in , ,

Darkwood Oyunu Yapımcıları Tarafından Pirate Bay’e Yüklendi

Darkwood oyunu hakkında şimdiye kadar hiçbir şey duymamış veya görmediyseniz artık bir şeyler öğrenmenin vakti gelmiş. Darkwood adlı indie yapım, bir hayatta kalma ve korku oyunu. Oyunu konumuz yapan ise yapımcılarının tutumu.

Genelde bu olaylar tam tersine işler, yapımcılar oyunlarını korsan sitelerinden ve korsancılardan korumak için ellerinden geleni yaparlar ama dünyamız dünya işte…  Kendi oyunlarını korsan sitelerinde yayınlayan ve içerisinde Grand Theft Auto‘yu da bulunduran oyun yapımcılarından öncesinde bahsetmiştik.

Ama onlar oyunun orijinal sürümünü ücretsiz kullansın diye değil, korsancılara eziyet ve ders olsun diye değiştirip yayınlıyorlardı. Darkwood yapımcılarını o başlıktan ayıran olay da, oyunun tam sürümünü internetin en tanınmış korsan sitesin olan Pirate Bay‘e yükleyip yayınlamış olmaları. (link eklemek isterdim, ama bir oyun indireyim derken bin bir bela indirmenizi istemiyoruz.)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Making History: The Calm and the Storm Ücretsiz Oldu!

Neden korsan olarak yayınladılar?

Satış durumlarıyla pek alakası bulunmuyor, çünkü Steam’de ilk hafta raporu olarak yayınladıkları duyuruya göre 3 yıllık Erken Erişim sürecinde aldıkları satışların yarısı kadarını sadece 1 haftada almışlar. Bu da haliyle beklentilerinin oldukça üstündeymiş.

Bu adımı atmalarındaki asıl sebepler, hem oyunu alacak imkanı olmayanları mutlu etmek, hem de kendilerinden sürekli sahte istekler ile rahatsız ediliyor olmaları. ”Mrb abi, ben Youtuber’im, ben blog sahibiyim, oyununuzun çekilişini yapmak istiyorum/incelemek istiyorum. Bana birkaç key patlatıver abi.” gibi normal mailler alsalar iyi, ama mailler aldatmaca. Keyi alan ortadan kayboluyor ve bir sitede bunlar satılıyor. Bu şekilde yapımcı haliyle kime nasıl güvenip oyunu verip vermeyeceği konusunda şaşırıp kalıyor

Oyunu alamayacak durumda olanlara yardım etme konusunda kararlılık kazanmalarının asıl sebebi ise, kendilerine gelen bir iade talebi olmuş. ”Ailemin karşısına yüksek bir fatura ile çıkıp yük olmak istemiyorum.” Ekip burada haliyle kötü hissetmiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu!

Tüm bunları değerlendirdikten ve düşündükten sonra, oyunu Pirate Bay sitesine bir şartla yüklemişler, o da imkanı olmayanların oyunu oynayıp daha sonra müsait durumda olunca oyunu satın alması. Tabi satın alma işlemlerini de Steam, GOG veya Humble Bundle üzerinden yapmalarına özellikle dikkat çekmişler. Çünkü kendilerinden sahte mailler ile keyleri alıp satanlar hala ortalıkta.

The Acid Wizard‘dan Maciej Górny‘nin Eurogamer’e anlattığına göre, oyunu korsan sitesinde yayınlamaları satışları düşürmek yerine oyunu en çok satanlar listesinde 12. sıraya taşımış.

Bütün bu olayları yapımcıların kaleminden okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 25 Ağustos 2017 Güncelleme Notları

LawBreakers İncelemesi