gelişmelere en çok açık üniversitelerden bir tanesi. Sürekli eklenen güncel bölüm ve farklı dersleriyle kendisini duyurmayı başaran Bahçeşehir Üniversitesi; Bug Lab ile birlikte girdiği oyun sektörü eğitiminde dijital oyun tasarımı başta olmak üzere farklı eğitimler verirken verdiği bu eğitimlere bir yenisini daha ekledi. ‘’Oyun Haberciliği’’ adlı yeni eklenen ders,  oyun çalışmaları ve dijital oyun tasarımı bölümünde öğrencilere sunulacak. Bu ders için seçilen öğretim görevlisi ise LEVEL dergisinden tanıdığımız başarılı editör Ertuğrul Süngü. Ertuğrul Süngü, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi dijital oyun tasarımı bölümünde de dersler vermekte.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Assassin's Creed Rogue Remastered İçin İlk Video Geldi!

Dersin içeriğinde ise; metin inceleme, eleştiri kuramı, oyun incelemesi ve inceleme yazarlığı gibi konular bulunmakta. Ayrıca ders, İletişim Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler için de seçilebilir olacak. Bahçeşehir Üniversitesinin yeni eklenen bu ders ile ilgili açıklaması ise şu şekilde:

Günümüzde bilgisayar oyun pazarı, başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki dev pazarlardan birisi haline gelmiştir. Hatırı sayılır miktarda tasarımcı, programcı, senarist ve yapımcı bilgisayar oyunu üretmek için yıllardır çalışmaktadır. Fakat her üretilen oyun “iyi” olmadığı gibi ancak çok az miktarda oyun gerçekten hak ettiği yeri bulur. Bu noktada üzerinde durulması gereken birbirinden farklı konular vardır. İşte bu noktada oyun eleştirmenliği büyük önem arz etmektedir. Deneyim edilen oyunu “doğru” analiz edemeyen bir yapımcı, gelecekte kuvvetle muhtemel “zayıf” bir oyun üretecektir. Oyunlar nasıl incelenir, hangi noktalarına dikkat edilir ve oyun eleştirmenliği ne şekilde yapılır? Dijital Oyun Eleştirisi dersi, bu sorulara ne şekilde cevap verileceğini tartışmak isteyen bir derstir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Cyberpunk Temalı Yeni Oyun Gamedec Duyuruldu!

Ülkemizdeki eğitimi akademik boyutta yüksek seviyelere taşımaya çalışan Bahçeşehir Üniversitesi, bizim de içinde bulunduğumuz bu sektörün gelişmesi için yaptığı çalışmalar gerçekten takdire şayan. Bu sektöre ilgisi olan tüm takipçilerimiz dijital oyun tasarımı bölümüne girerek bu dersi görebilirler. Umarız Bahçeşehir Üniversitesi ve diğer tüm üniversitelerimiz,  bu gibi konularda sürekli kendilerini geliştirmeye devam ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Yapımı TPS Bakış Açılı Strateji Oyunu: “Hexen Hegemony”

League of Legends’ta Dünya Şampiyonası Grup Aşaması Başlıyor!