in , ,

Dumbledoge Maruz Kaldığı Nefret Söylemlerini Açıkladı!

Espor dünyasında bu tarz bir zorbalık görmeyi hiç beklemezdik.

League of Legends’ın ünlü destek oyuncusu Kemal “Dumbledoge” Gökseloğlu 21 Şubat 2020 gecesi Twitter üzerinden takımdan neden ayrıldığıyla alakalı uzun bir metin yayınladı. Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 2020 Kış Mevsimi için Dumbledoge ile anlaşan Papara SuperMassive ilk 2 haftanın ardından 3. hafta sahneye Dumbledoge yerine Akademi Ligi oyuncusu Fastlegged ile çıkmıştı. Taraftarlar ve topluluk “Papara SuperMassive, sorunun Dumbledoge’da olduğunu düşündüğü için kadro dışı bıraktı” diye düşünüyordu ancak 21 Şubat gecesi Dumbledoge olayın hiç o şekilde olmadığını açıkladı.

Yazılan metni biraz özetlemek gerekirse takımdan Zeitnot yüzünden ayrıldığını açıklayan Dumbledoge, aynı zamanda birçok kişiden yıllardır homofobik ve nefret dolu söylemlere maruz kaldığını belirtti. Bu durumu Riot ile paylaştığını ama özel yazışmalar olduğu için bir sonuç alamadığını da ekledi. Özellikle Zeitnot tarafından psikolojik şiddete maruz kaldığını belirten Dumbledoge, Zeitnot’un kendine söylediği bazı cümlelere de yazısında yer verdi. Yıllar önce bir Facebook grubu üzerinden kendi için söylenen çirkin sözleri de yazısında paylaşmayı unutmadı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dumbledoge, Galatasaray Espor'a Transfer Oldu

Peki bu konu hakkında ben ne düşünüyorum? Dumbledoge’un yazısını büyük bir şok içinde okudum. Ekranlar başında harika gözüken oyuncuların gerçek kişilikleriyle yüzleşmek çok ilginç bir deneyimdi. Bir tarafta son derece çirkin söylemlere maruz kalan bir oyuncu var. Ve bu oyuncuya karşı yapılan şeyler maalesef cezasız kalacak gibi görünüyor. Ligimizde bir LGBT bireyin olması aslında esporun ne kadar tarafsız bir spor dalı olduğunu gösteriyordu. Gelişmesine büyük bir katkı olduğunu düşünüyordum. Ancak anladım ki yaşanan bu olaylardan sonra ligi ve taraftarı geliştirmekten daha önemli olan şey oyuncuların ahlaki değerlerini geliştirmekmiş.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  eSporculuk Meslek Midir?

Dumbledoge’un olayları anlattığı Tweet’e buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mount & Blade II: Bannerlord’dan Türkçe Dil Desteğiyle İlgili Beklenen Açıklama Geldi!

Nvidia GeForce Now 1 Milyon Oyuncu Sayısını Aştı!