in ,

Greenlight Kaldırılıyor!

Steam Greenlight, oyuncu topluluğunun desteğiyle yeni oyunların Steam’de yayımlanmasına yardımcı olan bir sistem. Ancak Steam’in son yayınladığı yazısına göre Greenlight uzun zamandan sonra rafa kaldırılıyor. Hedeflerinin her zaman müşteri mutluluğu olduğunu belirten Steam, 13 yıllık geçmişlerinde daha az kapsamlı bir marketten, direkt dağıtım yapan gelişmiş bir markete ulaşmak için çok çalıştıklarını ve artık önlerindeki en büyük engeli kaldırmanın zamanı geldiğini söyledi.

Steam Greenlight

2012 yılından bu yana en az 14000 oyun Greenlight sistemi üzerinden oylanıp Steam markette satışa sunulmuş. Grenlight sistemi zamanında oyunculara daha direkt, orijinal, özgün içerik sağlamak için kurulmuş ama zaman ilerledikçe Steam’in istekleri doğrultusunda beklenen performansı gösteremeyince Steam bu işe bir el atması gerektiğini anlamıştı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call Of Duty: World War II Hakkında Bilinen Her Şey!
Örnek bir oyunun Greenlight istatistikleri

Son açıklamalarına göre Steam, yazılımcılara daha kolay bir yol sunup, oyunlarını daha hızlı yaymalarını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Yani Greenlight kapatılmaktan ziyade geliştiriliyor. “Steam Direct” adı verilen yeni “Greenlight” uygulamasının en büyük farkı artık giriş ücretini veren her yazılımcının bu sisteme katılamayacak ve kullanıcıların oy veremeyecek olması. Yeni sisteme göre oyununu Steam markette yayınlamak isteyen geliştiriciler Steam’e evraklar, şirket-kişi bilgileri, vergi makbuzları gibi belgeler göndermek zorunda. Tüm evrak işlemleri tamamlandıktan sonra geliştiricilerin Steam’e $100-$5,000 arası bir ödeme yapmaları istenecek. Tabii ki bu rakamı belgeleri inceleyen Steam ayarlayacak ve para oyun yayınlandıktan sonra iade alınabilecek. Özet olarak para ve belge yolluyorsunuz, Steam oyununuzu onaylarsa oyun markete konuluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Aegis Defenders Steam'de Ücretsiz Oldu!
Steam Greenlight’dan çıkış yapmış olan “Youtubers Life” oyunu.

Kullanıcıların ise kafası karışık. Ödemelerin fazla olmasından dolayı binlerce Kickstarer projesi açılacağını düşünen kullanıcıların yanı sıra, bu sistemin Greenlight’da bulunan çöp oyunları elemek için gayet iyi bir sistem olduğunu savunan kullanıcılar da var.

Steam’in yaptığı orjinal açıklamayı buradaki linkte bulabilirsiniz.

3 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. Yanlış olduğunu düşünüyorum greenlight ın amacı indie yapımcılara destekti yani şirketi olmayan bağımsız geliştiricilere destek zaten şirketin varsa greenlight a girmeden oyununu koyabiliyorsun şimdiyse vergi numarası gibi belgelerle indielerin önünü kapatmaktan başka bi işe yaramaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GTA Serisini Ne Kadar İyi Biliyorsunuz?

Sessizliğin Sesi: Muzo