in , ,

Bizim Gözümüzden GameX 2017

Rönesans Fuarcılık tarafından daha büyük bir yere ihtiyaç duyacağı gerekçesi ile Tüyap Fuar Merkezi’ne taşınan GameX aynı zamanda bizim Only A Gamer adıyla medya olarak katıldığımız ilk fuar oldu.

GameX 2017’ye The Last One, Soldier Of The Universe, Undead, Macrotis gibi pc ve Deliçeri, Kelime Tatlısı, Tamga gibi mobil oyun yapımcılarının yanı sıra Karanlık Işık, Kehanet, Goley gibi oyunların Türkiye’ye gelmesinde rol oynayan GİD (Gaming In Turkey) ve Knight Online, Phantomers gibi oyunları Türkiye pazarına sokan NTTGame de katılmıştı.

GameX 2017’nin ilk günü fuar alanına girdiğimizde hiç sıra beklemeden içeri girebildik ancak içerisi oldukça boş duruyordu. Her ne kadar Tüyap’ın sadece 2 hali açılmış olsa da normalde ortalama bir standa sığacak malzemeler için dev gibi alanlar ayrıması bana göre bu boşluk hissinin nedenlerinden. Bence bulunduğu standı hakkıyla dolduran sadece 4 katılımcı vardı bunlar Pearl Abyss (Black Desert Online), QP Bilişim, Teknosa ve Vestel’di.

Bana göre fuar alanının büyütülmesi katılımcı sayısının oldukça az olması nedeni ile çok gereksiz bir karar olmuş. Ancak buna göre fuarı yargılayamayız yani sosyal medyada dolaştığı kadar kötü bir fuar değildi.

Aslında eğer isterseniz az çok eğlenebileceğiniz bir fuar olmuştu. Oradaki tüm simülatörler ve oyunları denemek ortalama 1-1,5 gününüzü alırdı. Çünkü hemen her yerde beklendiği üzere oldukça uzun sıra vardı.

Ekipman firması olarak sadece QP Bilişim ve Teknosa oradaydı. QP Bilişim standında Counter Strike:Global Offensive, Overwatch gibi popüler oyunların yüklü bulunduğu bilgisayarları deneme şansı elde ettik. Zaten bunları normalde de oynuyoruz demeyin bildiğiniz üzere ekipmanlar oyun hazzını oldukça etkiler.

Teknosa standında ise başlangıç için oyuncu setlerini (Mause, Mausepad, Mekanik Klavye, Kulaklık) 150 TL gibi cüzi bir miktarda bulmak mümkündü. Bunun yanında aynı marka olan Preo’nun ürünlerini çok cazip fiyatlarla bulabildik. Bu standdaki personel de aynı QP Bilişim standında olduğu gibi oldukça ilgiliydi. Ancak Teknosa standında Razer gibi büyük firmaların ürünlerinde indirim olur diye bekliyordum ben, sonuçta burası bir oyun fuarı ve oyuncuların bu ürünleri buradan almasını sağlamak için bir neden gerekli.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ansatsu Kyoushitsu (assassination classroom) Anime İncelemesi

Teknosa standı gibi arka tarafa kurulmuş standlardan bir tanesi de Ortombo standıydı. Bu standda da oyuncular kaliteli ancak bir o kadar da pahalı VR ve yarış simülatörlerini deneme fırsatı buldular.

Fuara katılan küçük büyük her oyun yapımcısı bizimle oldukça ilgilendi. Şahsen bu sene katılan yapımları oldukça beğendim ve böyle güzel yapımlar görmek beni oldukça memnun etti. Bu yapımcılarla olan röportajlar da birkaç güne sitemize girilir sanıyorum.

Bunun dışında Black Dessert Online ve Crytek standında oldukça vakit geçirmek mümkündü. Crytek standında firma tarafından geliştirilen VR yapımları deneyebilme, Black Dessert Online standında ise oyunu deneme, etkinliklere katılma ve cosplayerler ile fotoğraf çekilme şansınız vardı. Bilgisayarım Black Dessert Online’ı kaldırsa Türkiye’de çıkış yaptıktan sonra fiyatına bakmadan alacağım bir oyun diyebilirim.

