in , ,

Geçmiş Tarih: Hitlerin Altın Dolu Kayıp Filosu

Hitlerin Gizli Planı!

Hitler oldukça zeki bir liderdi, 8 Kasım 1923 Birhane darbesi’nden sonra bir karar almadan önce, o kararları olumlu olumsuz düşünürdü.

2. Dünya savaşının son günlerinde Hitler, savaşı kaybedeceğini biliyordu. Bu yüzden bir sinsi bir plan hazırlayarak, kara deniz bölgesine altın dolu gizli filolar gönderdi, bugün halen bulunamadı. Tarihte yaşanan bu olayı, Geçmiş Tarih’in yazı dizisinde ele alacağız.

gecmis-tarih-hitlerin-altin-dolu-kayip-filosu

Hitler Altınları Kara Denizin Serin Sularında Bıraktı

Tarihte Alman Sovyet Saldırmazlık Paktı olarak bilinen anlaşma II.Dünya Savaşı öncesi Münih Anlaşması ile Çekoslavakya’nın Südetler bölgesinin Almanya’ya bırakılması üzerine Batı ile yaptığı ittifaklara güveni azalan Stalin, yaklaşan savaş için hazırlıkları tamamlamak için gerekli olan zamanı kazanabilmek maksadıyla Hitler’le anlaşmaya karar verdi.

Yahudi asıllı Dışişleri Bakanı Litvinov’u görevden alarak yerine Molotov’u atadı. Yine 10 Mart’ta verdiği bir demeçte Batılıları bir Alman-Sovyet savaşı çıkarmakla suçladı. Aynı şekilde Adolf Hitler de bir Batı-Sovyet yakınlaşmasından endişe ediyordu. Bütün bu gelişmeler sebebiyle 20 Ağustos’ta Hitler, Dışişleri Bakanı Ribbentrop’u görüşmek üzere Moskova’ya yolladı.

23 Ağustos’ta da Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı imzalandı. Bu paktın ışığında Almanya Polonya’ya girecek ve II. Dünya Savaşı başlayacaktı. Tabi, 2 tarafın düşünceleri oldukça farklıydı, sovyetler, hitlerle iyi ilişkiler kurup beraberinde 2. dünya savaşında ittifak kurup, Türkiye’ye karşı savaş açıp Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni çiğneyip Çanakkale’den başlamak üzere Boğazları Sovyetler tarafından kontrol altına almayı düşünüyordu.

1941 Yılında Nazi Almanyası Ekonomik çöküşün eşiğindeydi, Sovyetler ise tamamiyle refah bir durumdaydı Josef Stalin, almayanın işgalinden korkuyordu ve Adolf Hitler bunu kullanıp Rusya’dan 80 milyon Reichsmark altın olarak borç talep etti, ama sonrasında ne olduğunu kimse bilmiyor çünkü Hitler bundan 1 hafta sonrasında saldırmazlık anlaşmasını bozup Rusya’yı işgal etti. Savaş 4 yıl sürdü ve savaşta 20 milyon insan yaşamını yitirdi.

1950’li yıllarda Rusya Polis Bürosunun Üst düzey yetkilileri arasında bir söylenti dolaşmaya başladı. Josef Stalin’in bu borç talebini karşıladığı söyleniliyordu. Adolf Hitlerin 30. filosundan bir denizaltı gönderdiği Josef Stalin’in bu denizaltına 12 ton altın yüklediğini ve gönderdiği söyleniliyordu ama altın Almanya’ya hiç ulaşmadı çünkü Hitler 1 hafta sonrasında Rusya’yı işgal etmişti.

gecmis-tarih-hitlerin-altin-dolu-kayip-filosu

Alman – Sovyet Saldırmazlık Paktı İmzalanıyor. 23 Ağustos 1939, Moskova

Hitler, İngiltere ile savaşını bitirmeden Rusya’ya saldırma düşüncesinde idi. Türkiye bu savaşa katılmamış, Montrö Boğazlar Sözleşmesi gereği, savaş gemileri de boğazdan geçemiyordu, Hitler önce Türkiye’ye üç denizaltısını (Atılay, Saldıray, Batıray) satın alma teklifi sundu. Türkiye bu teklifi reddetti. Hitler bu sorunu aşmak için hafif tonajlı altı denizaltıyı (U9,U18, U19, U20, U23, U24) Karadeniz’e taşımayı planladı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: 30 Yıl Önce Çernobil'in Habercisi Olan Mayak Kazası!

