in , , ,

Euro Truck 2, Road to the Black Sea DLC İncelemesi

As Bayrakları As!

Oyuncular tarafından ilgiyle beklenen Euro Truck 2’nin yeni DLC’si Road to the Black Sea nihayet çıkışını gerçekleştirdi.

Romanya, Bulgaristan ve Türkiye (Trakya Bölgesi) bakalım nasıl görünüyor?

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Bu yılın 2. Çeyreğinde duyurulan ve Simülasyon seven oyuncular tarafından büyük bir ilgiyle beklenen Road to the Black Sea DLC’si nihayetinde Steam üzerinde yayınlandı.

Bu yılın sürprizlerinden birisi olan DLC, ülkemizde büyük bir ilgiyle bekleniyordu.

Euro Truck 2’nin yeni bir DLC’siyle birlikte Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’nin bir bölümü oyuna ekleniyor olması, büyük bir heyecan yarattı.

Yaklaşık 7 Ay kadar bir süre öncesinde duyurulan DLC neredeyse büyük bir heyecan ile bekleniliyor ve yapımcıların DLC ile ilgili Steam üzerinde yaptıkları canlı yayına on binlerce kişi izliyordu.

Romanya ve Bulgaristan haricinde bütün oyunseverler Trakya (Avrupa) bölgesini merakla bekliyordu.

Nihayetinde bu ek DLC içerisinde Edirne, Tekirdağ ve İstanbul gibi şehirlerin belli bir bölümünün birebir gerçek haliyle oyuna aktarılacağı açıklandı.

As Bayrakları As

Tabii ki, sizler gibi bende bu şehirleri oldukça merak ediyordum, böyle bir simülasyon oyununa Türkiye’nin bir bölümünün eklendiğini ve Tırınız ile yük taşıdığınızı veya ( Multiplayer kısmında Skoda araç ile) gezdiğinizi bir düşünün. Ne kadar şahane olurdu değil mi? İşte o gün geldi çattı.

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Eklentiyle ile birlikte oyun içerisine dahil olan şehirler şu şekilde ;  Kaloşvar, Tamışvar, Targu, Mureş, Bacau, Yaş, Hunedoara, Reşita, Craiova, Piteşti, Braşov, Galati, Boğazköy, Calaraşi, Bükreş, Plevne, Kozloduy, Sofya, Pernik, Tırnıva, Pirdop, Karlıova, Filibe, Burgaz, Rusçuk, Varna, Mankalya, Köstence ve Edirne, Tekirdağ, İstanbul gibi büyük şehirler yer alıyor eklentide.

Türkiye tarafından uzun uzun bahsedeceğim, fakat haksızlık olmaması açısından öncelikle Romanya ve Bulgaristan kısımlarından bahsetmek istiyorum.

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Masallar Ülkesi Romanya!

Bu eklenti ile birlikte Romanya’nın büyük bir kısmı oyuna eklenmiş ve gerek modelleme ve tarihi dokusu yer yer aynı şekilde oyuna yansıtılmış.

Plakalar, ülkeye özel reklam afişleri, dükkan isimleri ve yol uyarıları Rumence olarak hazırlanmış yani, böylelikle bu bölgede yaşayan her oyuncuyu kendisine çekip günlerce gezeceği türden kurgulanmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  E3 2019: UploadVR Konferansında Tanıtılan Tüm Oyunlar!

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Manzaralarıyla Ünlü Bulgaristan

Bulgaristan neredeyse olduğu gibi oyuna yansıtılmış, otoyollar gerçekçi olarak yansıtılmış.

Plakalar, ülkeye özel reklam afişleri, dükkan isimleri ve yol uyarıları Bulgarca olarak hazırlanmış.

Oldukça büyük bir alanı kaplamasıyla. Birbirinden güzel manzaralar eşliğinde yolculuk yapabiliyorsunuz ve polis araçları sizi sollayıp bir kovalamacaya şahit olabiliyorsunuz.

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Pehlivanların Şehri Edirne

En beklenilen kısıma geldik. Türkiye Sınırına giriş yaptığımızda sıkı bir kontrollerden geçerek, Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden Edirne’ye hızlı bir şekilde varıyorsunuz. Pek çok il ve ilçe oyuna eklenmemiş durumda.

Edirne içerisinde (Yaklaşık 10 yıl boyunca orada yaşadım) birebir oyuna yansıtılmış durumda. Özellikle Mimar Sinan’ın ‘’Ustalık Eserim’’ dediği Selimiye Camiisi, Trakya Üniversitesi, Trakya Birlik Yağ ve Edirne Garı gibi Edirne’nin tarihi yapılarına rastlamak mümkün.

