in , ,

Çin Hükümeti Dota 2 Turnuvasını İptal Mi Ediyor?

Çongçing’de yapılacak olan sıradaki Dota 2 turnuvası Çin hükümeti tarafından iptal edilme riski taşıyor. Buna sebep olarak gösterilen tutum ise oyuncular arasında gerçekleşen ırkçı tutumlar. Carlo “Kuku” Palad adlı profesyonel oyuncu geçtiğimiz ay Çin takımlarına yönelttiği ırkçı suçlamalar sebebiyle Valve tarafından suçlu bulunmuştu. Kuku’nun takımı olan TNC Predator’ın yaptığı açıklamaya göre eğer oyuncu turnuvaya katılmaya çalışırsa hükümet turnuvayı iptal edecek.

Filipinli oyuncu sergilediği bu ırkçı tutumu geçtiğimiz ay eşletirmeli bir oyunda yapmıştı. Ardından TNC Predator, oyuncunun yakın zamanda kazandığı Kuala Lumpur ve gelecek Çongçing turnuvasındaki gelirinin yarısını keseceğini duyurmuştu. Söylemesi bizden takım Kuala Lumpur turnuvasında 5. gelerek 60 bin dolar kazanmıştı. Elde edilen gelir ırkçılık karşıtı bir vakfa bağışlanacaktı.

Geçtiğimiz hafta boyunca Kuku’nun yanında ırkçı söylemlerde bulunan Andrei “skem” Ong’un da Kuku ile birlikte turnuvadan uzaklaştırıldığı söylemleri dolaşıyordu. TNC Predator ise bunun tam olarak doğru olmadığını paylaştığı bir dizi tweet ile açıkladı.

Tweetlerde belirtildiğine göre Çongçing turnuvasının organizatörleri ile konuşulmuş ve şu sonuçlara varılmış:

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  CS:GO, Source 2 Oyun Motoruna Geçiyor!

Kuku eğer turnuvaya katılmaya teşebbüs ederse:

  1. Ülkeye giremeyebilir.
  2. Katılması takdirinde şehir yönetimi tarafından turnuva iptal edilebilir.
  3. Organizatörler Kuku’nun güvenliğinin garantisini veremeyebilir.

Takım son olarak bir durum değerlendirmesi tweeti paylaştı.

 

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 6 Ocak 2017 Güncellemesi

“Sizinle paylaştıklarımızın sonucunda, TNC olarak bu etkinlikte yer alıp almayacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Şimdilik tüm seçeneklerimizi değerlendiriyoruz. Önümüzdeki günlerde sizi bilgilendireceğiz. Teşekkürler.”

Kuku aynı zamanda geçen hafta bir özürde bulundu ve yaptıklarının bir bahanesi olamayacağını, sadece iyi olabileceğini göstermek için 2. bir şans verilmesini umduğunu açıkladı.

skem’e gelirsek, takımı olan compLexity Gaming’in Dota 2 listesinden kaldırıldı. Bu turnuvaya katılamayacak demek oluyor. Takım ona daha önceden resmi bir kınama ile para cezası vermişti.

Durum buyken Valve veya turnuva organizatörleri konuyla ilgili resmi bir duyuruda bulunmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ansatsu Kyoushitsu (assassination classroom) Anime İncelemesi

Just Cause 4’ün İnceleme Puanları Belli Oldu!