in ,

Kimler Bulut Sunucu Kullanmalı?

Bulut sunucu mimarisi fiziksel bir donanım parçasının birden çok sanallaştırılmış sunucu birimine bölünmesine izin veren bir bilgi işlem ve depolama teknolojisidir. Uygulamaların bulutta çalışması, bir fiziksel sunucu üzerinde kendisine tahsis edilmiş bilgi işlem ve depolama kaynaklarına ait bölmede barındırılması anlamına gelir. Bu, bir sunucunun arızalanması durumunda kullanılabilirliği ve güvenilirliği artırır.

Trend hosting seçenekleri arasında güçlü bilgi işlem becerileri ve geniş kaynak avantajlarıyla öne çıkan bulut sunucuların kimler tarafından tercih edilebileceğini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Kesintisiz bilgi işlem gücünü önemseyenler: Herhangi bir web sitesinin ya da uygulamanın bulunduğu sunucunun çalışma süresi, sitenin / uygulamanın sürekli olarak erişime açık olmasını etkileyen en önemli faktördür. Bulut sunucu sisteminin, tek bir sunucu yerine birbirine bağlı çok sayıda sunucudan oluşması, kesinti yaşamadan işinize sorunsuz bir şekilde devam edebileceğiniz anlamına gelir. Çünkü herhangi bir anda bir sistem arızası durumunda, bir sunucunun devre dışı kalmasıyla sistemdeki sunuculardan bir diğeri otomatik olarak görevi devralır.
  • Devasa depolama alanı ve sınırsız esneklik elde etmek isteyenler: Bulut sunucu teknolojisinin sağladığı gelişmiş depolama seçenekleriyle neredeyse sonsuz ölçeklenebilirlik elde edebilirsiniz. Bulut, iş gereksinimlerinize göre değişiklikler yapmayı düşündüğünüzde, ihtiyaç duyulan düzenlemelerin kolaylıkla hayata geçirilmesini sağlar. Ölçeklenebilirlik ve esneklik açısından geleneksel hosting seçenekleri bulut çözümleriyle yarışamaz.
  • Büyük maliyetlerle boğuşmadan BT altyapısını geliştirmek isteyenler: Finansal açıdan bakıldığında, bir bulut sunucu, özel bir sunucuya kıyasla çok daha ucuzdur. Donanım kurulumu için sermaye harcaması yapmanıza gerek yoktur. Artan veya azalan ihtiyaçlarınıza göre hosting planınızı değiştirebilirsiniz.
  • Şirket içi sunucu barındırmanın sınırlamaları ve sorumluluklarından kurtulmak isteyenler: Küçük işletmeler ve pazara yeni giren işletmeler, genellikle sektörlerindeki daha büyük şirketleri etkilemeyen bir dizi zorlukla karşı karşıya kalır. Sınırlı bütçeyle yazılım, donanım ve BT personeli masraflarıyla başa çıkmanın yanı sıra şirket içi bilişim altyapısının sürdürülmesi için de çok fazla sorumluluk söz konusudur. Hosting sağlayıcılarının bu tip detaylarla ilgilendiği bulut sunucu çözümleri tüm bu yükleri işletmelerin omuzlarından alır.
  • Küresel pazarda etkinliğini artırmak isteyen küçük işletmeler: Sınırsız ölçeklenebilirlik, tasarruf avantajı ve verilerin sürekli erişilebilir tutulmasını sağlayan bulut sunucular küçük işletmelere küresel pazarlara erişimlerini genişletebilmeleri için ihtiyaç duydukları kaynakları sunar.
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Cyberpunk 2077 Google Stadia'ya Geliyor! | Gamescom 2019 Basın Özel Günü

  • Veri kaybı konusunda endişelenmek istemeyenler: Yedeklilik, kesintisiz bir iş akışının anahtarıdır. Donanımları genellikle son derece güvenli veri merkezlerinde tutulan bulut sunucuların çoklu sunucu kümesiyle sağladığı yedeklilik; hassas bilgileri fiziksel hasarlardan, insan hatalarından, siber tehditlerden, yangın, sel ve deprem gibi risklerden korur. Donanım arızaları ve aksama sürelerinin kullanıcıları etkileme ihtimalinin düşüklüğü, bulut sunucularda %99.99 uptime oranlarına ulaşılmasını sağlamıştır. Bulut sunucu ayrıca müşteri kimlik yönetimi ve güvenlik duvarı yedeklemeleri gibi veri güvenliğine yönelik önlemler içerir.
  • Şirket çalışanlarının aynı proje üzerinde uzaktan çalışabilmesini isteyenler: Verilerinizi, e-postalarınızı, uygulamalarınızı veya yazılımlarınızı bir bulut sunucusuna aktardığınızda sisteminize Dünya’nın herhangi bir yerinden kolaylıkla erişebilirsiniz. Veriler ve uygulamaların yerel sistemlerde geleneksel barındırma çözümlerinde tutulması, erişimi belirli zaman ve koşullarla sınırlandırır. Ancak bulut, zaman ve konum kısıtlamalarını ortadan kaldırarak üretkenliği ve verimliliği artırır. Kesintisiz çalışma saatleri ve ilgili verilere / yazılıma sürekli erişim ile belgeler gerçek zamanlı olarak paylaşılabilir, düzenlenebilir ve 24 saat boyunca müşteri hizmeti sunmak kolaylaşır.
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oddworld: Abe's Oddysee GOG'da Ücretsiz Oldu!

  • Büyüme aşamasında şirketler: İşinizi büyütmek istiyorsanız, bilgi işlem donanımınızı da genişletmeniz gerekecektir ki bu geleneksel altyapılarda maliyet ve ölçeklenebilirlik konusunda sorunlar yaratabilir. Bulut sunucu zamanla ihtiyaç duyacağınız tüm bilgi işlem kaynaklarının; şirketin değişen önceliklerini ve devam eden büyümesini karşılayacak şekilde hızla karşılanmasını sağlar. Ek olarak yalnızca BT donanımına yaptığınız yatırım miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda dahili BT çalışanlarınızın üzerindeki yükü de büyük ölçüde azaltır.

Sonuç

Bulut sunucular rekabette güçlü olmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin, yoğun verilere ve büyük iş gücüne sahip şirketlerin, değişken iş yükleri ve taleplerle uğraşan kuruluşların birçok sorununu çözebilir, tasarruf etmelerini sağlayabilir ve üretkenliklerini artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Elite Dangerous Epic Store’da Ücretsiz Oldu!

Gelmiş Geçmiş En Kötü Açık Dünya Oyunları (Eleştiri Notlarına Göre)