in , ,

Bulut Üzerinden Oyun Oynamayı Mümkün Kılan Bir Sistem: Project xCloud

Büyük yazılım şirketlerinden Microsoft; Xbox oyunlarını tek bir cihaza bağlı kalmadan telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok cihazdan oynayabilmemizi sağlayacak yeni bulut servisi Project xCloud’u duyurdu.

Bulut servis sistemi oyun şirketlerinin son yıllarda en çok üzerinde durdukları konulardan bir tanesiydi. Bulut servis sistemi sayesinde herhangi bir cihaza bağlı kalmadan dilediğimiz cihazda oynamak istediğimiz oyunları oynama fırsatına erişiyoruz. Peki, film izler gibi oyun oynayabilmemizi sağlayacak bu sistem nasıl çalışacak? Oyunlar Microsoft’un sunucularında bulunmakta ve elimizdeki  cihazlardan, uzaktaki sunucular yardımıyla istediğimiz oyunu aktarıp oynayabiliyoruz. İnternet üzerinden faydalanabileceğimiz bu sistemi kullanırken yaşanabilecek gecikme sorunlarının ise minimum seviyede olacağı söylenmekte.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Xbox Game Pass Sistemine 3 Yeni Oyun Daha!

Oyunları oynamak için sahip olmamız gereken kontrolcü ise Bluetooth Xbox kontrolcüsü. Bu kontrolcü sayesinde telefonlarımıza veya tabletlerimize kontrolcüyü bağlayıp dilediğimiz oyunun tadını çıkarabileceğiz. Kontrolcü dışında ise bir adet daha alternatif bulunmakta. Özellikle tabletler için geliştirilen dokunmatik arayüz sayesinde, bu servisi kullanırken ek bir kontrolcü almanıza gerek kalmayacak. Bir nevi konsolları uygun fiyata uzaktan kiralayıp kullanabileceğimiz bu sistemin herkese açık ilk testlerinin 2019 yılı içerisinde yapılması planlanıyor denilebilir. Yazılım devi şirket, çalışmalara çoktan başlamış ve sistemin eksiksiz olması için elinden geleni yapıyor gibi duruyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Xbox'a Klavye ve Fare Desteği Ne Zaman Gelecek?

Xbox’a özel oyunları bilgisayarda da oynayabilmemizi sağlayan çalışmalarından sonra Microsoft’un üzerinde çalıştığı xCloud sistemi ile birlikte, Xbox için çıkan neredeyse her oyun tüm cihazlarımızda oynanabilir olacak. Sistemde en çok merak ettiğimz şey ise fiyat ve her cihazda aynı deneyimin maksimum verimle alınıp alınamayacağı. Yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım Microsoft’un ve diğer şirketlerin bulut servis sistemi üzerinden oyun sektöründeki gelecek çalışmaları neler olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League of Legends’ta Dünya Şampiyonası Grup Aşaması Başlıyor!

ÜCRETSİZ OYUN: Evolvation Steam’de Ücretsiz Oldu!