in ,

Oyunlara Bakış Açımız

Video oyunları, ülkemizde hala birçok insan için nereden geldiği belirsiz, insanların vaktini boşa harcayan, para israfı vb. sıfatlarla birlikte anılıyor. Tabii bunun değişmesi için bu oyunları oynamış, bunları eğlenmek dışında insanlara bir şey öğretebileceğiniz, takım çalışmasını arttıran, sorumluluk bilinci yükleyen yanlarını bilen insanların artması şart. Bu konuyu tekrar açan ise maalesef ki üzücü bir olay… Birkaç gün önce haberlerde büyük ihtimalle duyduğunuz 13 yaşındaki Hakan’ın evinde ölü bulunması oldu. Fakat medya tarafından daha dikkat çekici olarak gösterilen olay, Hakan’ın ölü bulunmasından çok, bulunduğu odadaki bilgisayarda açık olan bilgisayar oyunu oldu. Ve bu haberi desteklemek için bir uzman görüşüne de başvurmuşlar. Uzman görüşü şu yönde: Bu oyunlar, çocuklarda epilepsiyi tetikleyebiliyor. Ölüm sebebi bu olabilir. Dikkatsizliği, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. İntiharı da tetikleyebilir. 13 yaşındaki çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu olabiliyor. O tarz birinden direktif de gelmiş olabilir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Epic Store'da 3 Farklı Oyun Ücretsiz Oldu!

Yukarıdaki yazılanlar aslında madalyonun sadece bir tarafı. Eğer oyunların gerçekten çocuklar için tehlikeli olduğunu kabul edersek, neden batıdaki eğitim veren kurumlarda çocuklara oyun oynatılıyor, hatta basit düzeyde kodlama dersleri veriliyor? Bunun yanında oyunların takım çalışmasını artırdığı, sorumluluk bilinci kazandırdığı doğrultusunda araştırmalar da mevcut. (Bu arada Metin 2 bizim basında Blue Whale olarak ilan edildi hayırlı olsun şimdiden)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Modern Warfare Hikaye Fragmanı Geldi!

Bence burada anahtar kelime “kontrol”.Her oyunun açıklama kısmında oyunun hangi yaş grubuna hitap ettiği, kan, vahşet, cinsellik gibi konuları içerip içermediğini gösteren açıklamalar mevcut. Siz çocuğunuz aman sokağa çıkmasın, kötü bir şey öğrenir korkusuyla hareket ederken, oyun gibi koskocaman bir evrene sahip platformun içine çocuğunuzu nasıl gözünüz kapalı bir şekilde bırakıyorsunuz?

Bir süre daha buyunca bu konu kapanacağa benzemiyor. Bizim bu oyunlar hakkındaki ön yargıları kıramadığımız sürece birçok şeyi kaçırmaya ve geri kalmaya maalesef ki devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elalem Ne Kampanyalar Yapıyor? | 5$’a Xbox One X Kazanmak İster Misin?

Dota 2 | 3 Ağustos 2017 Güncelleme Notları