in , ,

Erken Erişim Oyunları

Neden Çıkan Her Oyun Erken Erişime Giriyor Veya Neden Erken Erişim Oyunları Bir Türlü Bitmiyor?

İşin temel mantığı, oyunun yapım aşamalarında oyuncuların fikirlerini yapımcılara hızlıca ulaştırarak oyuncuların istediği oyunu elde etmek. İşin bu kısmı gerçekten güzel. Bir yandan da erken erişime giren oyunların bir çoğu bağımsız yapımcılar veya stüdyolar tarafından yapıldığı için bir miktar para kazanılıyor. Fakat bugüne kadar gördüğümüz şeyler her hafta gelen yamalar ve bu yamayla gelen buglardan pekte öteye gitmedi. Buna verebileceğim en güzel(!) örnek ise 17 Aralık 2013’ten beri erken erişim oyunu olan DayZ. Arma 2’nin yan modu olarak çıkan ve hayatta kalma oyunu olan DayZ, bunca süredir erken erişim oyunu olmasına rağmen bir arpa boy ilerleme kaydedemedi desek pekte yanlış olmaz. Hatta son yamalarla beraber oyunda bir gerileme söz konusu bile diyebiliriz. Yıllardır düzelmeyen buglar, hileler, gelen her güncelleme ile loot yerlerinin sürekli değişmesi gibi şeyler oyunu oynanamaz hale getiriyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Half Life İçin Bir Güncelleme Geldi!

Tam zıt bir örnek verecek olursak da The Long Dark’ı örnek olarak gösterebiliriz. 22 Eylül 2014’den beri erken erişimde olan oyun, farklı bir temaya sahip olsa da  aynı DayZ gibi bir hayatta kalma oyunu. Oyun yayımlandığı ilk günden beri bir çok insanın ilgisini üzerine çekti. Oyunun ilk çıkışından bu yana hem içerik, olarak hemde oynanış olarak da gözle görülür bir gelişme kaydetti. Harika manzaralarıyla oyun gerçekten parasını hak ediyor. Bu başarı, yapımcı ekibin erken erişim olayını tam olarak kavramasında yatıyor. Oyuncuların yorumlarını göz ardı etmeden, bu yorum ve fikirleri oyuna aktararak gerçekten de güzel bir oyun ortaya çıkarttılar.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  DayZ Nihayet Erken Erişimden Çıkıyor!

Bugün Steam’deki en çok satılan oyunların başında erken erişim oyunları var. Her geçen gün bu mantıkta oyunlar çıkıyor ve görünen o ki çıkmaya da devam edecek. Bakıldığında çok güzel bir mantığa sahip olan  erken erişim olayı umarım daha iyi bir şekilde kullanılır ve bizde daha güzel oyunlar görürüz.

Kanada'nın karla kaplı topraklarında hayatta kalmaya çalıştığımız oyun aynı zaman da Kanada devleti tarafından da destekleniyor.İlginizi çektiyse <a href="http://store.steampowered.com/app/305620/">http://store.steampowered.com/app/305620/</a> buradan oyunun mağaza sayfasına ulaşabilirsiniz.
Kanada’nın karla kaplı topraklarında hayatta kalmaya çalıştığımız oyun aynı zaman da Kanada devleti tarafından da destekleniyor. İlginizi çektiyse http://store.steampowered.com/app/305620/ buradan oyunun mağaza sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Volkanların Sırrı, Yeni Volkan Robotu İle Çözülüyor!

BTK, Siber Ordu İçin Yarışma Yapıyor!