in , ,

Bilgisayarınızın Bir Zombi Bilgisayara Dönüşmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Bilgisayarınızı korumak sizin elinizde!

İstenmeyen e-postalar kutunuza düşen onlarca e-postanın nereden geldiğini biliyor musunuz? Bu e-postalar genellikle PC’nin başında oturan biri tarafından değil, zombi bilgisayarlar olarak tabir edilen virüsler tarafından gönderiliyor.

Bu E-posta’ya sahip olan kişi bunu hiç bir zaman fark edemiyor, çünkü işlem binlerce maile saliseler içerisinde gönderiliyor ve siliniyor.

Bu makalemizde, sizlere Zombi Bilgisayarlardan ve saldırılar üzerinde alacağınız önlemlerden bahsedeceğiz.

 https://oagtr.com/anasayfa/siber-saldirilar…-neler-yapilmali/ ‎

Zombi Bilgisayar’ın açılımını şu şekilde özetleyebiliriz;

”Zombi bilgisayar, (genelde yalnızca zombi olarak kısaltılır) genel ağa (internet) bağlı, bir kırıcı (hacker) tarafından bilgisayar virüsü veya truva atı ile tehlikeye atılmış bilgisayardır. Daha geniş bir şekilde ifade etmek gerekirse Zombiler, programların içlerine gizlenmiş ya da bizzat uygulama dosyası olarak indirilir ve çalıştırılır. Program çalıştığı andan itibaren sizin internet bağlantınızı kullanarak istenilen hedeflere saldırı düzenler. Böylelikle Hacker yakalanma riskine kendisini değil Zombi Bilgisayarları atmış olur. Diğer bir avantajı ise saldırıyı güçlü hale getirmektir. Tek bir saldırı komutu ile binlerce saldırı gücüne sahip olunmuş olur.”

Eset Antivirüs Şirketinin 2018 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre, dünya üzerinden 3,7 milyar zombi bilgisayar olduğu biliniyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Rayman Legends Ücretsiz Oldu!

Toplam zombi bilgisayarlar sayısı bakımından da, Türkiye şu anda dünyada 4. sırada olduğu bilinmektedir.

Zararlı uygulamalar, kendilerinin herhangi bir anti-virüs yazılımı tarafından bulunmasını istemez. Bu sebeple bilgisayarınızın Zombi olup olmadığını, söylemek güç olabilir.

Peki, bu durumda neler yapılmalı, hangi yöntemler uygulanmalı?

Zombi Bilgisayarlar, genellikle bu görevin çoğunluğunu işlemci üstlenir böylelikle yeni bir isim ortaya çıkar, Zombi işlemciler.

Adı üstünde olduğu gibi Bilgisayar bir zombi olduğu gibi işlemcisi de zombi olur ve o bilgisayardan istenilen şey ise, ağ bağlantısından faydalanmak.  Eğer Bilgisayarınızın çalışmasında ya da ağ bağlantısında büyük bir yavaşlama söz konusu ise, bilgisayarınızın zombiye dönüş olması muhtemel.

E-posta hesaplarınızda gönderilmiş ve silinmiş öğelerini kontrol etmenizde fayda var.

Botnet’ler (Zombi Bilgisayarlar, E-Posta ve İnternet dünyasında Botnet olarak bilinir) daha fazla bilgisayara erişebilmek adına, e-posta adresinizden binlerce maile virüslü link göndermeyi deneyebilirler.

Saldırganlar bilgisayarımızı küçük boyutlu virüslü yazılımlar kullanarak, etkisiz hale getirirler. Üstelik bu işi sadece profesyonel hacker değil hiçbir şekilde programlama bilgisi olmayan insanlar bile bu programlar sayesinde gerçekleştirebiliyor.

Bu kişinin yapması gereken tek şey bilgisayarınıza ulaşmak. Mesela, bir siteye girdiğimizde asıl site ile birlikte açılan istenmeyen  reklamlarda günümüzde hiç bir zaman hayır teşekkür ederim ya da kapat gibi butonlar bulunmaz varsa da bunları kullanmayın.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi 2019 Takımları Belli Oldu!

Çünkü çoğu zaman sadece backlink bağlantılı bir görselden ibarettir ve siz onlara tıkladığınız an sizi yanlış sitelere yönlendirebilirler. Saldırganlar bu saldırıları düzenlemek için bir ağa ihtiyaç duymaktadır. Oluşturdukları bu ağı da BOTNET (Bot Network) olarak adlandırırlar.

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, Malwarebytes Anti-Malware gibi bir anti-zararlı veya anti-virüs yazılımıyla tarama yapmak, Güvenlik duvarında (Firewall) izin verdiğiniz uygulamaları kontrol etmelisiniz.

Komut Panelini açarak, (CMD) ve -netstat yazıp internetinizi nelerin kullandığını kontrol edebilirsiniz.

Netstat komutu yazdığınıda eğer hiçbir durumda hiçbir yükleme ya da indirme yapmadığınız halde SYN_SENT yazıyorsa internetinizde bir yoğunluk var anlamına gelmektedir.Bu da zombilerden biri olma ihtimalinizi güçlendirmektedir.

Aynı zamanda, donanım ve uygulamalarınızı güncel tutmanız, crack (korsan) uygulamalara itibar etmemelisiniz.

Son olarak, günümüzde açık alanlarda Ücretsiz Wi-Fi özelliğinin çoğalmasıyla, bağlanmadan önce bir kez, düşünmenizde fayda var. Bağlanacağınız bu ağ saldırganlar tarafından yaratılmış sahte bir ağ olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/appledan-avrupa-…-kararina-itiraz/

Apple’dan Avrupa Birliği’nin ‘’tek tip şarj konnektörü’’ kararına itiraz!

Resident Evil 3’ün Önerilen Sistem Gereksinimleri Belli Oldu!