in , ,

VAY BEVAY BE ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Bilgisayarınızın Performansını Arttırabilmek İçin Değiştirmeniz Gereken 4 Farklı Temel Donanım!

Son zamanlarda bilgisayarınızda performans ve hız düşüklüğünden mi şikayetçisiniz? sorunuzu cihaz parçalarınızda aramalısınız.

 

Bilgisayarınızın Performansını Arttırabilmek İçin Değiştirmeniz Gereken 5 Farklı Temel Donanım!

 

Bilgisayarınızın yavaş olmasından ve tam performans olarak çalışmamasından dolayı şikayetçiyseniz, Only A Gamer ekibi olarak, sizin için hazırladığımız bu rehberimizi okumanızda fayda var. İşte bilgisayarda performansına en çok etki eden 4 Farklı Temel Donanım!

 

Ekran Kartı

1 – Ekran Kartı

Ekran kartı, özellikle oyuncular için son derece önemlidir.

Oyuncular tarafından alınacak parçalar arasında ilk 1’de yer almaktadır oyuncular ve ekran kartları arasında yoğun bir sevgi vardır. 

Ekranda gözükecek olan görüntünün verilerin işleyen bu parça, sürekli olarak yeni görselleri ekrana getirerek oyunların en çok yorduğu donanımlardan birisidir. Ekran kartınızı upgrade etmek özellikle günümüzde maalesef biraz pahalı patlayabilir.

Bu nedenle yeni bir ekran kartına gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin film izlediğiniz sırada sorunlar yaşıyorsanız, bu ekran kartından kaynaklanmıyor olabilir. Ekrandaki görüntünün bozulduğu veya donduğu her durumda suçu ekran kartında aramak size pahalıya patlayabilir, belirtecek olursak, ülkemizde dizüstü sistemlerin ekran kartlarının parça değişimi yapılamıyor dizüstü alırken ekran kartının özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Günümüzde her ne kadar Nvidia’nın son serisi olan RTX serisi popüler olsa da, fiyat etiketi sebebiyle alırken bütçe sorunu yaşanabiliyor.  RTX serisi haricinde Günümüzde güncelliğini koruyan GTX 1050Ti, 1060, 1070, 1080 serisi ekran kartları da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

Bilgisayarınızın Performansını Arttırabilmek İçin Değiştirmeniz Gereken 5 Farklı Temel Donanım!
İşlemci

 

 2 – İşlemci

İşlemci, satın alabileceğiniz en pahalı donanımlardan birisidir ancak, yer yer ekran kartları işlemcilerden daha da pahalı olduğu zamanlar görülmüştür.

Bu donanımı değiştirmek, bilgisayarınızın hızını çok büyük oranda etkileyecektir, yeni bir işlemci alırken dikkat etmeniz gereken konulardan birisi, işlemcinin çekirdek sayısının hızından daha önemli olduğundan işaret etmek gerekir, eğer 3.2 GHz hıza sahip, çift çekirdekli bir işlemci ile 4.0 GHz hıza sahip bir işlemci arasında kaldıysanız, çift çekirdekli olanı seçmek muhtemelen daha iyi olacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dev Oyuncu Etkinliği Goblincon 2018, Aralık'ta İstanbulda!

Yeni bir işlemci satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bu işlemcinin sisteminize uyumlu olup olmadığı. Eğer işlemciniz sisteminizle uyumlu değilse, buna bağlı olarak yeni bir anakart almanız gerekebilir. Anakart değişikliği de RAM gibi donanımların değişmesine neden olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı baştan aşağı yenilemeyi düşünüyorsanız, ilk olarak işlemci seçimiyle başlamak doğru bir karar olacaktır.

Bir sistemi anakart ve işlemci ikilisi oluşturur ikisi muhakkak birbirine uyumlu olması gerekmektedir, işlemcinin ve anakartın soketi aynı olmasına dikkat etmek gerekiyor ardından RAM gelebilir ve hemen arkasından Sabit Disk, SSD ve Ekran kartı gibi parçalar gelmekte.

