in , ,

Intel’den Yeni Kuantum İşlemci Prototipi!

AMD iş birliği ile gündem olan Intel, CES 2018’e getirdiği kuantum işlemci ile etkinliğin kendisinden en çok söz ettiren markası olmaya devam ediyor. Etkinlikten haberdar olmayan okuyucularımız için detaylardan önce küçük bir özet: “CES nedir?” Açılımı, “Consumer Electronics Show” yani tüketici seviyesi elektronik ürünler şovu anlamına gelen fuar her yıl ocak ayında Amerika’da gerçekleştiriliyor.

Boy boy kuantum çipler!


Yeni kuantum işlemcisine Tangle Lake kod adını veren Intel’in açıklamalarına göre kendisi şu ana kadar yapılmış en güçlü işlemci. Boyut olarak baktığımızda günümüzdeki işlemcilerden aşırı büyük olmayan çipin soğutulması için 55 varil büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyuluyor ve soğutma işlemi için belirli bir helyum izotopu kullanılıyor. İşin benim için garipleştiği nokta da aslına bakarsanız burası zira kuantum işlemciler henüz tüketici seviyesinden çok çok uzak ürünler ve bilimsel amaçlarla kullanılıyorlar. Öte yandan Intel kalkıp bu işlemciyi spesifik olarak tüketici seviyesindeki ürünlerin sergilendiği bir fuara getiriyor.
Bu hareket sadece gövde gösterisi mi, Intel garip bir şekilde bizlere göz mü kırpıyor? İnanın en ufak fikrim yok. Kuantum işlemciler hakkında ne biliyorsunuz, sizce Intel ne yapmaya çalışıyor? Buyrun beraber konuşalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 11 Ocak 2018 Güncelleme Notları

Assassin’s Creed Rogue Remastered İçin İlk Video Geldi!