in ,

Dronelara Yeni Görev!

Son yılların popüler çocuğu olan droneların artık yeni bir görevi daha olacak. Birçok sektörde kullanılan droneların son durağı neresi? Oldukça popüler olan drone, enkaz ve afet alanlarında da kullanılabilecek. Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları yeni ve oldukça küçük bir drone geliştirdi.

Oldukça küçük olan bu dronelar, kendi ağırlığının 40 katı olan bir kapıyı açmayı başarabildi. Bu da robotik yapıların bizim hayatımıza ne kadar yararlı olabileceğini göstermekte. İlerde ne olur bilinmez ama böyle devam ederse droneları hayatımızın birçok noktasında görecekmişiz gibi gözüküyor.

FlyCroTag” olarak adlandırılan bu küçük dronelar; sadece boyutu nedeniyle aralardan geçmeyecek, aynı zamanda kapıları da açabilecek. Bu şekilde kurtarma çalışmalarında başrol oynayabilecek olan dronelar insanlığa yararlı olabileceğe benziyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Fortnite 9. Sezonda Oyuncuları Geleceğe Işınlıyor

Araştırmalarda görev alan bilim adamı Matt Estrada; droneların daha da geliştirilip yeteneklerinin sadece kapı açmakla kalmayacağını, önemli olanının enkaz içinde moloz parçalarını kaldırmaları olduğunu aktaran bir açıklama yaptı. “Bu araçları daha fazla geliştirip üretmek istiyoruz.” dedi bir başka araştırmacı olan Mark Cutkosky. Bu droneları yaban arılarından esinlendiklerini de ekledi.

Zamanımızda tamamen insan kontrolünde olan bu aletler, kuşkusuz bir gün yapay zeka ile de çalışacak. Bu durum gerçekleştiğinde birçok sektörde adından söz ettirecek olan droneların hayatımızın normal akışında kendine yer bulması da büyük olasılık.

Peki Drone Tam Olarak Nedir?

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Günümüzde ise insansız hava araçları şeklinde tanımlanıyor. İlk başlarda askeri amaçla kullanılan dronelar, şu sıralar daha ulaşılabilir. Droneların farklı çalışma mekanizmaları var. Bazıları Wi-Fi ile çalışıp belirli bir kapsama alanına sahip. Yeni dönem çocuklarının oyuncağı konumunda olan bu dronelar çokça ilgi görmekte. Bir diğer drone türü ise gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in hayali olan bu drone türü ile kablosuz internette çığır açmak amaçlanıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  4K'nın İçinden Geçen Konsol: XBOX ONE X!

Dronelar Nerelerde Kullanılıyor?

Açıkçası bu yeni teknoloji ürününün yelpazesi oldukça geniş. Show dünyasından sağlığa, güvenlikten tarıma, hatta haritalamaya kadar genişleyen bu yapı ileride daha da genişleyecekmiş gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xbox Game Pass İçin Kasım 2018 Oyunları Duyuruldu!

Avengers 4 Hakkında Bilinen Her Şey