 

Bilgisayarınızın Performansını Arttırabilmek İçin Değiştirmeniz Gereken 5 Farklı Temel Donanım!
RAM

3- RAM

Eğer aynı anda birden program açıyorsanız veya video düzenlemesi (Render) yapıyorsanız, bilgisayarınıza yeni bir bellek takviyesi yapmanız gerekebilir.

Zamanla ve sürekli yapılan video düzenleme (render) belleklerin işlevini belli bir zaman sonra düşürür.

RAM olarak isimlendirilen bellekler, bilgisayarın hızına direkt olarak etki eden, anakart ile anında etken olan 3 parçadan birisidir aynı zamanda.  Diğer donanımlardan farklı olarak özellikle (soğutuculu) iyi bir bellek tercihinde bulunabilirsiniz, (Bu belleklerin aynı zamanda anakart ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.)

Bilgisayarınız daha hızlı çalışmak için yeterli düzeyde RAM’e ihtiyaç duyar, ancak belleklerin yeteri kadarından fazla olması hiçbir işinize yaramaz. Bunu basit bir örnekle açıklayacak olursak,  RAM’lerin bir bardak olduğunu ve 2 bardağa sahip olduğunuzu düşünün. Su ile doldurduğunuzda 2 bardak yetmiyorsa yeni bir bardak almak muhtemeldir, ancak sadece suyun 2 bardağı doldurduğunu görüyorsak, 3. bardağa hiç gerek olmayacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Pes 2019'un Ücretsiz Sürümü Pes 2019 Lite Çıktı!

Bu nedenle sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar almak, paranızın cebinizde kalmasını sağlayacaktır, ancak genelde günümüzde ideal olarak 8 (Düşük) 16 (En İdeal) 32 (En yüksek) GB boyutlarında bellekler tercih edilmektedir.

 

 

Hard Disk Drive

 

4 – Sabit Disk

Depolama alanı. Bilgisayarınızda kullandığınız bir depolama cihazı, (HDD)  bilgisayarın hızını sandığınızdan da çok etkiler.

Depolama cihazının türü ve depolama boyutu bilgisayarın hızını gözle görülür bir oranla değiştirebilir. Eğer depolama cihazınızın alan boyutu az ise, doluluktan dolayı, bilgisayarınızın yavaşlamaya başladığını ve performansının düştüğünü fark edeceksinizdir. Depolama alanının türü ise depolama alanının çalışma hızını etkiler.

Bilgisayarlarda genellikle SSD ve HDD (Eski adıyla Eski adıyla Harddisk Yeni İsmiyle Sabit Disk) olmak üzere iki farklı depolama cihazı kullanılır. Dünya üzerinde bulunan bilgisayaların çoğunluğunun işletim sistemi sabit disk üzerine kuruludur, bunun sebebi ise SSD’nin tarih olarak, HDD’den çok sonrasında piyasaya sürülmesidir.

Sabit Disk’in depolama boyutunu artırmak, Sabit Disk’ten çok daha hızlı olan SSD’nin boyutunu artırmaktan çok daha ucuzdur. Genellikle bir çok kullanıcı Bilgisayarın hızlı çalışması için İşletim Sistemini SSD’ye Kurar ve hız konusunda büyük bir artış sağlar. Sabit Diskler’de aranılan ideal özellikler günümüzde Sabit Diskin Ön Belleğinin 64 – 128 – 256 MB arasında olması ve RPM yani dönüş hızının ise 7200 RPM veya 10000 RPM özelliklerinde olması sisteminizin stabil ve hızlı çalışması açısından iyi bir seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keanu Reeves, Marvel Sinematik Evreninde yer Alabilir mi

Keanu Reeves, Marvel Sinematik Evreninde yer Alabilir mi?

Ücretsiz Oyun: The Deed Ücretsiz Oldu!