in , ,

Black Ops Serisinin Yaratıcıları Activision’ın Politikalarından Rahatsız!

Başarısına rağmen rastgele eşya sandıkları, kostümleri, çıkışındaki eksiklikleri ile oyuncuların sert ve haklı eleştirilerinden kurtulamayan Black Ops IIII’un perde arkasında olanlar anonim Treyarch çalışanları tarafından Kotaku’ya sızdırıldı.

Çıkışı için yapılan duyuruda oyun için bir hikaye modu tasarlamadıklarını ve hep battleroyale fikri ile devam ettiklerini söyleyen ekibin aslında 2017’de 2v2 veyahut botlarla tek başınıza oynayabildiğiniz; yaptığınız eylemlerin dünya üstünde değişiklikler yaptığı inovatif bir hikaye deneyimini iptal ettiği ortaya çıktı.

Çıkışa sadece 9 ay kaldığı için de sıfırdan bir hikaye modu yapamayan ekip kalan zamanları içerisinde Blackout adıyla bilinen Battleroyale modunu geliştirmiş.

Benzer bir durumu Black Ops III’te yaşayan ekip zamanında bir açık dünya Call of Duty deneyimi yapmayı denemiş fakat bir şekilde vazgeçilip klasik Call of Duty lineer hikayelerine dönülmüş. Oyunun genel olarak kopuk ve kötü olmasının ardındaki sebep de bu olmalı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Microsoft Flight Simulator'ın Önizleme Sürümü İçin Kayıtlar Yakında Başlıyor!

İşin Activision tarafı ise gerçekten ilgi çekici, tüm stüdyoların sahibi ve başında olan dev dağıtıcı firma oyunlardan para kazanmak için geliştiricileri istemedikleri şeyler yayınlamak zorunda bırakıyormuş. Örnek olarak Black Ops IIII’daki tek bir balyoz kostümünün 30 dolar olması ya da bazı silahların sadece kutulardan alınabilmesi verilebilir.

Treyarch çalışanlarının söylediğine göre Activision sadece burada da durmuyor ve her sene çıkacak oyunun temasına ve içeriğine de direkt olarak karar veriyor. Sledgehammer’ı bir ikinci dünya savaşı oyunu yapmaya zorlayan dağıtıcı Infinity War’a ise Modern Warfare’i “olabildiğince ihtilaflı/tartışma çıkaracak düzeyde rahatsız edici yapma” emri vererek daha fazla haber olmak peşindeymiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Overwatch’ta Hediye Yağmuru!

Black Ops IIII’un içeriklerini çıkışa kadar yetiştirebilmek için günde 12 saat mesai yapan ekip çalışanları Assassin’s Creed gibi bir yıl mola almanın hem seri için hem kendileri için çok iyi olacağını düşünüyor olsa da bu durum imkansız gibi çünkü seri hala çok fazla para kazanıyor.

Bütün bunlar stüdyoyu ve çalışanlarını darlarken üstüne bir de 2020’de çıkacak Call of Duty oyununun da Treyarch’a devredilmesi mevzusu var ki asıl vahim olan da o sanırım. Daha Black Ops IIII’un içerik döngüsünü bitiremeden hemen seneye çıkacak oyunu da geliştirmeye başlayan ekibin neler yapacağı merak konusu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Last Day of June Ücretsiz Oldu!

Ücretsiz Oyun: Ceville Ücretsiz Oldu