in , ,

IGN Dead Cells İncelemesinde Hırsızlık Yapan O Yazarı Kovdu!

Dünyanın en büyük oyun içeriği sitelerinden biri olan IGN, Boomstick Gaming adlı YouTube kanalının “IGN, Dead Cells İncelememi Kopyalamış” adında video yayınlamasıyla birlikte sözü edilen inceleme yazısını kaldırdı. Dead Cells incelemesini kopyalayan Nintendo Editörü Filip Miucin’in ise görevine son verildi.

Motion Twin tarafından geliştirilen ve yayınlanan Metroidvania türü bir oyun olan Dead Cells, bildiğiniz üzere erken erişim sürecindeydi. 7 Ağustos’ta tam sürümünü çıkaran Dead Cells bir çok platforma çıkışını yapmış oldu. Bunun üzerine, inceleme hazırlayan basın şirketleri harekete geçti. Bu şirketlerden en çok tanıdığımız olan IGN şirketi, büyük bir ”inceleme hırsızlığı” şoku yaşadı. Boomstick Gaming adlı YouTube kanalında ”IGN Dead Cells İncelememi Kopyalamış” adlı bir video yayınlayan kanal sahibi, IGN’in yaptığı hırsızlığı iki videoyu da ayrıntılı olarak inceleyerek açıkladı ve rahatsızlığını dile getirdi. Videoya göre Dead Cells incelemesini yazan Filip Miucin, Boomstick Gaming adlı kanalın sahibinin yaptığı incelemeyle aynı düzene sahip bir inceleme hazırlamış. İnceleme de neredeyse birbiriyle aynı kelimeler, cümleler, açıklamalar ve giriş-gelişme-sonuç düzeni kullanılmış. Yapılan incelemenin giriş-gelişme-sonuç bölümlerinde yapılan açıklamalar Boomstick Gaming’in yaptığı inceleme ile neredeyse aynı olduğu açık bir şekilde gözlemlenebiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ark: Survival Evolved Bir Sonraki Hafta Ücretsiz Olabilir!

 

IGN: ”Bizim İçin Hiçbir Şey Güveninizden Daha Önemli Değil”

Bu olayların üzerine yapılan araştırma sonucu, incelemeyi hazırlayan Filip Miucin’in Boomstick Gaming kanalı üzerinden ”içerik intihali” yaptığı sonucuna varıldı. IGN, hiç vakit kaybetmeden gerekli işlemleri yapıp, aynı zamanda Nintendo Editörü olan Filip Miucin ile yollarını ayırdı. Ardından Dead Cells’in incelemesinin bulunduğu sayfaya yukarıdaki resimde yer alan bildiri konuldu. Bildiride, IGN intihal kurallarına ne kadar önem verdiklerini ve söz konusu yazarın oyunu bitirmesine rağmen yazdığı bu incelemenin taraflarınca kabul edilemeyeceğini, yazarla yollarını ayırdıklarını ve Dead Cells’i tekrar inceleyeceklerini belirtiyorlar. Son olarak IGN okurlarından, oyunun yapımcılarından ve Boomstick Gaming’den özür dileyerek ”Bizim İçin Hiç Bir Şey Güveninizden Daha Önemli Değil” şeklinde açıklama yapmışlar. Nintendo Editörü Filip Miucin ise bu durumundan sonra herhangi bir şekilde açıklama yapmadı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Just Cause 4 İçin Yeni Bir Oynanış Videosu Geldi!
YAZARIN GÖRÜŞÜ

İnternet geniş mi geniş bir yer ve böyle şeylerin olması gayet normal. Açıkça kendi fikrimi belirtmem gerekirse, Boomstick Gaming burada doğru olan şeyi yapmış. IGN bu videonun varlığından haberdar olduğu anda harekete geçerek yazarla yollarını ayırmış. Yazarın oyunu bizzat bitirmesine rağmen neden böyle bir şey yaptığı ise kafalarda soru işareti yaratıyor. Aynı zamanda Nintendo editörü olarak çalışan birinin, inceleme yazmak için neden başka bir kanal üzerinden ”içerik intihali” yaptığını anlamış değilim. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce IGN’in itibarında azalma olacak mı? Görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Söz konusu video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUBG Güncelleme Notları 3 – 7 Ağustos 2018

Son Zamanların En İyi 10 Türk Yapımı Oyunu