in , ,

LPL Şampiyonu Invictus Gaming!

League of Legends’in en büyük turnuvası Wolrds 2018‘in şampiyonun çıktığı lig olan LPL (Çin Ligi)’in final maçı oynandı!

Invictus Gaming, Wolrds 2018‘i kazanarak bir ilke imza attı. Turnuvanın başında hiç kimsenin favori olarak görmediği Çin temsilcisi herkesi yanılttı. Worlds 2018’e giden takım SKT T1’in o dönem ligde sergilediği kötü performans yüzünden gidememesinden dolayı favori olarak yine bir Çin temsilcisi olan RNG (Royal Never Give Up) idi. RNG, MSI 2018‘i kazanarak çok iddialı bir takım olduklarını tüm dünyaya göstermişlerdi. RNG’nin nişancısı Uzi ise dünyanın en iyi nişancısı olarak görülüyordu. Fakat LPL 2018 Çeyrek finalinde hiç beklenmedik bir mağlubiyet aldılar. JD Gaming’e kaybeden ekip üzüntü ile final yolculuğuna veda etti.

Invictus Gaming ligi 2. olarak tamamlayarak direkt olarak yarı final biletini kaptı. Ligde iyi bir performans sergilese de LPL lig aşamasında birinciliği FunPlus Phoenix‘e kaptırdı. 3.’lük maçını oynayan FunPlus Phoenix, Topsports Gaming’i 3-1 yenerek LPL playoff 3.’sü oldu.

JD Gaming ise ligi 8. olarak tamamlayarak finale yükseldi. LPL tarihinde yine bir ilki başarıp finali kazanarak kupayı eve götürebilirlerdi fakat önlerine Worlds 2018 şampiyonu Invictus Gaming çıktı. Finale kadar kazıyarak en dipten çıkan JD Gaming finalde Invictus Gaming‘e 3-0 kaybetti ve LPL playoff 2.’si olarak evlerine döndüler.

İki takımında playofflarda sergilediği oyun takdire şayandı. Invictus Gaming herkesin ondan beklediğini yaptı ve finale yükseldi. JD Gaming ise kimsenin onda yapabilecek performansı görmediği halde olağan üstü bir performans sergileyerek önce MSI 2018 Şampiyonu RNG’yi sonra LPL yarı finalinde ise LPL lig aşaması birincisi FunPlus Phoenix’i eledi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL Dünya Şampiyonası'nda İlk Çeyrek Finalistler Belli Oldu!

Invictus Gaming V JD Gaming

Favorinin Invictus Gaming olması normaldi fakat JD Gaming final yolunda başardıklarından sonra Invictus Gaming taraftarlarını büyük bir korku kapladı. JD Gaming’in başardıklarından sonra, akıllara “RNG’yi eledi, FunPhonex’i eledi, neden Invictus Gaming’i eleyip kupayı evine götürmesin?” tarzında sorular geldi.

1. Maç

Favori olarak görülen Invictus Gaming‘in maçı 3-0 kapatması düşünülüyordu. Fakat izleyiciler JD Gaming‘in insanları şaşırtarak seride iddialı olduğunu göstermelerinden korkuyorlardı. Buraya kadar RNG ve FPX’i eleyerek geldiği düşünülünce aynı zamanda haklıydılar. İlk maça damgasını vuran isimler ise Baolan ve Rookie oldu. Maçta kusursuza yakın oynamaları ve takım savaşına olan destekleri ile oyuna noktayı koydular. Fakat ondan önce maçın erken safhasında JD Gaming’in yapılan koridor değişikliklerine ve orman baskınlarına cevap vermemesi uzun vadede çok büyük bir sorun oluşturdu. Koridorda minyon kesmekten, xp’den ve altından geri düşen JD Gaming maçı kaybetti. Invictus Gaming durumu 1-0‘a getirdi. MVP ise maça damgasını vuran Baolan oldu.

 

2. Maç

İkinci maç ise JD Gaming‘in hala bir sürpriz yaratma korkusu vardı. Asla hafife alınmayacak bir takım olduklarını göstermişlerdi. Maalesef ikinci maç ezici bir üstünlükle Invictus Gaming, JD Gaming‘in adeta canını okudu. İlk kanı alan JD Gaming riskli hamleler yaparak oyunu erkenden kapatmaya çalışan taraf oldu. Fakat ilk kanın verdiği avantajı bundan birkaç dakika sonra riskli hamleler ile kaybeden JD Gaming için üzücü bir son oldu. Maça damgasını vuran isimlerden biri olan TheShy bu sefer MVP seçildi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  League of Legends'ta Dünya'nın En İyisi Belli Oldu!

3. Maç

Durum 2-0 olmuştu ve Invictus Gaming artık 2-0‘ın verdiği rahatlık ile oynamaya başlamıştı. Invictus Gaming üçüncü maçta kaybetmenin kıyısından döndü. Maça geride başlayarak 25. dakikalarda toparlandı. JD Gaming’in baron avantajını kullanamaması ve kuşatmaları planlayamaması serinin son maçına yani kupaya neden oldu. Ortada geçen karşılaşmada maçın son 7 dakikası dışında genel olarak JD Gaming üstünlüğü söz konusuydu. JackeyLove inanılmaz bir Draven performansı sergiledi, adeta maçı sırtladı. Maçın son dakikalarında en çok hasarı vuran ve takım savaşlarının kazanılmasını sağlayan kişi oldu. Jackey Love 12/2/10‘luk Draven performansı ile gözlere şenlik bir maça imza attı. Skor olarak kötü bir skora sahip olan Baolan göründüğünden çok daha fazla iş yaptı. JackeyLove‘ı takım savaşlarında korurken 1/8/2‘lik bir performans sergileyen Baolan‘ın de hakkını yemeyelim.

Herkes MVP’nin Jackey Love olmasını beklerken MVP tekrardan TheShy oldu. TheShy, maç içinde doğru yerde takım savaşlarını başlatmasıyla ve aynı zamanda ulti artı e’sinin yardımı ile rakiplerin canını bir hayli düşürerek skorları adete JackeyLove’a servis etti.

LLA’in İlk Şampiyonu Belli Oldu!

Zombi Temalı Birbirinden Güzel 10 Oyun!