in ,

Esrarengiz Konu: Şahmeran Efsanesi

Merhaba takipçileri, bu haftaki esrarengiz konu makalemizde son zamanda adana civarlarında görüldüğü iddia edilen ve asırlardır varlığından bahsedilen şahmeran’dan bahsedeceğiz.

Yılanlar dünya yaratıldığında ilk yaşayan canlılardan birisi olduğu söylenir ve özellikle bir yarı insan yarı yılan bir efendileri olduğu söylenir.

Evliya Çelebi’nin ve Osmanlı Padişahlarının kayıtlarında şahmeran’dan bahsedildiği söylenir.

Benim şahmeran’ı ilgili efsaneyi Türkan Şoray’ın rol aldığı 1993 yapımı Şahmaran isimli film ile duymuştum. O dönem yaşça oldukça küçük olduğumdan dolayı böyle bir şeyin var olup olmadığını iyice merak etmiştim ve o günden beri uğuruna uzun araştırmalar yaptığım da oldu.

Filmi pek çok izleyenler bilir, oldukça esrarengiz bir yapımdı.

 https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-sahmeran-efsanesi/

Şahmeran Efsanesi 

Efsane’ye göre Meran (Maran) adında bir yılan türü olduğu ve Adana’nın Ceyhan civarlarında yaşadığı ve çok zeki, iyi kalpli ve yarı insan yarı yılan oldukları söylenir ve bu yılanların bir efendileri olduğu ve ismi ise Şah-Meran olduğu söylenir.

Diğer bir efsane ise (kayıtlara geçen ilk karşılaşma) bundan yaklaşık 4 asır önce olduğu bilinir. Anlatılanlara göre çok fakir bir genç arkadaşları ile birlikte bir bal dolu bir mağara bulurlar.

Oldukça derin olan bu mağara’da arkadaşları balı alması için fakir genci Mağara’da bulunan kuyuya indirirler. Arkadaşları açgözlülük yaparak fakir gence düşen payı da alıp onu kuyuda bırakırlar.

Genç kuyu’nun duvarında bir çatlak ve bu çatlaktan ışık süzüldüğünü görür eliyle çatlağı daha fazla açtığında hayatı boyunca hiç görmediği bir bahçe karşılaşır Bahçeye girdiğinde tahtta duran parlak pulları olan yarı insan yarı yılan şeklinde birisini görür.

Aralarında yapılan konuşma bilinmez ancak bir süre fakir genç orada yaşar.

Uzun bir süre (yıllarca orada kalır öldü sanılır arkadaşları tarafından) sonrasında genç Şahmeran’ın karşısına çıkarak, artık yukarıya çıkmak istediğini eski hayatına dönmek istediğini söyler.

Şahmeran ona izin verir ve tek şartı ise burada böyle bir şey olmadığını ve kendisinden hiç kimseye bahsetmemesini ister. Genç  Şahmeran’a yemin edip söz verdikten sonrasında Şahmeran’ın yılanları mağara’nın çıkışına kadar ona eşlik eder.

Anlatılana göre Şahmeran barışçı ve iyilikseverdir. Yılanları insanlara zarar vermesin, öldüğünü anlamasın diye bir takım hilelere başvurduğu söylenir. Yılanların bundan haberi olmaz eğer olursa yılanlar intikam için tüm insanoğlunu zehriyle öldürecektir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Assassin's Creed II UPlay Mağazasında Ücretsiz Olacak!

Diğer bir söylenti ise (Osmanlı Kayıtlarında Bulunuyor) Fatih Sultan Mehmet, döneminde İtalya’dan bir heyet İstanbul’a gelir ve Padişah’ın huzura çıkmak ister.

Padişah bu heyet ile görüşmek istemez, heyet yerebatan sarnıcı’nda bir hazine olduğunu söyler, bunu sadece padişaha söyleyebileceklerini aktarır. Padişah, heyeti huzuruna kabul eder ve nedir bu hazine diye sorar. Heyet ise bu hazinenin altın vb, değerli bir şey olmadığını çok eski bir lahit olduğunu ve içerisinde bir ceset bulunduğunu paha biçilemez olduğunu açıklarlar.

Bu cesedin Medusa’ya yani yunan mitolojisinde Yılan saçlı kadına ait olduğu söylenir.

Padişah (Fatih Sultan Mehmet) Konu ile ilgili vezirlerine bir emir verip vermediğine dair bir bilgi bulunmuyor.    

 https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-sahmeran-efsanesi/

Dikkat çeken kısım ise Yerebatan Sarnıcı’nda Medusa’nın ters bir şekilde yerleştirilmiş olan bir heykel kafası bulunuyor. Sebebi ise bilinmiyor.

1894 yılında İstanbul’u deprem vurur. Bir çok önemli yapılarda (Yerebatan Sarnıcı’da dahil) yıkılma çatlak ve hasarlar oluşur. Padişah (II. Abdülhamid) hasarların belirlenmesi ve giderilmesi için bir heyet oluşturur ve göreve koyulurlar.

