in ,

Hawaii’den Loot Boxlara Karşı Yasa!

Günümüzde DLC’lerin yerini almaya başlayıp her yapımda karşımıza çıkan Loot box(Kasa) sistemiyle ilgili tartışmalar sürmeye devam ederken ABD’nin Hawaii eyaletinden ilk adım geldi. Eyalet, Loot box sisteminin kumarda olduğu gibi psikolojik bağımlılık sorunları yarattığını ve finansal riskler taşıdığını belirterek sistemin düzenlenmesi/kontrol altında tutulması için yasa tasarısı hazırladı. Öneriyi sunan demokrat vekil Chris Lee daha önce de Battlefront II için “Star Wars temalı kumarhane” benzetmesinde bulunmuştu. Ayrıca Chris Lee diğer eyaletlerle bağlantıda olduklarını ve ABD eyaletlerinin yarısından fazlasının kendilerine katılacağını umduğunu söyledi. House Bill 2686 ve Senate Bill 3024 yasaları ile artık Hawaii eyaletinde 21 yaş altındaki kullanıcılar rastgele içerik içeren kasalar satın alamayacak/kullanamayacak. Düzenlemenin diğer tarafında ise House Bill 2727 ve Senate Bill 3025, yapımcıları “Bu oyun içinde ekstra satın almalar ve kumarvari uygulamalar vardır.” uyarısını yazmaya yönlendiriyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Esrarengiz Konu: Oak Adası Efsanesi!
CS:GO kutuları konuyla ilgili en ünlü örnekler.

Konuyla ilgili şahsi düşüncelerim ise düzenlenmenin yerinde ve mantıklı olduğudur. Zira erişkinlik sadece belli bir yaşa gelince kişinin kendi davranışlarından sorumlu tutulması ile sınırlı değil fizyolojik gelişimleri de kapsar. Frontal lobu henüz tam gelişmemiş çocuk/ergen kullanıcılar Loot box sistemlerinden ağır bir şekilde etkilenebilir ve kolayca bağımlı hale gelebilir. Temennim, diğer eyaletlerin de söylediği gibi Hawaii’ye katılması ve bu hareketin globalleşmesi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Spotify'da Arayüz Değişikliği

Peki siz loot boxlar hakkında ne düşünüyorsunuz? kumarla aynı kefeye koyar mıydınız ve hiç para ödeyerek loot box açtınız mı? Buyrun yorumlarda konuşalım.

___________
EK: Okumak isteyenler için Hawaii eyaletinin çıkarttığı kanun:
Senate Bill 3025
House Bill 2727
Senate Bill 3024
House Bill 2686

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayarım Bu Oyunu Açar Mı?

DUNGEONS 2, GOG.com’da Ücretsiz Oldu!