in ,

Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi (Spoiler İçerir)

Game of Thrones’un yeni sezonu sonunda başladı. Gelin ilk bölümü birlikte inceleyelim.

1 senedir aşkın süredir biz izleyicilerin beklediği, izleyeli çoook olduğu için unuttuğumuz Game of Thrones’un yeni sezonu sonunda başladı.

8. sezon 1. bölümü izlemeyenler için uyarı. Yazının bundan sonrası başlıkta da belirttiğim gibi spoiler içermekte. Bu yazı spoiler ve dehşet dolu. *wink*

7. sezon finali ve finalden bir önceki bölümlerle beklentiyi o kadar yükseltmişti ki Game of Thrones, bence yeni sezonun ilk bölümü bu beklentiyi karşılayamadı. Elbette ki her sezonda olduğu gibi sakin başlayıp efsane bitireceklerine şüphe yok ama yine de dizinin bitmesine son 6 bölüm kaldığı için daha fazla aksiyon görmek istiyor seyirciler.

Öncelikle başlangıç sahnesinden bahsetmek istiyorum. Daenerys ve ordusu Winterfell’e gelirken Lord Umber’ın ağaca tırmanıp olayları izlemeye çalışması bana adeta dizinin 1. sezonunun 1. bölümünde Bran’e olanı hatırlattı. Hatta bu hatırlatma sayesinde Lord Umber’ın başına bir şey geleceğini de tahmin etmiştim ki öyle de oldu. Gencecik yaşında Ak Gezenlere kurban giden bu yavrucağı dizide sadece 3 dakika gördük.

Gelelim Jon Snow ve kraliçesinin Winterfell’e gelmesine. Daenerys’in ukala tavırlarını 7 sezondur gördüğümüz gibi bu sezonda da gördük. Jon’un “Kuzeyliler yabancılara güvenmez.” demesinin ardından “Zaten güvenmelerine gerek yok, korksunlar yeter” edasıyla ejderhaları geldi hemencik. Tamam işte her şey harika, yakışıklı prensin yanında, ejderhaların var, Westeros’un en büyük ordusu senin. Daha bu ne ukalalık arkadaş. Bu söylediklerim konusunda muhtemelen Team Daenerys tarafından linç yiyeceğim ama görüşlerim bu şekilde.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Uncharted:The Lost Legacy İncelemesi

Jon Snow ve Arya arasındaki abi kardeş ilişkisine bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Ama her nedense Jon; Bran ve Sansa ile daha mesafeli. Zaten artık Bran bizim Bran değil de, neyse. Sansa’nın görümce tavrı, sinsi gülümsemesi her zamanki gibi çok rahatsız ediciydi. Dizinin ilk bölümlerinde hiçbir şeye yaramayan Sansa’nın çok bilge gibi gösterilmesi saçmaydı, ki Arya gibi görmüş geçişmiş bir kardeşimizin bunu onaylaması daha da saçmaydı.

Lyanna Mormont’un konuşması bir bakıma doğruydu. Kuzey’in bütün lordları Jon Snow’u, başlarına ukala bir kraliçe getirsin diye kral ilan etmediler haliyle. Hele Lannister’ların da ordularıyla birlikte Ak Gezenlere karşı yapılacak olan savaşta yardıma gelmeleri iyice tilt etti Kuzey’in lordlarını.

Gendry’ye gelince. Zaten dizinin 1. sezonundan beri izleyicilerin beğenisini toplayan bu karakteri yeni sezonda bolca göreceğiz gibi gözüküyor. Neredeyse kral olma hakkı olan bu çocukcağız, Ak Gezenlere karşı yapılacak olan savaş için ejderha camından yapılan silahların yapımını üstlenmiş. Arya ile aralarındaki ilişki de çok tatlı ayrıca. Ortak kayıpları olan insanların birbirine olan yakınlığını da yine bu ilişkide görüyoruz.

Cersei her zamanki gibi umursamaz ve gözünü taht arzusu bürümüş durumda. Kadına diyorlar ki ölüler geliyor, duvar yıkıldı; e o zaman onlar ölsün kalanları yönetiriz diyor. Tam bir Cersei. Euron Greyjoy ile anlaşmasını da yerine getiren Cersei’nin, karnındaki Jaime’nin çocuğun kimliği hakkında da planları olduğu çok belli.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Crysis Remastered Tanıtımı Ertelendi!

Bölümün en sıkıcı ve zorlama sahnesi Sör Bronn’un göreve çağırılmasıydı muhtemelen. Tamam anladık, onurlu bir paralı askersin de, 6 bölüm kalmış şurada hala yok o ejderi böyle vurdum, yok bunu şöyle öldürdüm bilmem ne.

Jon Snow’un ejderha sürmesiyle artık 3 Dragon Rider’ın da kim olduğunu biliyoruz. Zaten spoiler alanlar 3. sezondan beri biliyorlardı ama yine de bu bölümde kesin olarak görmüş olduk Jon’un bir Dragon Rider olduğunu. Dizinin en komik ve eğlenceli sahnesi şüphesiz ejderhaların Daenerys’i kıskanmaları ve Jon’un kıskanç ejderhalardan korkmasıydı.

Özetlemek gerekirse, durgun geçen bir bölüme göre dizide birçok değişiklik oldu. Önceden bahsettiğim gibi Jon Snow artık bir Dragon Rider. Sadece bununla da kalmayıp anne babasını öğrendi, daha da önemlisi tahtın gerçek varisinin kendisi olduğunu öğrendi. Samwell Tarly, babasının ve erkek kardeşinin Daenerys tarafından öldürüldüğünü öğrendi ve teknik olarak Tarly hanesinin başında kendisi. Arya, Sansa ve Winterfell’liler ejderhaları ve Westeros’un en büyük ordusuyla Daenerys’in elinde tuttuğu büyük gücü gördüler. Jaime, Westeros’a geldi. Alper Tunga öldü, ıssız acun kaldı.

Şimdilik Game of Thrones hakkında söyleyeceklerim bu kadar. 2. bölümün incelemesi için haftaya Pazartesi görüşmek üzere.

GÜNCELLEME: Bu hafta Game of Thrones’ta neler oldu, nasıl bir bölümdü? Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm inceleme yazısı Only A Gamer’da!

Mortal Kombat 11’in Mikro Ödemeleri Hakkında Detaylar Verildi!

Temsilcimiz ex-Space Soldiers ESL Pro League Sezon 9’dan Elendi