in ,

Madde 13: Avrupa Youtube’u Öldürebilir!

Telif hakkı yasalarının dijital çağa yetişmesi amacıyla tekrar düzenleme yolunda kararlı adımlar atan Avrupa Birliği’nin gündeminde olan bazı maddeler dünyadaki tüm içerik üreticilerini tehdit ediyor. Spesifik olarak maddelere geçmeden önce bu değişikliklerin ana nedeni olan müzikten bahsetmemiz gerekiyor.

Youtube’a ayda yaklaşık 2 milyar insan uğruyor. Dünyadaki her dört kişiden birinin bulunduğu bu platforma verilen reklamlar ve reklam gelirleri kesinlikle muazzam önem taşıyor. Öte yandan sanatçıların albümlerini satarak elde ettiği gelir sadece reklamdan kazandıklarının çok çok üstünde. Bu durumun üstüne bir de bazı videolarda telif hakkı yasaları çiğnenerek konulan müzikleri eklediğimizde müzisyenlerin itirazları gayet haklı.

Youtube’un bu konu için bir algoritması var evet ama bugün Youtube’a dakikada dört yüz saatlik video yükleniyor ve bu algoritma şu an olduğundan iki kat daha hızlı çalışsa dahi yeterli değil. Durum sadece ağır iş yüküyle de sınırlı kalmıyor. Telif haklı müziğin arka plan olarak kullanıldığı videolardaki konuşmacı sesi, diğer ses efektleri gibi etkenler de algoritmanın işini iyice zorlaştırıyor. Telif hakkı ihlallerinin önemli bir kısmı tespit edilse de maalesef bazı ihlaller tespit edilmeden Youtube’da barınmaya devam ediyor.

Madde 13‘ün içeriği ise tam olarak bu konuyla ilişkili. Basitçe özetleyecek olursak telif; dağıtım hakkını elinde bulundurmadan içeriğe dair paylaşım yapan kurum, kuruluş ve şahısların internet sitelerine Avrupa Birliği içerisinde erişimin yasaklanması söz konusu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Dracula: The Resurrection Ücretsiz Oldu

Youtube bu noktada dev bir risk altında, şu an halihazırda “Kanalları kapatmadan önce 3 uyarı.” sistemi ile ilerleyen devin kendini korumak adına bu affedici davranıştan vazgeçeceğini düşünüyorum. Zira eğer Youtube bu kullanıcıları engellemezse, telif hakkı sahipleri Madde 13’ün içeriğini kaynak göstererek Youtube’u dava edebilir bu dava sonucunda ağır para cezaları olabilir veyahut Avrupa’dan Youtube’a erişim sınırlandırılabilir. Bu noktada en mantıklı hareket 3 uyarıdan sonra kanalın silinmesi yerine direkt bir terminasyon olacaktır.

Madalyonun diğer yüzünde ise eleştiri, inceleme ve haber kanalları bulunuyor. Bu kanalların tehlike altında olmasının sebebi yine Madde 13 içerisinde yer alan adil kullanım değişiklikleri. Artık bir içeriğin adil kullanımda olması için iki temel gereksinimi karşılaması gerekiyor: Eğitim ve kar amacı güdülmemesi. Diyelim ki bir spor kanalınız var ve futbol üzerine içerik çıkartıyor, maçları yorumluyor ve kısa haber bültenleri hazırlıyorsunuz. Fakat bu futbol maçlarının yayın haklarını elinde tutan dev bir şirket var ve bu görüntülerin yayınlanma hakkı onlara ait. Eğer Madde 13 geçecek olursa bu videolarınızı olay olduktan günler belki haftalar sonra çıkartmak zorunda kalabilirsiniz hatta şirket dileyecek olursa hiç çıkartamamanız dahi söz konusu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Take Two'ya Red Dead Redemption 2 İçin ''The Pinkertons'' Davası!

Aynı tehdit eleştiri ve inceleme kanalları için de mevcut ve korkutucu. Yine bir örnek üzerinden gidelim ve filmler incelediğiniz bir kanalınız olduğunu varsayalım. Kült filmlerden Blade Runner hakkında konuşacaksınız ve sesiniz kullanıcıyla buluşurken arkada filmden kareler göstermek istiyorsunuz. Eğer Madde 13 geçecek olursa bu da mümkün olmayacak zira filmlerin ve dizilerin haklını ellerinde bulunduran şirketler mevcut.

Sonuç olarak:
Madde 13 haklı yolda atılmış haksız bir adım. Sanatçıları ve eserlerini haksız kullanımdan kesinlikle korumalıyız. Fakat madde 13’ün adil kullanım değişiklikleri dünya çapındaki tüm içerik üreticilerine atılmış sert bir tekme. Öte yandan bu kapsam değişiklikleri sansüre ve baskıcı yönetimlere de fayda sağlayacak. Zira artık üzerine konuşulan haber materyalleri de telif hakkı sınırlamaları içerisinde yer alıyor.

İfade özgürlüğü savunmak ve sansüre karşı durmak isteyen herkese şahsi bir çağrı yapmak istiyorum. Konuyla ilgili yapabileceğimiz şeylerden biri #saveyourinternet hashtagi ile sesimizi duyurmak. İnanıyorum ki yeterli sesi çıkartacak olursak 13. Madde en azından tekrar düşünülecektir.

Peki sizler Madde 13 hakkında ne düşünüyorsunuz, bu değişikliklerin genel olarak internet kültürüne etkisi nasıl olur? Buyurun yorumlarda konuşalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lords Mobile Oyun Müziklerine Klaus Badelt İmzası

LoL Merkez Baskını Modu Yenilenmiş Haliyle Bir Kez Daha Geliyor!