GameX 2017’nin merkezi standlarından birisi de Papara standıydı ancak stand o kadar gürültülüydü ki yakınından geçmek bile hafif baş ağrısına neden oluyordu. Tabii ki her yerde ses fazla olduğu için bu sizi başta rahatsız etmese de sonradan etkileniyordunuz.

Redbull standı da bizim katıldığımız 2 gün boyunca oldukça dolu standlardan biriydi.Tabi ki son iki gün için yorum yapamıyorum.İçeceğin kokusu sadece beni mi rahatsız ediyor bilemiyorum ancak standın yakınında birkaç kez midem kalktı diyebilirim. Yine de içenler tadından gayet memnun gibi görünüyordu. Burada da bir kaç etkinlik yapıldı ve birkaç facebook grubu üyeleri ile burada toplandılar.

Yine arka kısımda bulunan anime malzemeleri satan standlar sürekli dolu olmalarına karşın oldukça küçüktüler. Bana göre daha irili ufaklı birkaç firma ile anlaşarak animeseverler için daha büyük bir yer ayarlanabilirdi.

Ayrıca fuarda bulunan poligondaki arkadaşların aşırı kuralcı olması dikkatimi çekti. Bunun kendi insiyatiflerinde olduğunu sanmıyorum görevlerini yapıyorlar ancak yaşıtlarımın airsoft takımlarında yer almasına izin verilirken ne için poligonu deneme izni verilmediğini anlamış değilim. Biraz rahat olun, burası bir oyun fuarı sonuçta ve insanlar buraya stres atmak için geliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Quan Zhi Gao Shou Anime İncelemesi (The King's Avatar)

Fuarın son iki günü önceden de tahmin ettiğim gibi oldukça kalabalıkmış. Bunda Unlost, Pintipanda, Jahrein gibi yayıncıların süpriz ziyaretleri ve birçok youtuberin katılımının oldukça büyük etkisi vardır tabii ki.

GameX 2017’nin en sevdiğim yanlarından bir tanesi yine ilk kez burada karşılaştığım “Free Hug” olayıydı. Sarılmanın psikolojik olarak insanı rahatlatması ve mutlu etmesinden yola çıkarak stresten çürümeye başlamış insanlarla dolan bu dünyamızda bir sarılmanın etkisini göstermek isteyen kişiler fuarda oldukça çoktu. Bu davranışlarından dolayı (çünkü bu cesaret ister) Free Hug yapan arkadaşlara ve bunu Türkiye’ye getiren (bildiğim kadarı ile) İnci Sözlük’e şahsım adına teşekkür ederim, iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorum. GIST’te bu arkadaşlara belki 1 günlüğüne ben de eşlik ederim. Bu arkadaşları aynı şekilde Gaming İstanbul’da da görmek isterim.

Bir de playback Çağatay Akman konseri vardı.Bir an kulaklarım patlayacak sandım.Konser oldukça gereksiz olmuştu.Konser olsa bile daha iyi bir sanatçı çağırılabilirdi.

GameX 2017’nin kötü yanlarından birisi de oyun ile alakalı alakasız her youtuber başvurusunun kabul edilmiş olmasıydı. Bu bir oyun fuarı ne gerek var her önüne geleni youtuber olarak kabul etmeye. Kabul edilecekse en azından oyunla ilgili doğru düzgün birkaç videosu olsun değil mi ama?

Özetlemek gerekirse bu seneki GameX oldukça az katılımcının olduğu, bana göre idare eder bir fuardı. Ancak şu hali ile Gaming İstanbul ile kıyaslanmasına imkan yok. Rönesans Fuarcılık’ın çok daha güzel ve katılımcı sayısı yüksek bir fuar düzenleyebileceğini düşünüyor seneye çok daha iyi bir GameX ile karşılaşacağımızı umuyorum.

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçimizdeki Sosyal Medya Merakı

PUBG 26. Hafta Güncellemesi