in , ,

Kurban Bayramında İzlenebilecek En iyi 10 Bilimkurgu Filmi

Kavurmalar hazır, sıra film izlemekte!

Malum kurban bayramı geldi, bayram Telaşı sonrası sessiz sakin bir şekilde evde geçirmek isteyenler, Bilim Kurgu filmi seyrederek keyfini çıkartacaktır.

Yiyeceklerinizi ve Soğuk İçeceklerini hazırlayın. İşte Bilim Kurgu Temalı 10 Film.

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Matrix (1999 – 2003 – 2003)

Maxrix serisini anlatmaya hiç gerek var mı ? 1998 Yılında Keanu Reeves, Al Pacino, ile birlikte rol aldığı Şeytanın Avukatı, filminden sonrasında bu teklifi almış ve yıl sonuna kadar düşünüldüğü söylenilir. O dönemlerde bu tarz bilim kurgu filmlerinin tutulmadığı endişesiyle zar zor ikna oldu Matrix’de rol almaya, ancak yanlış bir karar vermiş gibi gözükmüyor aksine bu karar onu dünyaca ünlü bir yıldız haline getirdi.

Sırasıyla: The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions, devam filmleri seyirciyle buluştu. Matrix’in günümüzde oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunuyor. Bu arada çizgi romanları ise günümüzde hala ilgiyle satılıyor.

Seriyi baştan sona izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Konusu: Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

İşaretler (2002)

Usta oyuncu Mel Gibson’un bu film ile birlikte yaşlandığını bir nesil kabul etti. Zamanında TV’lerde çok oynadı bu film 15 yaşında bir yapım bazen eski filmleri izlemek eski günleri, bayramları yaad etmek iyidir. Mel Gibson, bu filmden sonrasında Maya kabilesi olmak üzere dünya dışı varlıklar ile ilgili bir çok konu araştırdı. Ülke ülke gezdi ve bu gezinin sonunda Apocalypto, isimli filmin yapımcılığını, yönetmenliğini, senaryosunu, üstlendi. Oldukça sıradışı bir film eski olsa da halen sağlam filmlerden birisidir.

Konusu: Graham hess(mel gibson) ve ailesi arazideki işaretlerden dünya dışından gelen yaratıkların sorumlu olduğu anlatılır. Ekinlerdeki bu dairelerin dünyanın heryerinde bulunmaya başladığını izlerken gittikçe korkuları artmaktadır.İşaretler Çiftlikte yaşayan bir ailenin hayatlarının belkide son anlarındaki dünaynın istila edildiği korkunç dakikalardaki mücadelenin duygusal hikayesi.

 

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

 

Kelebek Etkisi (2004 – 2006 – 2009)

Kelebek Etkisi Serisi, konusu ile her zaman bilim kurgunun en tepesinde durur. İlk filmde Ashton Kutcher’in gösterdiği performans ile adeta o yıl en popüler filmlerden birisi haline geldi ve kendisi ise dünyaya açıldı ve geçtiğimiz yıllarda oyunculukta zirve yaparak Steve Jobs’u canlandırarak kendisini kanıtladı. İlk filmi oldukça iyi 2, film ise 1’İn gölgesinde kalıp yinede iyi başarı yakalamıştı ancak 3. için pek iyi yorumlar bulunmuyor. Konu aynı olsa da zaten birbirleriyle bir bağlantısı yok filmlerin. Özellikle ilk filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Konusu: Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de çoğu zaman beklenenin tam aksine!

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Ben Robot (2004)

Will Smith’in bilim kurgu tazında Siyah Giyinen Adamlar’dan sonrasında bizlere armağanı olan Ben Robot, vizyona girdiği zaman oldukça büyük bir hasılat etti. Devamı gelmemiş olması üzücü ama Will Smith, 2020’de Yapımcılığını ve yönetmenliğini kendisini yapıp yine başrolünü kendisi üstleneceği Ben Robot’un devamını çekmek istediğini belirtmişti daha önceki zamanlarda. Zamanında pek çok kanal da yayımlanıyordu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Geçmiş Tarih: John Titor Gizemi!