Keşan

Trakya’nın İncisi olarak anılan Keşan ne yazık ki, oyuna sadece isim eklenmemiş sadece Bir Benzinlikten ibaret (İpsala tarafından geldiğinizde Edirne Asfalt tarafı eklenmiş oyuna )

Bunlar haricinde İpsala, Lüleburgaz, Babaeski ve Kırklareri gibi yerler oyuna dahil değil yön tabelalarında üstü bu sebeple çizilmiş.

 

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Kiraz Şehri Tekirdağ

Aslında DLC duyurulduğundan itibaren en çok merak ettiğim şehir Tekirdağ’dı ve yaşadığım bir şehir olarak merak ediyordum.  Nihayetinde gezmek kısmet oldu.

Açıkçası Tekirdağ’ın tamamı neredeyse hiç yok.  Fakat yukarıda dediğim gibi şehir planlaması ve kavşaklar tam anlamıyla bire bir aynı ve sadece Değirmenaltı – Namık Kemal Üniversitesi ve 100 Yıl. Otobanı tarafından devam ederek, Tekirdağ’ın içerisine uğrayamadan yolunuza devam ediyorsunuz.

Tabii 100 Yıl. Otobanında şehrin bir çok yapısını görebilmeniz mümkün.

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Dünyanın İncisi İstanbul

Oyunun Türkiye (Trakya Kısmında) tarafında son şehiri olan İstanbul adeta, başta Beylikdüzü olmak üzere bire bir modellenerek oyuna aktarılmış.

Tabelalarda pek çok ilçe görünüyor fakat bunların hepsine gidebilmeniz ne yazık ki mümkün değil, oyun içerisinde İstanbul adeta büyük bir kavşak labirenti gibi görünüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG'deki Kurşun Geçirmez Su Hatası Kaldırılıyor

Bunun haricinde Beylikdüzü tarafında pek çok yapı olduğu gibi oyuna aktarılmış, yol kavşakları dahil  a-z’ye aynı. Tabii, metrobüsleri de unutmamak gerekiyor, tam anlamıyla İstanbul’a gerçekten ayak basmış oluyorsunuz.

Road to the Black Sea DLC eklentisinde şuan İstanbul’un sadece Avrupa yakası bulunuyor. Yani  FSM veya diğer köprüler DLC içerisinde mevcut değil.

 https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Genel Olarak

Şehirler içerisinde neredeyse her yol kapalı, yukarıda bahsettiğim üzere her ülkeye göre, kendi diline ait reklam panoları – dükkan isimleri ve plakalar mevcut.

Bu reklam panoların bir çoğu Sokak hayvanları ile ilgili güzel mesajlar ile insanları duyarlılığa davet ediyor, bu oldukça önemli bir davranış olmuş.  Yapımcıları tebrik etmek gerekiyor.

Bunun haricinde, bazı ünlü şarkıcıların isimleri oldukça komik bir şekilde çevirilmiş. Bazı noktalarda çeviri yerelleştirmesi kültürümüze uygun yapılmış durumdayken, bazı noktalarda translate’den yardım alındığı açıkça görülüyor.

Tüm bunlar haricinde Yerel dükkanların da Türkçe olması beni en çok sevindiren şeydi.  Tüm bunları görünce bir anda zamanda yolculuğa giderek, kendimi Driv3R’de buldum Taksim Meydanı ve Galata gibi yerlerde her taraf Türkçeydi. Zaman hızla akıp geçiyor.

Bir inceleyen birisi olarak değil, 8 ay boyunca bu DLC’yi bekleyen birisi olarak baktığımda yapımcılar özellikle Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’u birebir benzetmek için fazlasıyla emek vermişler ve olmuş.

Bu DLC, ana oyun ve diğer DLC’ler ile kıyaslandığında en gerçekçi DLC diyebiliriz. Böylelikle DLC 100 üzerinden 80 puanı kesinlikle hakkediyor.

DLC Fiyat konusunda yoğun bir eleştiri altında. Euro Truck 2, 40 TL fiyat etiketiyle Steam üzerinde satışta.  Road to the Black Sea DLC’si 48 TL gibi bir fiyat etiketiyle Steam mağazasında satışta.

Road to the Black Sea DLC’si olumlu bir satış grafiği yakalarsa, ilerleyen süreçte eklenti daha fazla detaylanabileceğini ve Anadolu bölgesinin tamamı eklenebileceği de gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsung Galaxy Note10+ Star Wars Edition Ön Siparişe Açıldı!

Samsung Galaxy Note10+ Star Wars Edition Ön Siparişe Açıldı!

Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!