Heyet Yerebatan Sarnıcı’nda Çatlağa girdiklerinde büyük bir lahit olduğu farkedilir.  Söylentiye göre lahitin üzerindeki tasvirler çizimler Medusa’yı gösteriyordu. Lahit açıldığında oldukça farklı bir beden ile karşılaşılır, lahit içerisinde yüzü kadın bedeni ise yılan şeklinde olduğu söylenir.

Padişah, Almanya’dan bir grup arkeolog’u İstanbul’a davet eder ve durumdan bahseder.

İstanbul’a gelen arkeologlar bu bedeni inceledikten sonrasında saklanmasına karar verilir. Lahit ise bir süre boyunca Fatih Camii’nde insanlara sergilenir.

Yerebatan Sarnıcı’nda Bulunan cesedin Şahmeran’nın soyundan bir maran’a ait olduğu söylenir.

Şahmeran’ın hakkında bir çok iddia bulunmaktadır. Bunların bazıları ise şöyle, önceki makalelerimde bahsettiğim Anunnakiler ile ilgili. Dünya’nın ilk kurulduğu zamanında Göktürkler olarak isimlendirilen ve uzaydan geldikleri öne sürülen uzun yaşayıp, zeka ve teknoloji olarak çok ileride olan Anunnakiler‘den birisinin yılan ile çiftleşmesinden dolayı Şahmeran’ın ortaya çıkmış olması.

Diğeri ise Yılan şekline girmiş olan bir cinni varlık ile bir insanın çiftleşmesinden şahmeran’ın doğduğu yönünde iddialar bulunuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Metro Exodus'a Yeni Bir Genişleme Paketi Geliyor!

 https://oagtr.com/anasayfa/esrarengiz-konu-sahmeran-efsanesi/

Yılanlı Kale, Ceyhan Adana

Adana’da özellikle Ceyhan’da yılanların bol olduğu bir bölge ve bir kale özellikle yılanlar ile anılıyor.  Hatta Evliye Çelebi günlüklerinde şöyle anlatır; ”Adana’da bu kaleye geldiğimde kalenin çevresindeki çeşit çeşit yılanları gördüm ve tüyleri(pulları) ve boynuzları olan bir yılan gördüm bu muhtemelen ancak şahmeran veya maran soyundan gelen bir yılan olmalıydı zaman zaman gözetliyor ve saklanıyordu” diye bahseder.

Bu kalede anlatılanlara göre  Şahmeran öldüğü söylenilse de onun soyundan gelenlerin burada yaşamaya devam ettiği söyleniliyor.

Ayrıca bu kale ile ilgili 2012 yılında Yarısı İnsan Yarısı Yılan’ isimli belgesel’de adana’da pek çok insan maran türünden yılanları gören kişiler ile röportaj yapılmıştı bu belgesel TRT tarafından yılın belgeseli olarak ödüllendirilmişti.

Adana’da özellikle Çukurova bölgesinde insanlar evlerine Şahmeran’ın resmini duvarlarına asıyorlar (Gelenekmidir yoksa başka bir sebepten mi bilinmez ama eskilerin mutlaka bir bildikleri vardır) Söylentiye göre bunun sebebi ise eve bir yılan girdiğinde Şahmeran’ın resmi görüp oradan uzaklaştığı ve o eve bir daha uğramadığı söylenir.  Diğer bir inanışa göre Şahmeran diğer yılanları insanları ısırmaması uyardığı söylenir.

Adana’da  Adana Caddesinde Şahmeran anıtı dikilmiş ve yine Şahmeran’ın sözde öldürüldüğü yer olan Şahmeran Hamamı bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı’nda bulunan Lahite geri dönelim. Lahit bir süre halka gösterildikten sonrasında  Fatih Camisine gömüldü ancak sonrasında gömülen kısma yapılan kazılarda bu lahite rastlanılmadı. Muhtemelen 1. Dünya Savaşında 1890-1920 yılları arasında yurtdışına kaçırılan pek çok önemli eserlerin arasında bu lahit’inde bulunduğu söyleniliyor.

İşin en garip kısmı ise  Lahit’in sergilendiği dönemde gazete’ye resmi çekilip basılması ve konu hakkında detaylı bilgi bulunduran o güne ait gazete sayısı kayıp, o gazetenin bir gün önceki ve olaydan bir gün sonraki gazete sayıları Taksim – Beyazıt Kütüphanelerinde bulunuyor iken sadece o günki sayının kayıp olması kafaları karıştırıyor.

Kim bilir belkide Şahmeran halen yaşıyor, medusa ile karıştırılması oldukça saçma gözükse de özellikle bazı ülke devletlerinde medusa ve şahmeran hakkında gizli belgeleri bulunduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitch Prime Bu Ay 10 Oyunu Ücretsiz Verecek!

2019’da En Çok Gelir Getiren Oyunlar Açıklandı!