Konusu: Üç Robot Yasası:Kural 1 – Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez.Kural 2 – Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir.Kural 3 – Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur.
2035 yılına gelindiğinde robotlar artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. İnsanların robotlara olan güveni tamdır. Bir kişi hariç. Hafif paranoyak bir dedektif olan Del Spooner işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını düşünmektedir.

 

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Jumper (2008)

Bir dönem Sinema TV’de sık sık yayımlanırdı. Kristen Stewart ve Samuel L. Jackson rollerin hakkını vermişler diyebilirim oldukça farklı bir yapım sizleri bekliyor.

Konusu: Babasıyla birlikte yaşayan Davey evde mutsuz ve huzursuzdur. Artık daha fazla sabredemeyecini düşünen Davey evden kaçmaya karar verir. Fakat nereye gideceğini, nerede yaşayacağını bilemez. Bu soruna bulacağı çözüm ise istediği her yer olacaktır. Zamanla özel bir yeteneği olduğunu ve çok yüksek mesafelere zıplayabildiğini öğrenen Davey bu nedenle başının belada olduğunu ise sonradan farkedecektir.

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Tron Efsanesi (1981 – 2010)

Jeff Bridges’in bize mirası olan bu film ilk olarak 1981 yılında çekildi o döneme göre tutulmasa da 2010’da devamı çekildi ve yine aradan geçen 29 yıl sonra yeniden aynı filmde rol aldı. Bu gerçekten çok güzel bir şey. 1980’li yıllarda bilim kurgunun yapı taşlarından birsi olan bu yapımı ilk filmide sağlam ve fazla bağlantısı olmasa da yine baştan izlemenizi tavsiye ederim.

Konusu: TRON: LEGACY daha önce beyaz perdede gördüklerimizin hiçbirine benzemeyen bir dijital dünyada kurulmuş bir 3D ileri teknoloji macerası. Sam Flynn (GARRETT HEDLUND), Kevin Flynn’in 27 yaşındaki teknoloji meraklısı oğlu (JEFF BRIDGES), babasının ortadan kayboluşunu araştırır ve kendini babasının 25 yıldır yaşadığı Tron’un dijital dünyasında bulur. Kevin’in sadık sırdaşı Quorra’yla birlikte (OLIVIA WILDE), baba ve oğul çok fazla gelişmiş ve son derece tehlikeli bir hale gelen, görsel açıdan dudak uçuklatan sanal alemde bir ölüm kalım yolculuğuna çıkarlar.

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Başlangıç (2010)

Bilim kurgunun en önemli filmlerinden birisi karşınızda duruyor. Leonardo DiCaprio, bu filmdeki rolü kabul etmesi için neredeyse 1 yıl düşündüğü söyleniliyor. O dönemlerde oldukça düşük yapımlarda yer alması bu filmin tutmayacağı etkisini yaratmış ve tutmadığı taktirde daha düşük bütçeli yapımlarda rol alacağı anlamına geliyordu. 2009’un yılbaşı gecesinde rolü kabul etti ve çekimler Mart 2010’da bitti. Film oldukça büyük bir hasılat yaptı herkese devamını bekliyorken, devam gelmeyeceği açıkladı. özellikle filmin devamının gelmesi için final sahnesinde açık kapı bırakılmış iken bu açıklama film hayranlarına şok etkisi yarattı. 2020 – 2021’de Leonardo DiCaprio tüm sorumluluğu kendi üstüne alarak filmin devamını çekmek istiyor.

Konusu: Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Celeste'nin Devamı Gelmeyecek!

