in , ,

ESL’den Telif Hakkı Olayları İçin Özür Açıklaması Geldi!

Geçtiğimiz haftalarda ESL’in Dota 2 karşılaşmalarını Facebook üzerinden yayınlamak için anlaşmalarda bulunduğu haberleri kamuoyunda ses getirmişti. Twitch veya YouTube yerine Facebook’u tercih eden ESL, büyük tepki toplamıştı. Ancak buna rağmen izlenme sayılarında pek de bir değişiklik olmamıştı.

ESL Facebook üzerinden yayınlarını yayınlarken bazı oyuncu ve yayıncılar ise Twitch üzerinden DotaTV’yi kullanarak maçları yayınlıyor ve sunuyordu. Buna karşın ESL ise DMCA’yi kullanarak Twitch ve YouTube üzerinden yayın yapanlara telif hakkı uyarısı yapıyor veya direkt olarak kanalları kapattırıyordu. Daha sonra Valve olaya el attı ve oyuncuların lehine olacak gerekli açıklamayı yaptı. Valve yaptığı açıklamada “DotaTV üzerinden yapılan yayınlara Valve’in kendisi dışında hiç kimse DMCA (telif) uyarısı atamaz. Bu çok basit bir şeydir.” dedi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Shadows 2: Perfidia Nintendo Switch'e Geliyor!

Valve’in bu açıklamasından sonra telif hakkı atmayı bırakan ESL, turnuva bitiminde bir açıklama yazısı yayınladı. Dota 2 Reddit sayfası üzerinden bir özür açıklaması yayınlayan ESL, telif haklarından etkilenen eSpor takipçileri ve yayıncılarından özür dilediğini ve yapılan teliflerin yanlış olduğunu belirtti. “Facebook’u yeni bir yayın platformu olarak kullanırken izlediğimiz yol, etkileşimleri ve izlemeleri analiz etmek olmalıyken biz sürekli telif hakları peşinde koştuk.” diyerek özür mesajı yayınlayan ESL, bir daha böyle bir şey olmayacağını da belirtti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ünlü Twitch Yayıncısı "Ninja" Fornite'ın PUBG'den Daha Fazla Yetenek Gerektirdiğini Söyledi.

Sizler ESL’in bu tutumu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum kısmında tartışalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OVERWATCH GÜNCELLEME NOTLARI 30 OCAK 2018

Hunt: Showdown Üzerine Mülahazalar