in ,

Dünya Sağlık Örgütü, Oyun Bağımlılığını Hastalık Olarak Sayıyor!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), video oyunları bağımlılığını ele aldı ve oyun bağımlılığının insana zarar verdiğini açıkladı. Dahası, video oyun bağımlılığı artık zihinsel hastalık kategorisinde değerlendirilecek.

Her gün televizyonlarda karşımıza çıkan, oyunları kötüleyen haberlerden sonra bu işe bir de Dünya Sağlık Örgütü el attı. DSÖ, bundan sonra resmi olarak oyun bağımlılığını zihinsel bir bozukluk olarak tanıyacak. ICD adında hastalıkların ve sağlık sorunlarının sınıflandırıldığı sistem en son 1999 yılında ICD-10 olarak duyurulmuştu. Bu sefer ise ICD-11 adıyla yine güncellenecek ve bu listenin içine DSÖ video oyun bağımlılığını da ekleyecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Playerunknown's Battlegrounds (PUBG) Fiyatında Değişiklik!

Video oyunlarının zihinsel sağlık açısından iyi olduğu hatta Alzhemir hastalığına çok iyi geldiği eskiden bilinen bir şeydi. Ancak her şeyin bir de sınırı vardır. Video oyunlarını da dozunda oynamak iyidir ancak fazlası ciddi sağlık sorunlarına ve zihinsel problemlere yol açabilir. Video oyun bağımlılığının adı tam olarak belirlenmedi. Yani ICD-11 listesine hangi isimle gireceği bilinmiyor. DSÖ Ruh Sağlığı ve Madde İstismarı Bölümü üyesi Vladimir Poznyak, “Sağlık uzmanlarının, oyun bozukluğunun ciddi sağlık sonuçlarına sahip olabileceğini bilmeleri gerekiyor.” dedi. Vladimir Poznyak, Video oyunu oynayan bir çok insanın sağlık problemi yoktur, tıpkı alkolü dozunda tüketen insanlar gibi. Ancak bazı durumlarda aşırı oyun oynamak yan etkilere neden olabilir. diye sözlerine devam etti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Apex Legends, Mobil Cihazlara Geliyor!

Son günlerde oyun içindeki lootboxların kumar olarak sayılması Avrupa’da gündemdeyken bir de DSÖ’nün bu olaya girişmesi, video oyunlarının sonunun nereye gideceğini bilinmez hale getirdi. Hep birlikte bunu izleyecek ve neler olacağını göreceğiz.

[interaction id=”5a3e36cd628a7f0001b55741″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 21 Aralık 2017 Güncelleme Notları

Sony Çocuklar İçin Geliştirilen Mini Kontrolcüsünü Satışa Sundu!