in ,

Esrarengiz Konu: Corona Virüsü Gizemi!

Yaklaşık 2 Ayda büyük bir artış gösteren Korona (Corona) Virüsü 2 ay gibi sürede Çin’de büyük bir salgına dönüştü. Bu salgının arkasında ne var?

İlk kez Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor.

https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-…na-virusu-gizemi/

Vuhan’ın içine ve dışına seyahatlerde etkili bir karantina, 23 Ocak 2020 saat 10’dan itibaren uygulanmaya başlandı.

Vuhan’a ve Vuhan dışına uçuşlar ve trenler, halk otobüsleri, metro sistemi ve uzun mesafe otobüsleri bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı.

Büyük ölçekli toplantıların ve grup turlarının da askıya alınması direktifi verildi.

Karantinadan sonra, artan gıda fiyatları ve hastaneye gidecek sağlık personeli için zorluk da dahil olmak üzere çeşitli lojistik konular meydana geldi.

Bunun ardından, Hubei bölgesinde bulunan en az 15 şehirde daha ulaşım benzer şekilde kısıtlandırıldı. Pekin’deki Yasak Şehir, geleneksel tapınak fuarları ve diğer kutlama amaçları toplantılar dahil olmak üzere birçok Yeni Yıl etkinlikleri bulaşma korkusuyla iptal edildi.

Hong Kong ayrıca bulaşıcı hastalık yanıt düzeylerini en üst seviyeye çıkardı ve acil durum ilan etti, Şubat ortasına kadar okullarını kapattı.

Çin virüsten etkilenen kişileri tedavi etmek için 10 gün içinde tamamlanması planlanan 1000 yataklı hastaneyi inşa etmeye başladı. Bu hastanede sadece Vuhan salgınından etkilenen kişilerin tedavi olması planlanıyor.

Çin Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, 29 Ocak’dan itibaren yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele için 3,94 milyar dolar ek bütçe ayrıldığını bildirdi.

30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın diğer ülkelere ve Çin’in bütün eyaletlerine yayılması nedeniyle uluslararası acil durum ilan etti.

İlk andan itibaren insanlar koronavirüsün kökenine dair spekülasyonlara başladı. Vuhan’da Çinlilerin yarasa yediğini gösterdiği öne sürülen videolar hızla yayıldı.

Gerçekte yarasa videosunun kaydedildiği yer Vuhan, hatta Çin bile değildi. Video, popüler blog yazarı ve seyahat programcısı Vang Mengyun tarafından Batı Pasifik’teki Palau adasında 2016’da çekilmişti.

Yarasalar yeni bir araştırmada virüsün olası kaynaklarından biri olarak gösterilse de yarasa çorbası Çin’de yaygın bir yiyecek değil.

ABD’de ilk virüslü kişinin tespit edilmesinin ardından Twitter ve Facebook’ta dolanmaya başlayan patent dosyaları, uzmanların bu virüsü yıllardır bildiği izlenimini veriyordu. Bu iddiaları paylaşan ilk kişilerden biri komplo teorisyeni ve YouTube kullanıcısı Jordan Sather’dı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gears Tactics'in PC İçin Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Sather; ‘’Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın hem Pirbright’a hem de aşı geliştirme programlarına bağış yaptığı gerçeğini kullanarak bu koronavirüs salgınının bilinçli olarak, bir aşı geliştirilmesi için fon toplanması amacıyla planlı bir şekilde gerçekleştirildiğini iddia ediyor. Bir tweetinde “Gates Vakfı yıllar boyunca aşı programlarına ne kadar para verdi? Bu salgın planlı mıydı? Medya kullanılarak korku mu salınıyor” olarak ifade etmişti.

Biyolojik Silah ve Casusluk İddiası!

Bir diğer temelsiz iddia da virüsün Çin’in gizli biyolojik silah programının bir parçası olduğu ve Vuhan Viroloji Enstitüsü’nden dışarı sızarak yayılmasıydı.

Bir diğer iddia da virüsü, Kanada’nın Ulusal Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda çalışan bir araştırmacının açığa alınmasıyla ilişkilendiriyordu.

