in , ,

EULA’yı Okumayan 22.000 Kişi Ücretsiz Wi-Fi İçin Tuvalet Temizlemeyi Kabul Etti!

Yazımıza öncelikle EULA‘nın tam olarak ne olduğundan bahsederek girelim.

EULA Nedir?

EULA veya İngilizce açılımıyla End-User License Agreement (Son Kullanıcı Lisans Anlaşması) kullanıcının haklarını koruyan, sıradan, bürokratik bir sözleşmeymiş gibi görünebilir. Aslında temel olarak EULA, kullanacağınız yazılımla ilgili gerekli yasal zorunlulukların hatırlatıldığı bir metindir.

Kısacası, bir uygulamaya veya siteye kayıt olurken veya uygulamayı kurarken karşımıza çıkan o uzun ve okumaya üşendiğimiz ”Kullanıcı – Lisans sözleşmesi”dir.

Ya nasıl oluyor şimdi bu 22.000 Kişi?

Şimdi konumuza dönelim, ücretsiz Wi-Fi için neler yapardınız? Wi-Fi için dahi (Aslında yabancı bir ağa erişiyor olmak daha tehlikeli ama) basit bir sözleşmeyi okumaya üşendiğimiz doğrudur, birçok kafe, park vb. ortamlar için Wi-Fi Hizmet Sistemi sunan Purple da bunun farkındaydı. Sosyal bir deney/şaka yapmaya karar verdi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  CS:GO, Source 2 Oyun Motoruna Geçiyor!

Purple, kullanıcı sözleşmesini değiştirdi ve normal kurallar yanına sözleşmeye çeşitli ”Toplum Hizmetleri” ekledi. Sözleşmeyi kabul edenlerin Purple’in isteği takdirinde toplam 1000 saat olmak üzere aşağıdaki ”Toplum Hizmetlerini” yapmaları gerekiyordu.

Bunlar;

  • Hayvan atıklarının ve yerel parklarının temizlenmesi.
  • Kanalizasyon temizliklerinde yardımlar
  • Seyyar tuvaletleri yerel festivallerde ve etkinliklerde temizleme.
  • Varlıklarını belli etmek üzere salyangozların kabuklarını boyamak.
  • Sokaklardan sakız kalıntılarını temizlemek.

Tabii ki de Purple amaçlarının bunları yaptırmak olmadığını, sadece kullanıcıların sözleşmeleri okumadan, boş geçmemeleri gerektiğine dikkat çekmek üzere böyle bir etkinlik yaptıklarını belirtti. 20.000+ insan gücü de geri çevirmek için oldukça yüksek bir sayı ama…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Only35'in Yeni Takımı Belli Oldu

2 hafta boyunca bunu sürdüren Purple, 20.000+ kişiyi buna sorumlu tutmadı ama bunca kişi arasından sadece biri çıktı ki o da sözleşmeyi kabul etmedi. Bu davranışından ötürü Purple tarafından da ödüllendirildi.

[interaction id=”5970ce717ea93a275889e111″]

 

İstatistiksel olarak baktığımızda da bu 2 hafta boyunca Purple Wi-Fi kullananların sadece 0.000045%‘i kullanıcı sözleşmesini okuyarak kendisini, onu bekleyen istenmeyen durumlara karşı korudu.

Purple CEO’su da durumu böyle değerlendirdi: ”Wi-Fi kullanıcıları, bir ağa erişmek için kaydolurken şartları okumalıdır. Ne kabul ettiler, ne kadar veri paylaşıyorlar ve sağlayıcılara ne lisans veriyorlar? Deneyimiz, bir kutuyu işaretlemenin ve haksız herhangi bir şeyi onaylamanın çok kolay olduğunu gösteriyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 20 Temmuz 2017 Güncelleme Notları

SHADOW WARRIOR: SPECIAL EDITION Humble Bundle’da Ücretsiz Oldu!