Hitler 12 ton altını bu 6 denizaltından 2’sine yüklendiği söyleniliyordu bunun haricinde bu altınları Almanya’ya ulaştırıp oradan tren ile birlikte Berlin’e ulaştırmayı amaçlıyordu ama bu denizaltılar Karadeniz’den uzun bir süre çıkamadılar çünkü Montrö Boğazlar Sözleşmesi gereği boğazdan geçemiyordu.

Sovyetler Birliği’nin yıldırım hızıyla işgalini hedefleyen Barbarossa Harekatı’nın başarılı olması için Sovyet kıyılarının da ablukada tutulması gerekiyordu. Bu etkinliği Atlas Okyanusu kıyılarında sağlamak kolay görünse de Sovyetlerin Karadeniz kıyılarının da ablukada tutulması önemli bir sorundu. Savaşta Türkiye’nin tarafsız olması ve boğazların Montrö antlaşması gereğince Türkiye’nin kontrolü altında olmasından dolayı, denizaltıların boğazlar yoluyla Karadeniz’e geçememesi anlamına geliyordu.

Hitler, ilk önce Türkiye’ye satmış olduğu Atılay, Saldıray, ve henüz inşası bitmemiş Yıldıray denizaltıları satın alınmak istenmiş fakat Türkiye hükûmeti kabul etmemiştir.

Adolf Hitler’in Türkiye’nin bu konudaki kararını bilmeden önce Amiral Erich Raeder, o sırada Kuzey Denizi’nde konuşlanan Tip II sınıfı denizaltıları Karadeniz’e geçirmenin yollarını arıyordu. Bu amaçla U-9, U-18, U-19, U-20, U-23 ve U-24 olmak üzere 6 denizaltı seçilmiştir.

gecmis-tarih-hitlerin-altin-dolu-kayip-filosu

U-20 Dibe Dalmak İçin Hazırlanıyor! 21 Eylül 1942, Hambug

Raeder, bu nakliye işleminin dört aylık bir süre içinde gerçekleşeceğini öngörmekteydi. Nakliye işlemleri üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Denizaltılar ilk olarak Hamburg’dan Dresden’e Kaiser-Willhelm Kanalı ve Elbe Nehri üzerinden getirmiş, buradan Lngolstadt’a otoyol kullanarak taşınmış buradan Graz ve Köstence’ye Tuna Nehri üzerinden geçirilerek Karadeniz’e indirilmiştir.

1942 Sonu ve 1943 başında tüm denizaltılar nakledildi ve 30. Denizaltı Filotillası komutası altında Karadeniz’de operasyonlara başladı.

Denizaltılar 27 Ekim 1942’den 25 Ağustos 1944’e kadar Sovyet donanmasına karşı 56 operasyon gerçekleştirmiş ve toplam brüt 45 bin 426 grostonluk gemi batırdılar.

25 Ağustos 1944’te Romanya’nın Almanya’ya savaş açmasıyla denizaltıların 3’ü Sovyetlerce batırılmış, geriye kalan 3 gemiyi Alman hükûmeti, Türkiye’ye satmayı teklif etti. Ancak Türkiye bu teklifi de reddetti.

