in ,

Oyun Sektöründe Enflasyonla Mücadelenin Öncüsü: Gamelab İstanbul

Oyun camiasında yerli üretim, epey merak uyandıran bir konu. Ülkemizde gittikçe büyümekte olan oyun sektöründe de oldukça büyük adımlar atılıyor. Türkiye’de aktif bir şekilde faaliyet göstermekte olan Gamelab İstanbul, özellikle son zamanlarda oyun fiyatlarındaki artış yüzünden tükenen umutlarımıza ışık tutmaya geliyor. İsterseniz AR/VR simülasyon ve oyun motoru yazılımları alanında faaliyet göstermekte olan Gamelab İstanbul’un çalışmalarına birlikte bakalım.

Gamelab İstanbul ve Yerli Üretim İlkesi

Gamelab İstanbul, genel olarak oyun motoru yazılımı ve mobil oyun geliştirme üzerine çalışmalar yapıyor. Oyunların oyun motorunu da geliştirmekte olan bu firma, enflasyonla da savaşarak tamamıyla yerli üretime odaklanıyor. Ayrıca Gamelab İstanbul, yerli üretimden elde ettiği avantajla da bir indirim kampanyası başlatarak oyuncuların yüzünü güldürmeyi başarmış durumda.

%100 yerli üretimi sayesinde ülkede Ar-Ge desteği almaya hak kazanan ilk oyun geliştirme firması unvanına sahip Gamelab İstanbul, 2016 yılı Eylül ayında KOSGEB tarafından Ar-Ge desteği kapsamına alınarak çalışmalarına hızla devam etmiş. Firma, KOSGEB tarafından sağlanan 2 adet ofiste aktif olarak oyun sektörüne yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bir yandan üretim yapan Gamelab İstanbul, çalışmalarını öğrencileriyle beraber sürdürerek de kaliteli bir eğitim sağlamakta. 3 ayrı ofiste çalışmalarına devam eden bu firmada öğrencilerle beraber toplamda 90 kişi yer alıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Warhammer 40,000: Space Marine Ücretsiz Oldu!

Türkiye’nin Oyun Motoru Geliştiren İlk Firması!

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi tamamıyla yerli üretim odaklı ilerleyen Gamelab İstanbul, oyun motorları konusunda da önemli bir adım atmış durumda. Ülkemizde ilk ve tek oyun motoru geliştiricisi olan bu firma, profesyonel ve eğitimsel amaçlı çeşitli teknik spesifikasyonlarda 4 adet oyun motoru üzerinde çalışmalar yapıyor. C++ ve Java temelli geliştirilen oyun motorları, eğitimsel bir amaç taşımasıyla da ilgi çekmeyi başarıyor.

Gamelab İstanbul’un Çalışmaları

Yerli üretim ilkesi üzerine emin adımlarla yürüyen bu firmanın 11 yıllık bir çalışma süreci bulunuyor. Bu süreç içerisinde birbirinden farklı çalışmalar ortaya koymuş olan Gamelab İstanbul’un geçtiğimiz Ocak ayında oyuncuların huzuruna sunmuş olduğu TASO 18 Football adında bir mobil oyun da bulunuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Conarium Ücretsiz Oldu!

Gamelab İstanbul, geçtiğimiz hafta Skyjet Havacılık Ar-Ge firması ile simülasyon yazılımları üzerinde çalışmalara da başladı. Firma, bu yazılımlarda da kendi geliştirdiği oyun motorlarını kullanıyor.

Firmanın Sunduğu Kodlama Eğitimleri

Gamelab İstanbul, ülkemizde yerli üretime katkı sağlamak için çalışmalarına hızla devam ediyor. Çeşitli üniversite ve kamu kurumlarında oyun kodlama eğitimleri veren firma, 10-16 yaş aralığındaki çocuklara yönelik dünyanın ve Türkiye’nin eğitimsel amaçlı ilk oyun kodlama aracını geliştirerek oyun sektöründe atılan adımların büyüklüğüne dikkat çekiyor. Gamelab İstanbul’un sunduğu kodlama eğitimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkemizde oyun sektörünün giderek büyümesi büyük bir heyecan yaratırken Gamelab İstanbul’un enflasyonla mücadele kapsamında ilk adımı atması, oyuncular tarafından oldukça beğeni toplamış durumda. Oyuncular ilerlediğimiz günlerde bu firmanın büyümesine daha yakından tanıklık edeceğe benziyor. Ayrıca buraya tıklayarak Gamelab İstanbul hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir, faaliyetlerini yakından takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Espor, En Popüler Spor Dalı Olmaya Çok Yaklaştı!

Toren İncelemesi