in , ,

PlayStation 5’in Kontrolcüsü Resmen Tanıtıldı: DualSense

PlayStation 5’in kontrolcüsü DualSense resmi olarak tanıtıldı.

Eğer dünyanın coronavirüs gibi bir derdi olmasaydı 2020 yılının sonunda tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan PlayStation 5’in kontrolcüsü DualSense resmi olarak tanıtıldı. Konsolun ise ne zaman çıkacağı bilinmiyor.

Geçtiğimiz aylarda SONY tarafından yapılan açıklamalar yeni kontrolcünün bambaşka bir dizayna sahip olacağı ve en iyi oyun deneyimini sunmayı amaçladıklarını açıklamıştı. İşte karşınızda DualSense

Özellikler

1) Oyunu Hissetmek

PlayStation 5’ten önceki kontrolcüler basit bir titreşim motoru kullanıyordu örnek vermek gerekirse bir futbol oyununda şut çekerken ya da pas atarken aynı titreşim hissini alıyordunuz. Geçtiğimiz aylarda SONY bölgesel titreşim için çalıştıklarından bahsetmişti. Bu özellik resmi olarak “Dokunsal Geribildirim (Haptic Feedback)” adı altında duyuruldu. Açıklamalara göre eski kontrolcülerde olduğu gibi titreşimi sadece avuç içlerinizde değil ellerinizin her yerinde hissedeceksiniz. Bu özellik sayesinde oyunda yaptığınız her eylemi farklı bir şekilde hissedecek ve bu özellik sayesinde oyun deneyiminiz bir üst safhaya çıkmış olacak. Örnek vermek gerekirse bir futbol oyununda şut çekerken ya da pas atarken farklı titreşim hissi alacaksınız. Bunu kontrolcüdeki isim değişikliğinden de anlayabilirsiniz: DualSense Yeni kontrolcü DualSense ile deyim yerindeyse oyunu hissedeceksiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  World of Warcraft: Battle for Azeroth 8.1.5 Yama Notları | Yeni Müttefik Irklar, Tools of the Trade (Zanaat Eşyaları)

2) Adaptif Tetikler

Oyunu hissetmek derken sadece titreşimden bahsetmiyorduk. Tamamen yeniden tasarlanan tetik tuşları(R2, L2) adaptif özellik sunmakta. Bu özellik sayesinde oyunda araba kullanırken gerçek bir pedal, yay kullanırken ise gerçek bir yay kullanır gibi tüm gerilimi parmaklarınız ucunda hissedeceksiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PlayStation 5 Türkçe Seslendirmeli Reklam Videosu!

Geliştiricilerin tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kurulduğundan daha önce bahseden SONY bu hamlesi ile oldukça farklı ama bir o kadar da güzel bir deneyim sunacağa benziyor.

Tasarım

Tasarımı genel hatlarıyla inceleyecek olursak beyaz ve siyah renkleri görüyoruz bu da konsolun da büyük bir ihtimalle tamamen siyah bir tasarıma sahip olmayacağı, aynı kontrolcü gibi beyaz ve siyah renklerden oluşan çift renkli bir tasarıma sahip olacağını göstermekte. Diğer özellikler ise şu şekilde:

  • Micro-USB yerine çok daha iyi bir deneyim sunan USB-C bağlantısı
  • Dahili mikrofon
  • Ön tarafa alınmış RGB ışık paneli
  • Geliştirilmiş batarya ömrü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dead Cells’in Android Çıkış Tarihi Resmen Açıklandı!

Valorant İncelemesi – Kapalı Beta Sürümü