İnönü’nün cevabını alan Hitler Karadeniz’deki 3 denizaltıya “Fark edilmeden boğazları geçip Ege Filosuna katılın” emrini verdi. Ancak bu görev hiç gerçekleşmedi. Almanlar Sovyetler’den kaçıyordu. İçinde ünlü şifreleme aracı Enigmalar’ın bulunduğu denizaltıların bulunması an meselesiydi. 1944 Yazı sonunda Amiral Karl Dönitz, denizaltıların Sovyetler’in eline geçmeden Karadeniz’den çıkmalarının mümkün olmadığını gördü.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  FIFA 21 Demo Sürümü Oyunculara Sunulmayacak!

U-23 Ağva, U-20 Karasu, ve U19’da Karadeniz Ereğlisi açıklarında Türk karasularında batırıldı.

Mürettebatlarını fark edilmeden -o tarihte Alman işgalinde bulunan Yunanistan üzerinden- Almanya’ya geçirmeye çalışmaları emrini verdi. Verilen emre uygun olarak denizaltılar komutanları tarafından batırıldıysa da Üç denizaltının mürettebatı denizaltıları Karadeniz’de batırıp İznik civarındaki Beyşehir’e kaçtı. Sonra Türk yetkililerin kendilerini yakalanmasıyla beraber 1945 yılı sonuna kadar Beyşehir’de özel bir kampta tutuldular ardından Almanya’ya teslim edildi.

gecmis-tarih-hitlerin-altin-dolu-kayip-filosu

2013 Yılında, U-20’ye Profesyonel Dalgıçlar İle Birlikte Dalışlar Yapılmaktaydı.

U-20’ye ait batık, tesadüfen 1994 yılında Türk Deniz Kuvvetleri‘nce, Karasu civarında yapılan bir tatbikat sırasında Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü noktanın yaklaşık 40 mil açığında tespit edildi günümüzde dalışlara açık olan bu batık Türkiye’de 10 en iyi dalış yerleri arasında bulunuyor. Batığın içerisine girilemiyor.

Günümüzde U-23, ve U-19 Ağva – Karadeniz Ereğlisi açıklarında battığı bilinse de tam konumları bilinemediğinden dolayı bu batıklar bulunamıyor.

Altınların U-24, U-9, ve U-18’e yüklenildiğini U-24 ve U-18’in batırıldığı söylenilse de sızdırılan gizli belgelerde aslında batırılmadığı, gizlice boğazdan geçip Almanya’ya trene ulaştırıldığı U-9’un Sovyetlerden kaçarken batırıldığı gibi bilgiler içeriyor belgelerde.

1980’li yıllarda Okyanus Araştırma Endüstrisi, Gürcistan sahilinde enkaz parçalarına rastladı bu sahillerde denizaltı batığı olduğu Gürcistan karasularında 90 metre dipte olduğu tespit edildi.  2008 yılında bu bilgi Gürcistan devletine bu bilgi paylaşıldı ve bir anlaşma önerildi ve Gürcistan teklifi kabul etti. 1 Ay sonrasında Rusya – Gürcistan arasında anlaşmazlık baş gösterdi.
Sınırlar değişti ve okyanus sınırlarının kime ait olduğu halen iltilaflı durumda. Rusya Devleti orada bir denizaltı olduğunu bilmiyor fakat, Gürcistan devleti biliyor, ancak tam konumu bilinmiyor. Agora anlaşması sona erene kadar o sulara girilemiyor. Tani Bürokratik ve politik konunalara takıldılar bu batığın ise U-24, U-9, ve U-18, denizaltılarından birisi olduğu düşünülüyor.

Bu konuyla ilgili film uyarlaması da mevcut. 2014 Yapımı, Baş rolünü Jude Law’ın üstlendiği Black Sea (Kara Deniz) isimli filmi isterseniz, izleyebilirsiniz.

Aradan geçen 75 yıl sonrasında günümüzde, altınlar halen gizemini korumakta. Kim bilir, belki de çoktan altınlar alındı ya da çoktan Berlin’e ulaştı ?

Yeni bir yazı dizisinde görüşmek üzere.

Pro Cycling Manager 2019 İncelemesi

Intel Grand Slam Sezon 3 Başlıyor