in , ,

Hindistan Ay’a İnen 4.Ülke Olmayı Başaramadı!

Hindistan Ay’a iniş yapan 4.ülke olmak amacıyla uzun bir süredir böyle bir proje üzerinde çalışıyordu. Bu görev için Chandrayaan 2 roketine bağlı Vikram uzay aracı tasarlandı. Dün akşam Ay’a iniş görevi için canlı yayın yapıldı ancak işler beklendiği gibi gitmedi. Detaylar haberimizde.

22 Temmuz 2019 günü uzaya fırlatılan Chandrayaan 2, dün gece 22.00 sularında, Ay’a iniş görevi için zorlu bir manevra yapmak zorundaydı. Ay’ın yörüngesine giren Chandrayaan 2 ve ona bağlı Vikram adlı uzay aracı ve altı tekerlekten oluşan Pragyan isimli aracın takibi canlı yayında uzay merkezden yapıldı. Ay’ın yüzeyine başarılı şekilde yaklaşan Chandrayaan 2 ile 2.1 km kala bağlantı kesildi. Yaklaşık 11-15 dakika sürecek bu görevin 23.dakikasında ortamı sessizlik sardı. 30. dakika civarında yetkililer, 2.1 km kalana kadar her şeyi yolunda ilerlediğini ve şu anda verilerin analiz edildiğini açıkladı. O andan itibaren yeni bir veri alınamadı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Arnold Schwarzenegger'li Yeni Terminatör Filmi Geliyor!

AY’A İNİŞ YAPAN 4.ÜLKE OLACAKTI

Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’in ardından Hindistan’da Ay’a iniş yapabilseydi 4.ülke olmayı başaracaktı. 150 Milyon Dolar harcanan görev başarısızlıkla sonuçlandı. Görevin amacı Ay’a başarılı bir şekilde inerek güney kutbunda su aramak ve yüzeydeki sarsıntıları ölçmekti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Child of Light Ücretsiz Oldu!

İKİNCİ BAŞARISIZLIK OLDU!

Hindistan, bundan 11 yıl önce  22 Ekim 2008’de Chandrayaan- 1 adlı aracıyla Hindistan için ilk kez Ay’a iniş görevi yapmayı denemişti. 312 gün boyunca yörüngede dolanıp 3 bin 400 tur atan Chandrayaan- 1 ile 28 Ağustos 2009’da bağlantı koptu ve veri alınamadı. Bu başarısızlık ikinci kez gerçekleşti. İşte yetkilinin açıklaması:

Eğer Hindistan bu görevi gerçekleştirseydi büyük katkı sağlanacaktı. Siz bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABZU ve The End is Nigh Epic Games’te Ücretsiz Oldu!

Doom İçin Kemik Vodkası Geliyor!