in , ,

Gaming İstanbul, 2018’de Bir Başka Mıydı?

1-4 Şubat Tarihlerinde Çoğumuz GIST'e Katıldık, Acaba Bizim İçin Gaming İstanbul Nasıldı ? Gelin Birlikte Bakalım

Gaming İstanbul, bu sene de ziyaretçilerine eğlenceyi maksimum derecede sunmaya çalışan bir fuar olarak tanımlanabilir sanırım. Ancak her işin olduğu gibi böyle büyük bir organizasyonun da gerek katılımcılardan gerek yönetimden kaynaklı bazı eksiklikleri vardı. Her ne kadar gerçekten çok iyi bir organizasyon olarak görsek de bazı eleştirilerde bulunacağız.

Gaming İstanbul içerik yönünden gerçekten zengin bir fuardı. Biz de dahil birçok kişi bunu bekliyorduk tabii ki. Garanti, Pearl Abyss, Bynogame, XBox, Playstation, Ubisoft, Blizzard, NVidia, Vestel, Media Markt, Vodafone, Gearbest gibi dev firmaların katılımıyla gerçekleşecek olması bizi bu düşünceye fazlasıyla itmişti. Bu dev firmaların yanında indie kısmında Wanderlust, Midpoly Games, Proud Dinosaurs, Flat Games, Aslan Game Studio, Naezith, Sedate Game, Projepark, MT Game, Frymore Games, Freya Gameworks gibi irili ufaklı bir sürü firma bulunuyordu.

Fuara gelen ziyaretçiler Far Cry 5 ve Crew 2 gibi henüz çıkmamış oyunların yanında yerli yapım indie oyunları deneme imkanı buldu, geri bildirim ve görüşlerde bulunarak geliştiricilere destek oldu. Bunun dışında fuara çok güzel cosplaylerle katılan cosplayerlarla, fuarı gezmeye gelen birçok YouTuber ve yayıncıyla tanışma ve fotoğraf çekme fırsatı yakaladı.

Gaming İstanbul’da birçok oyuncu Far Cry 5’i test etme imkanı buldu.

Bunların yanında 4 gün boyunca Nvidia, Zocco Shop, Türk Telekom, Pearl Abyss standlarında belirli saatler arasında farklı farklı e-spor turnuvaları düzenlendi ve yorulan izleyicilerin çoğu bu turnuvaları izlemek için oturduklarında dinlenme fırsatı da buldular.

İndie standlarının yanında Gazi Üniversitesi tarafından kurulan atari standında daha önce hiç atari oyunu, beyblade oynamayan ya da uzaktan kumandalı arabalarla yarış için pist kurmayan ziyaretçiler bunları deneyerek eski oyunlar hakkında fikir sahibi oldu ve zaten bu oyunlara aşina olanlarla beraber kıyasıya eğlendi.

Artık oyun fuarlarında görmeye alışık olduğumuz ve şahsen benim çok hoşuma giden satış standları da vardı. Cosplay yapmaya heves etmiş ya da sadece hoşuna giden kişiler bu standlardan peruktan tutun lenslere kadar birçok malzemeye ulaşabilme imkanı buldu. Bunun yanında ekipmanını yenilemek ya da yeni ekipman almak isteyen oyuncular, yeni ekipmanlarını temin etme imkanı buldu ve birçok ziyaretçi takip ettiği yayıncı, karakter, oyun veya e-spor takımının t-shirt, bardak altlığı vb. ürünlerine bu standlardan kolayca sahip oldu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Control Xbox Game Pass Servisine Eklenebilir!
Gaming İstanbul’da Cosplay Yarışması’nda birçok fuarda denk gelemeyeceğimiz çok güzel cosplayler ile karşılaşabilirdiniz.

Yine indie kısmının hemen arkasında Frp ve normal masa oyunu sevdalıları için kurulan standlarda birçok ziyaretçi birlikte geldiği kişiler ile beraber güzel deneyimler yaşadı ve yeni oyunları keşfetti. Bu tarzda oyunları daha önce hiç denememiş olanlar ise stand görevlilerinin yol göstermesi ve öenerileri ile bu oyunlara aşinalık kazandılar,  birçok kişi burada edindiği deneyimi evinde de devam ettirmek için bu oyunlardan satın alma imkanı buldu.

Ziyaretçiler için olmasa da girişimci ve geliştiriciler için konferanslar verildi. Bu konferanslarda alanında uzman kişiler özenle hazırladıkları konuşmaları ile bu insanları bilgilendirerek sorularına yanıtlar verdiler. Katılanlar için sohbet havasında hoş bir ortamda gerçekleşen bu konferanslara, maalesef birçok geliştirici son güne kadar katılmadı.

