in , ,

Özünü Tarahumaralar’dan Alan Oyun: Mulaka

Meksika’da yaşayan yerli bir halk olan Tarahumara kabilesinden esinlenilerek geliştirilen bir yapım olan Mulaka, yakın zamanda dikkatimi çeken yapımlardan biri. Lienzo ekibi tarafından geliştirilen bir yapım olan Mulaka, aksiyon macera türünde bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Tarahumaralar’ın en önemli özelliği olan koşma yeteneklerinden bahsetmeden oyun içeriğine geçmeyelim. Tarahumaralar, İspanya’nın Meksikadaki köleleştirme baskısına karşı isyan etmemiş, tam tersi sürekli olarak koşarak kaçmış bir topluluk. Dolayısıyla hâlâ yaşamlarını sürdürebilmiş bir kabile.

Bir Tarahumara şamanı olan Sukurúame’yi yönettiğimiz oyunda gerçekte de bulunan Sierra bölgesinden ilham alınan mekanımızda bulmacaları çözerek ilerlemeye çalışıyoruz. Oyunda bir diğer dikkat çeken nokta ise, kahramanımızın yarı tanrı güçlere sahip olması. Böylece yine o bölgenin mitolojisinden esinlenerek ortaya çıkan yaratıklarla savaşıyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: Kingdom Come: Deliverance Ücretsiz Oldu!

İlginç bir mitoloji ve topluluktan esinlenilen bir yapım olan Mulaka; şahsen beni görsel dizaynı, oynanış videosundaki mekanikleri ve müzikleri ile içine çekti. Oyunun PAX West 2017’de En İyi İndie Oyun ödülünü alması da beni heyecanlandırdı. Oyun 2018 yılının ilk çeyreğinde Nintendo Switch, PC, PS4 ve Xbox One için çıkış yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PUBG Alfa’dan 1.0 Sürümüne Geçiş Güncelleme Notları

Assassin’s Creed IV: Black Flag Uplay’de Ücretsiz Oldu!