Kanada’nın kamu yayıncısı CBC’nin geçen yıl yayımladığı bir habere göre virolog Dr. Şianggou Çu, eşi ve bazı Çinli öğrencilerin kurumla ilişkisi, olası bir “laboratuvar politikalarını ihlal” nedeniyle kesilmişti. Polis CBC’ye bu konunun kamu sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylemişti.

https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-…na-virusu-gizemi/

Çinli uzmanlar virüsü kopyalamıştı!

Çinli uzmanlar da yeni tip corona virüsü kopyalamıştı. Çin Afet Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) viroloji uzmanı Şü Vınbo, merkez bünyesindeki uzmanların yeni tip koronavirüse karşı aşı geliştirmeye başladığını, bu kapsamda izole edilen virüsün genom dizilimini tanımlamak için çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı.

Çinli yetkililer, yeni tip koronavirüsün kuluçka döneminde bulaşabildiğini duyurmuştu.

Öte yandan DSÖ, virüsün semptomlar görülmeden bulaşıcı olup olmadığının belirsizliğini koruduğunu belirtiyor.

DSÖ’ye göre, kuluçka dönemi 2 ile 10 gün arasında değişebiliyor.

Yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor. Diğer bir söylenti ise, virüsün yayıldığı bölge olan Wuhan’da bulunan Gizli virüs araştırma laboratuvarından bu virüsün sızması.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ünlü Game of Thrones Oyuncusunda Corona Virüsü Tespit Edildi!

Virüs geliştiriliyorken, bir örnek tüpün kırılması ve havalandırma sistemiyle, önce binaya sonrasında dışarı sızdığı yönünde bilgi mevcut. Her ney kadar Vuhan’da Gizli Virüs Araştırma Laboratuvarı bulunsa da bir kanıt yok.

İşin ilginç bir kısmı ise, Virüslerden ve solunum yoluyla hastalıkların geçilmesini önleyen Maskelerin üretimi ise neredeyse hepsi bu şehirde üretiliyor bu sebeple şuan büyük bir maskelerin stok sıkıntısı yaşanıyor ve oldukça yüksek fiyatlara satılıyor.

https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-…na-virusu-gizemi/

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaştığı kişi sayısı 69 bini geçti. Kovid-19’un görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumlarından derlenen verilere göre, koronavirüs Çin dışında 24 ülkeye ve Çin ile ihtilaflı Tayvan Adası’na yayıldı.

Şuan Türkiye’de herhangi bir vaka yaşanmazken,  Mısır ve Suudi Arabistan’da 2 kişiye teşhis konuldu.

Wuhan’da müşahede ve virüs taşıma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı belli hızla azalırken, salgından dolayı ölü sayısı biri Hong Kong’da olmak üzere 1670’e çıktı. Bu arada, virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 9 bin 969’unun durumu ağır olmak üzere 69 bin 287’ye yükseldi. Ülke genelinde vakadan iyileşerek taburcu edilen kişi sayısı da 9 bin 871’e ulaştı.

Virüsün Tarihçesi

Koronovirüsler 1960’larda keşfedildi. İlk keşfedilmiş virüsler arasında tavuklarda görülen infeksiyöz bronşitis virüsü ile soğuk algınlığı semptomları gösteren insan hastaların burun boşluklarından alınmış ve insan koronovirüsü 229E ve OC43 olarak isimlendirilmiş iki virüs türü yer almaktadır.

İlerleyen zamanlarda aralarında 2003’te keşfedilen SARS koronovirüsü, 2004’te belirlenmiş HCoV NL63, 2005’te teşhis edilmiş HKU1, 2012’de fark edilmiş MERS-CoV ile Vuhan kökenli 2019-nCoV’un da yer aldığı pek çok yeni koronovirüs türü keşfedilmiştir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre, hükümetlerin hazırlıklı olmaları ve vaka sayısının artmasından endişe duyduklarını belirtiyor.

Siz söyleyin,  Resident Evil gibi bir durum hayal ediyor musunuz?  Ya da, bu bir nüfus azaltma projesi veya virüs, bilinçli bir şekilde mi yayıldı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Stadia İçin 5 Yeni Oyun Duyuruldu!

VFŞL’de 3. Hafta Geride Kaldı