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Yaşam Şifresi (2011)

Yine sağlam bir bilim kurgu yapımı karşımızda. Olan kişinin nasıl öldüğünü ve son 8 dakikasını görmek istermisiniz ? veya nasıl olduğunu çözmek ? Oldukça sağlam bir yapım ilk izlediğimde adeta etkisinde kalmıştım.

Konusu: Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) uyandığında kendini bir banliyö treninde, başkasının bedeninde bulur ve 8 dakika sonra tren infilak eder. Gözlerini açtığında yeniden kendi bedenindedir. Bunu sağlayan, hükümetin geliştirdiği ‘yaşam şifresi’ isimli bir programdır. Bu program bir başka kişinin kimliğine geçip, onun hayatının son sekiz dakikasını yaşayabilmeyi sağlamaktadır. Stevens’ın görevi bombacıyı bulmak ve onun yapacağı ikinci eylemi engellemektir. Bunun için son 8 dakikayı defalarca yaşar ve her seferinde elde ettiği ipucuları ile olayı çözmeye çalışır.

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Gerçeğe Çağrı (1990 – 2012)

Bilim Kurgu’nun kült filmlerinden birisiyle beraberiz. Gerçeğe Çağrı, 1990 yılında Arnold Schwarzenegger’in başrolünü üsltlendiği film zamanında Bilim Kurgu’ya kazandırdıkalrını say say bitmez o dönem oldukça iyi hasılat yakalayan film Arnold Schwarzenegger’in yıldızını bir kez daha parlatmıştı. Aradan geçen 22 yıl sonrasında filmin bir benzeri tekrar çekildi Colin Farrel’in başrolünü üstlendiği yapım beni benden aldığını söylemeliyim, her iki filmi de izlemelisiniz.

Konusu: Filmde, düşleri gerçek anılara dönüştüren Recall isimli bir şirketten hizmet alan Douglas Quaid isimli bir adamın merkezinde yaşananları izliyoruz. Quaid, güzel bir karısı olan sıradan bir fabrika işçisidir ve Rekall şirketinin sunduğu bu olanaktan yararlanarak sıkıcı hayatından uzaklaşmak ister. Kendisine bir süper ajanın anıları yüklenen Quaid için işler hiç de yolunda gitmez ve kendisini bir anda av durumunda buluverir. Yönetici Cohaagen tarafından kontrol edilen silahlı güçler tarafından aranmaya başlayan Quaid, bir özgürlük savaşçısıyla birlik olarak yeraltı direnişinin liderini bulup Cohaagen’i durdurmaya çalışır.

 

: https://oagtr.com/anasayfa/kurban-bayramind…bilimkurgu-filmi/ ‎

Yarının Sınırında (2014)

Tom Cruise’nin bize mirası olan bu film oldukça fark bir konuyla bilim kurguyu birleştirmişler ve oldukça iyi harmanlamışlar, izlerken filmden kendimi alamadım Bir manevi Yaşam Şifresi’nin üst versiyonu diyebiliriz, Tom Cruise, bu film teklifi için 3 ay düşündüğü söylenilir o dönem henüz Görevimiz Tehlike 6, ile gündemde olan oyuncu bu film tutmaz ise kariyerinde böyle bir filmin kötü duracağını yapımcıya ve yönetmene bahsetmiş. Emin olduktan sonra ise rolü kabul etmiş, film vizyona girdikten sonrasında oldukça büyük gişe başarısı yaşadı. Devamı çekileceği hakkında hiç bir bilgi yok iken dizi olabileceği söyleniyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

Konusu: Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. Bill Cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. Daha ilk hamlede öldürülen Cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. Bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.

 

httpsoagtr.comanasayfagecmis-tarih-bp-…petrol-sizintisi 2

Geçmiş Tarih: BP Deepwater Horizon Petrol Sızıntısı

httpsoagtr.comanasayfaassassins-creed-…amayi-yayinlandi ‎

Assassin’s Creed 3 Remastered Türkçe Yaması Yayınlandı!