Bütün bu yukarıda yazdıklarıma istinaden eğer fuara gelmediyseniz çok şey kaçırdınız diyebilirim.

Bu kadar firmanın yanında özellikle bizi ve gördüğümüz kadarıyla birçok kişiyi rahatsız eden unsurlardan birisi standlarda çalan müziklerin ses seviyelerinin aşırı yüksek olmasıydı. Bildiğim kadarıyla bunun için yönetimin koyduğu bir desibel sınırı vardı ancak çoğu firma buna uymamayı tercih etti malesef. Bu ses kirliliği iki veya daha fazla standın seslerinin birbirine girmesine neden olabiliyordu bazen.

Şimdi biraz da biz neler yaptık ona bakalım, aynı zamanda ufak eleştirilerimize de devam edelim. GIST’in ilk günü basın olarak katıldığımız 2. fuar olması nedeniyle yöneticilerimizden Fatih DEDELİ ile beraber büyük bir heyecanla fuar alanına gittik. İlk giriş yaptığımız zaman yaka kartlarımızı teknik bir sıkıntıdan dolayı alamamış olsak da gün içerisinde tekrardan bankoyu ziyaret ederek biraz geç de olsa yaka kartlarımızı alabildik. Bunun dışında Gaming İstanbul’da görevliler ellerinden geldiğince tüm ziyaretçilere yardımcı olamaya çalıştılar.

İlk günün tamamı indie yapımları denemekle, genel olarak fuarı gezmekle, indie oyun yapımcıları ve cosplayerlarla tanışmakla geçti. Gerçekten çok iyi hazırlanmış cosplayerlar vardı. Tahmin ettiğimiz gibi tanıştığımız herkes gayet cana yakın insanlardı. Yine ilk gün, hazırlamayı planladığımız klip için stand videoları ve bir çok resim çektik. Bunun yanında katılımcıların ufak bir listesini yaparak röportaj yapacağımız kişileri belirledik.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  GTA IV Steam'de Satışa Kapandı!

İkinci gün de tamamıyla röportajların çekimlerini yapmak ve röportaj videoları için giriş çekimleri almakla geçti ki bu bizi fazlasıyla yordu. Yine zevkli bir gündü. Bugünkü yorgunluğun ardından biraz da önceden verilmiş sözlerimize istinaden ikimiz de cumartesi gününü kendi arkadaşlarımız ve akrabalarımızla normal bir ziyaretçi olarak fuarı gezmekle geçirdik. Bu yüzden üçüncü günü atlıyorum.

Gaming İstanbul’da League of Legends Turnuvası’nda yarışmacılar kıyasıya eğlendi.

Son gün olan pazar günü bizim için malesef tam bir moral bozukluğu günü olarak geçti. Gün boyunca röportaj yapacak birilerini aradık ancak şaşırtıcı bir biçimde önceden planladığı için gelecek olan yayıncılar hariç herhangi birisini bulamadık. Bu yayıncılardan da Jahrein ve ZeonnN’a denk geldik. Jahrein’in sahneye çıktığı zaman gerek o standın görevlilerine gerekse korumalara olabildiğince derdimizin fotoğraf çekilmek değil fotoğraf çekmek olduğunu anlatmaya çalıştık ancak ne stand görevlileri ne de korumalar umursamadılar bile. Malesef bu olay hem duruma içerlememize hem de moralimizin alt üst olmasına neden oldu.

ZeonnN’la da RedBull standında karşılaştık ancak zamanımızın olmaması nedeniyle sadece tüm Only A Gamer ailesine bir selam alabildik.

Çok yakında röportajlarımız YouTube kanalımızda yayınlanacak, videolarımızdan haberdar olmak için buradan YouTube kanalımıza abone olabilir ve bildirimleri açabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse bu sene Gaming İstanbul, birçok firmanın ve cosplayerin katılımıyla gerçekten güzel zaman geçirebileceğiniz ve eğlencenin dibine vurabileceğiniz bir fuardı. Bunun yanında görevliler gerçekten ilgiliydi. Yukarıda da belirttiğim gibi bazı sıkıntılar vardı ancak daha önce hiçbir fuar organizasyonunun yönetiminde yer almamama rağmen bunun çok zor olabileceğini tahmin edebiliyorum ve yine bu nedenden dolayı tam olarak yorum yapamıyorum bu konu hakkında. Umarım herkes için çıkarım içeren bir yazı yazmışımdır. Gaming İstanbul ekibine özverileri ve ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum ve böyle güzel bir organizasyonu düzenlemeyi başardıkları için tebrik ediyorum. Sonraki organizasyonlarda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CS:GO 11 Şubat 2018 Güncellemesi

THE KING OF FIGHTERS 2002 GOG’da Ücretsiz Oldu!