in , ,

League of Legends Akademi Ligi Detayları Belli Oldu!

2019 sezonu ile birlikte yepyeni bir sisteme geçiş yapacak olan Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nin alt ligi olan Yükselme Ligi’nin son bulacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Yeni sezon için “Franchise” sisteminde Riot Games Türkiye ile 3 yıllık sözleşme imzalayan takımları önceki haberimizde açıklamıştık.

Riot Games Türkiye yaptığı yeni açıklamayla “Franchise” sistemi ile birlikte düşme/yükselme’de son bulduğu için Yükselme Ligi yerine Akademi Ligi’ni getirdiklerini duyurdu. Böylece Akademi Ligi’nin detayları belli oldu.

Akademi Ligi nasıl işleyecek?

Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’ndeki 10 takımın aynı zamanda birer Akademi takımı bulunacak. Akademi ligi’nde takımlar birbirleri ile mevsim başına ikişer defa tek maçlık seri üzerinden karşı karşıya gelecekler. Lig sonunda ilk dört mevsim finalleri oynamaya hak kazanacak.

Akademi kadrosu oluşturmak için kurallar neler?

  • Eski sistem gibi takımların kadroları Akademi Ligi veya VFŞL için ayrı olmayacak. Her bir takım en az 10 en fazla 13 kişiden oluşan kadrosunu kuracak. Kurulan kadrolardan en az 6 oyuncu VFŞL’de, en az 6 oyuncu ise Akademi Ligi’nde oynamaya hazır olacak.
  • Bir Akademi Ligi oyuncusu ligde oynamak için 16 yaşını doldurmuş olması gerekecek.
  • Maça çıkan beşlide en fazla bir yabancı oyuncu bulunabilecek.
  • Akademi Ligi’nin ana amacı yeni yetenekler keşfedebilmek için bir takımda en fazla 2 kıdemli oyuncu* olabilecek.
İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piramitler, Firavunlar ve İlk Suikastçiler

*Kıdemli Oyuncu: Herhangi bir profesyonel ligin son üç mevsiminin ikisinde, lig aşaması maçlarının yüzde ellisi veya daha fazlasında ana beşlide yer alan oyuncular, kıdemli oyuncu sayılacak.

Kadrolar arası geçiş olacak mı? Olacak ise nasıl olacak?

Kadrolar genel kurallarda olduğu gibi haftalık olarak kilitlenecek. Takımın bütün oyuncuları maçların oynanacağı haftanın başında bildirilen kadronun içerisinde olacak. Sonrasında her maç gününden 1 gün önce takımlar ana beşlisini yönetime bildirecek. Yani takımlar kurallara uyduğu sürece ister Akademi Ligi’nde ister VFŞL’de oynayabilecek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nvidia GeForce Now 2K Games Desteğini de Kaybetti!

Peki bu Akademi Ligi nasıl ilerleyecek? Nereden takip edeceğiz?

Akademi Ligi, VFŞL ile paralel olarak ilerleyecek. Ligin karşılaşmaları Perşembe ve Cuma günleri oynanacak. Ancak 2019 Kış Mevsimi için Akademi Ligi’nin bir yayını bulunmayacak. Sadece maç videoları, özetleri, puan durumu ve fikstürler VFŞL ve Akademi Ligi’nin sitesi olan lolespor.com‘a yüklenecek. Lig aşamasında oynanacak olan tüm maçlar çevrimiçi bir şekilde oynanırken mevsim finallerine kalan takımlar maçlarını Riot Espor Arena’da oynayacak. Riot Games Türkiye bu şekilde yeni oyuncuların sahne ortamını deneyimleyebileceğini ve VFŞL’ye benzer bir tecrübe kazanabileceğini düşünüyor.

Sizin bu konuda fikirleriniz nelerdir? Yorum olarak yazmayı unutmayın. En güncel espor haberleri için bizleri takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

LoL’ün Yeni Şampiyonu İle Tanışın Neeko: Meraklı Bukalemun!

Dünyanın İlk Dört Arka Kameralı Telefonu Samsung Galaxy A9 Dört Dörtlük Kampanya ile Ön Siparişte!