in

Cayne

Merhaba anne-çocuk korku severler. Bu haftaki konuğumuz The Brotherhood’un desteği ile karşımızda olan Cayne. Oldukça sağlam bir yapım olan Cayne, korkutuyor ve düşündürtüyor. Nasıl mı? Bakalım…

Farklı Bir Açıdan Korkmak

İlk olarak belirtelim ki oyunumuz bakış açısı olarak diğerlerinden ayrılıyor; izometrik bir açıdan bizlere sunulan oyun, aynı zamanda hem karakterimizi hem de ilerleyebildiğimiz bir çok yeri aynı anda gösteriyor. Daha güzel bir şekilde anlatayım; Diablo 2 ve Diablo 3 kamera açıları ile oyunumuzun tadını çıkarıyoruz. Açık konuşmak gerekirse bu açıdan bakarak bir korku oyunu oynamayanlar için (bakınız ben) oldukça güzel bir deneyim. Faremizi etrafta gezdirdikçe grafiklerdeki detaylar açıklanıyor, işimize yarayan bir şey var mı onu keşfediyoruz. Yine benzeri şekilde tıklama yolu ile lazım olan şeyleri alabiliyor ya da etkileşime geçebiliyoruz. Buraya kadar güzel değil mi? O kadar güzelse biraz da korku ekleyelim.

İkiye Karşı Bir, Yoksa İkiye Karşı İki Mi?

Karnımdaki yetmiyor bir de bunları taşıyorum…

Korku, hepimize etki eder. Korku cinsiyet, yaş, hatta çoğu zaman etkileyeceği yaratığın türünü bile bilmez. Sadece etkiler. Sadece paralize eder. Aciz, savunmasız bırakır. Genelde kişinin kendisinin korkuyla başa çıkması gerekir. Bu noktada da her kişi, korkuyla baş edebilmek için birinden ya da bir şeylerden destek alır. Peki Hadley, yani kahramanımızın destek aldığı şey ne?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: WWII Sunumundan İlk Bilgiler!

Bebeği.

İstemsiz şekilde hamile kalan Hadley’in karnı burnundadır; çocukla nasıl baş edeceğini ve geleceğini düşünürken kendini karanlık bir doğum odasında bulur… Üstelik onu doğurtmaya gelen “şeyin” kendisi hakkında çok farklı planları vardır. Bizim de amacımız bu planların gerçekleşmemesini sağlamak ve hayatta kalmak. Oyun boyunca kovalandığımızdan, izlendiğimizden çok kolay olmuyor tabii.

Peki Karanlığa Karşı Elimizde Ne Var?

Eski sevgilimin odası. Ne güzel pek bir düzenli…boynu altında kalsın!

Açıkçası oyunda çok fazla bir silah bulunmuyor. Hamile bir kadını elinde makineli tüfeklerle görmenin her ne kadar ilginç bir görüntü olacağını düşünsem de, -aslında gerçekten güzel fikir, ileride oyun yapar film çekerseniz böyle bir sahne koyabilirsiniz, sadece benden bahsetmeyi unutmayın- daha çok zekamıza güvenerek hayatta kalıyoruz. Tabii etraftan bulduğumuz birçok eşya, bunların kombinasyonları ve edindiğimiz bilgiler de yine önemli. Bu yüzden dikkatli olmalı, nasıl ilerleyeceğimizi detaylı şekilde düşünmeliyiz. Daha önce bu türde oyun oynayanlar zaten alışkındır, diğer arkadaşları ise biraz zorlu saatler ve hafif baş ağrıları bekliyor. Yani kısaca bir çok kısımda Hadley ile beraber “ıkınmanız” gerekebilir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Battlefield V'in Oynanış Tasarımcısı Black Ops 4'ten Banlandı

Bebeğin İlk Sesleri

Hedley’in yolculuğu çok uzun sürmüyor, yani oyun aslında oldukça kısa. Korkutuyor, bazı zamanlarda mide kaldırıyor, düşündürtüyor ve bitiyor. Ama kısa olması üstünde uğraşılmadan yapıldığı anlamına gelmiyor. Oyunda özellikle küçük detaylarla birlikte oldukça hoş bir senaryomuz var. “Hamile kadını kovalayan pis, kötü, kaka yaratık” gibi bir senaryo söz konusu değil. Ama senaryo ile ilgilenmeniz, ona şefkat göstermeniz gerekiyor. Yoksa çok daha hızlı ve zevksiz bir şekilde oyunu bitirebilirsiniz. Yapımın en büyük artılarından bir tanesi de herhangi bir ücret ödemeden sahip olabilmeniz. Steam üstünden indirebileceğimiz oyun, The Brotherhood yapımı.

Yavaş yavaş yazıma son verirken etrafınıza (hem canlılara hem de cansızlara) çok dikkat etmenizi ve en azından Hedley’in çocuğu için cesur olmanızı diliyorum. Unutmayın; karanlıkta keşfedilmeyi bekleyen birçok sır var.

Siz Hadley ile tanışırken bende dünyayı Buz Lord’larından korumaya çalışacağım. İyi geceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BauSuperMassive Grup Aşamasını Tamamladı

Dota 2 | 2 Mayıs 2017 Güncelleme Notları