in , ,

Çift Ekranlı Devrim Niteliğinde Telefon: ZTE Nubia X

Her geçen gün telefonlarda yepyeni şeyler görüyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi kullanıcıların artık farklı olana yönelmesi. Son yenilik ise akıllı telefon dünyasında adından söz ettirecekmiş gibi gözüküyor.

Çift ekran teknolojisini geliştiren marka, Çin’den ZTE. ZTE markasının Turkcell telefonlarını görenler az çok tanır lakin Turkcell, telefonlarını ZTE ile ortak oluşturuyordu. “Peki çift ekrana ne gerek vardı? Batarya performansı nasıl olur? Fiyatından ne haber?” gibi sorularınızın cevapları için maddeler halinde ZTE Nubia X’i anlatalım.

Neden Çift Ekran?

Tam ismi ZTE Nubia X olan telefonun çift ekranlı bir tasarıma gitmesinin sebebi aslında basit bir problemden kaynaklanıyor. Sizin de bildiğiniz gibi sonsuz ekran devrine geçtiğimizden beri markalar yüksek ekran/çerçeve oranını kovalıyorlar. Bu konuda en büyük problem ise ön tarafta bulunan selfie kamerası. Daha öncelerde başka Çin markaları kızaklar, dönen mekanizmalar gibi çözümler deneseler de en etkilisini ZTE yapmış gibi görünüyor.

İkinci ekranın nedenine gelirsek, arkadaki ekran ile selfielerinizi artık arka kamera ile çekebileceksiniz. Pasif modda iken neredeyse gözükmeyen bu ekran; selfielerinizi daha iyi olan arka kameralarınızdan çekmenizi sağlamakla kalmayacak, ayrıca telefonunuzun asıl ekranının ekran/çerçeve oranı sayesinde daha iyi gözükmesini sağlayacak.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Her Nefeste Eskisi Kadar Birlikte Miyiz Riot Games?

Nubia X’in Ekranlarının Özellikleri Nedir?

Bu yeni ve farklı teknoloji ile Nubia X‘in ekran/çerçeve oranı %93.6 gibi çok yüksek bir orana sahip olmuş oldu. Ön ekranı “6.26 inç, IPS LCD ve 1080X2280 piksel” iken arka ekranı “5.1 inç, OLED, 720×1520 piksel”. Zubia X, ekran özellikleri bakımından gayet iyi demek yanlış olmaz.

Peki Bu Akıllı Telefonun Performans Özellikleri Nasıl?

Performans tarafında Snapdragon 845 işlemcisine sahip telefonun 6/8 GB RAM seçeneklerinin yanında 64/128/256 GB dahili depolama seçenekleri de bulunmakta. Telefon henüz performans tarafında çok ta test edildi demek doğru olmaz ama ortaya çıkan Geekbench sonuçları, telefonun performans tarafında sizi üzmeyeceğini vadediyor.

İşletim sistemi olarak Android 8.1 Oreo ile gelecek telefonun Geekbench kayıtlarına göre tek işlemci testinden 2108, çoklu işlemci testinden ise 7275 puan almayı başardı.Yazılım kısmına değinecek olursak Android 8.1 Oreo ile gelen telefon akıcı bir de arayüze sahip.

Kamera Özellikleri Nedir?

Gelelim yeni nesil akıllı telefonlarda en çok aranan özellik olan kamera özelliklerine. Ön kameranın bulunmadığı telefonun arka tarafında son dönemlerin çoğu telefonunda olduğu gibi 2 kamera bizi karşılıyor. Bu kameraların ilki 16 megapiksel f/1.8 değerlerine sahipken diğer kamerada ise 24 megapikse ve f1.7 değerleri mevcut.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Vivo Z6 5G Tanıtıldı!

Bu değerler ile kullanıcıları üzmeyeceği düşünülen Nubia X’in kamera özellikleri bizce yeterli düzeyde.

Asıl Konu: Batarya

İki ekrana batarya nasıl dayanacak diye merak ettiğimizde ise ZTE Nubia X bize 3800 mAh batarya ile cevap veriyor. Bize kalırsa bu değer kesinlikle yetersiz. Yine de iyi bir stabilizasyon ile yeterli batarya performansı ortaya çıkabilir. Sonucu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Peki ZTE Nubia X’in Fiyatı Ne Kadar?

Deep Gray, Black Gold ve Sea Light Blue olmak üzere üç farklı renk seçeneğe sahip ZTE Nubia X‘in fiyatına gelecek olursak:
*6GB RAM/64GB dahili hafıza: 473 dolar
*8GB RAM/128GB dahili hafıza: 530 dolar
*8GB RAM/256GB dahili hafıza: 602 dolar
Tabii vergiler ile ülkemize çok daha kabarık fiyatlarla distribütörler aracılığıyla gelecektir.

Oldukça ilginç bir model olan ZTE Nubia X‘in bu yeniliğini belki de ilerideki günlerde dev markalarda da görürüz, kim bilir? Açıkçası devrim niteliğine ulaşıp tüm telefonlara uygulanır mı bilinmez ama bu gibi farklılıkların çoğu kullanıcı tarafından ilgi çektiği kesin. ZTE Nubia X için siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Battlefield V’in Sistem Gereksinimleri Açıklandı!

Intel ESL GamerFest’e Günler Kaldı!