in , ,

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonu Belli Oldu!

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonası, Çin ve Kore bölgelerini 6 yıl aradan sonra finalde yeniden karşı karşıya getirrdi. Global anlamda yılın en önemli espor etkinliklerinden olan 2020 Dünya Şampiyonası(Worlds) Finali’nde, Kore temsilcisi(LCK) DAMWON Gaming ile Çin temsilcisi(LPL) Suning takımları dünyanın en iyisi olmak için kozlarını paylaştı. Ayrıca seri sonunda LoL 2020 sezonunun en değerli oyuncusu seçildi.

Worlds 2020’yi kazanacağına kesin gözüyle bakılan 3 favori takım(DAMWON Gaming, JD Gaming ve Top Esports) bulunmaktaydı. Bu takımlardan biri olmayan ve LPL’de lig aşamasını 4. sırada bitiren ve Yarı Finallerde LPL birincisi Top Esports’a 0-3 yenilen Suning’in Worlds gruplarından çıkma ihtimali bile çok düşüktü ama Suning takımı kimsenin kendilerinden beklemediği bir şekilde Worlds gruplarından kendi grubunun 1.si olarak çıkmayı başarmıştı fakat önünde çok daha zorlu bir yol vardı. JD Gaming ile Çeyrek Finallerde karşılaşan Suning yine sürpriz bir şekilde seriyi 3-1 kazanarak turnuvanın favorilerinden birini evine gönderdi ve böylece adını Yarı Finallere yazdırmış oldu.

DAMWON Gaming ise daha Worlds 2020 başlamadan Kore Ligi LCK’i domine ederek turnuvanın favorilerinden bir tanesi olmuştu. Worlds Çeyrek Finallerinde LCK ikincisi DRX takımı ile karşılaşan DAMWON Gaming favori olduğu seriyi 3-1‘lik skorlar kazanıp adını Yarı Finallere yazdırdı.

Yarı Finallerde Ne Olmuştu?

Yarı final heyecanı 24 Ekim’deki G2 Esports – DAMWON Gaming karşılaşmasıyla başladı. Avrupa temsilcisi G2 Esports için özellikle Batılı izleyiciler büyük umutlar besliyordu. Favorinin DAMWON Gaming olduğu mücadelede beklenen oldu ve Kore temsilcisi, seride sürprize izin vermeyerek 3-1’lik rahat bir galibiyetle adını finale yazdırdı.

İlklerin Finali

Böylelikle 2 yıl aradan sonra ilk defa bir Avrupa temsilcisi şampiyona finaline yükselemedi. Yine 2 yıl aradan sonra ilk defa bir Kore takımı adını finale yazdırdı

Yarı finalin ikinci ayağında ise iki Çin ligi temsilcisi, TOP Esports ile Suning, karşı karşıya geldi. TOP Esports tarafı şampiyonanın favorilerinden biriydi ancak çeyrek finalde zorlanmış olmaları onlar hakkındaki soru işaretlerini arttırıyordu. Öte yandan Suning ekibi ise kendisinden beklenenden çok daha yüksek bir performans sergiliyordu. Yarı final serisi, TOP Esports hakkındaki soru işaretlerinin sebepsiz olmadığını gösterdi. Suning, favori olmadığı seriyi 3-1 kazandı ve adını finale yazdırdı. Suning, sürpriz bir şekilde favori olmadığı her seriyi kazanmıştı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: League of Light: Silent Mountain Ücretsiz Oldu!

Kore – Çin Rekabeti

League of Legends esporunda Kore ve Çin bölgeleri uzun süredir rekabet halinde bulunuyor. Kore bölgesi temsilcileri 2013 ve 2017 yılları arasında Dünya Şampiyonası’nı domine etmiş ve üst üste 5 şampiyonluk yaşamıştı. 2018 ve 2019 yıllarında ise ibre Çin temsilcilerinin lehine döndü ve son iki şampiyonayı Çin takımları kazandı.

Büyük Final

Büyük Final, daha turnuva başlamadan favori olarak gösterilen, Kore temsilcisi DAMWON Gaming ile turnuva sırasında gösterdikleri performans ile ağızları açık bırakan “Favori Eleyici(ben uydurdum)” Suning arasında, 31 Ekim’de Çin’in Şangay şehrindeki SAIC Motor Pudong Arena’da gerçekleşti.

Açılış Şovu

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonası Finali açılış şovu, K/DA grubunun artırılmış gerçeklik gösterisiyle başladı. Yeni şarkıları MORE’u seslendiren gruba Çin’in ünlü pop yıldızı Lexie Liu ve The Kinzaj adlı dans grubu eşlik etti. MORE performansının ardından şampiyonanın 10. yılı şerefine geçmiş yıllara ait Worlds şarkılarından bir kolaj sunuldu ve eski şampiyonlar anıldı. Şampiyonanın kazananına verilen Sihirdar Kupası, geçen yıl olduğu gibi yeniden Louis Vuitton tarafından tasarlanan özel kupa kutusuyla birlikte sahnedeki yerini aldı. Şovun son kısmı Worlds 2020’nin şarkısı Take Over’a ayrıldı. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle oluşturulan Galio, SAIC Motor Pudong Arena’ya iniş yaptı. 6000 izleyicinin canlı olarak katıldığı finale 3,2 milyon kişi başvurmuştu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends'e Sesli Konuşma Mı Geliyor?!

Serinin Özeti

League of Legends 2020 Dünya Şampiyonası Finali; Kore temsilcisi DAMWON Gaming ile Çin temsilcisi Suning’i karşı karşıya getirdi ve oldukça çekişmeli bir açılış maçına sahne oldu. DAMWON erken dakikalarda altın ve skor üstünlüğünü yakalamış ve hatta Alev Ruhu‘nu ele geçirmişti. Suning ise rakibinin bütün bu üstünlüğüne karşı direnmeyi başardı. Ne var ki bu direniş 43 dakika sürdü. Yapılan Baron savaşından galip ayrılan DAMWON Gaming seride 1-0 öne geçti.

İlk maçta mağlubiyeti tadan Suning, ikinci maç için sürpriz bir tercihle Rengar’a yöneldi. Profesyonel maçlarda pek de seçilmeyen bu şampiyon, Suning’e kimselerin tahmin edemeyeceği kadar büyük bir katkı sağladı. Bu defa erken dakikalarda üstünlüğü ele geçiren taraf Suning oldu ve 34 dakikada maçı kazanmayı başardı. Suning’in üst koridor oyuncusu Bin, Fiora ile Beşte Beş yapmayı başararak uzun yıllar unutulmayacak bir harekete imza attı.

1-1‘e gelen seride DAMWON Gaming erken dakikalarda üstünlüğü ele almasına karşın maçı kapatacak pencereyi bir türlü bulamadı. Karşılıklı hataların damga vurduğu maçta daha az hata yapan taraf DAMWON oldu ve seriyi 2-1‘e getirdi. Serinin son maçı olan dördüncü maçta ise DAMWON Gaming maç boyu ilk defa baştan sonra dominant bir performans sergiledi.

Şampiyon DAMWON Gaming!

Ormancısı Canyon’ın üstün bireysel performansı eşliğinde haritaya ağırlığını koyan DAMWON Gaming yalnızca 26 dakikada karşılaşmayı kazandı ve şampiyonluğa ulaştı. Böylelikle Sihirdar Kupası 2017’nin ardından yeniden Kore’ye gitti. DAMWON Gaming organizasyonu ve oyuncuları, kariyerlerinde ilk defa Worlds şampiyonluğu yaşadı. Böylece DAMWON Gaming – Suning finalinden sonra Kore ekibi en iyi bölge tartışmalarına noktayı koydu(en azından bu yıl için).

2020 Sezonunun ve Worlds 2020 şampiyonasının en değerli oyuncusu(MVP) ise DAMWON Gaming takımının ormancısı Canyon seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LoL Evreninin Yeni RPG Oyunu Ruined King: A League of Legends Story’nin Çıkış Tarihi Açıklandı!

Genshin Impact İncelemesi