in , ,

Royal Bandits, WESG 2017’den Diskalifiye Edildi!

WESG (World Electronic Sports Games) adıyla tüm dünyadan takımların bir araya getirildiği turnuvada, Dota 2 ayağında ülkemizi temsil edecek takımlardan biri olan Royal Bandits, WESG yönetiminin aldığı karar ile turnuvadan men edildi.

WESG 2017 için Güneydoğu CIS + Türkiye elemelerinde Royal Bandits ana etkinliğe katılma hakkı kazanmıştı. Ancak WESG hakemleri, elemelerin finalinden sonra Royal Bandits ekibinde normalde oynaması gereken Dota 2 oyuncusu olan Durukan “rNt” Ünver yerine İsrailli, Hellraisers takımı oyuncusu Neta “33” Shapira’nın oynadığını söyledi. Bu açıklanmayan oyuncu değişikliği sebebiyle de WESG kurallarınca Royal Bandits ekibi turnuvadan diskalifiye olmuş oldu.

İddiayı destekleyen kanıt olarak ise aşağıda videoları da bulunan “oyuncuların tuşlarının farklı olması ve oyun içinde tuşların değişmesi” olarak gözüküyor.

33’ün rNt’nin Hesabında İken Legion Commander Eşya Dizilimi

rNt’nin Kendi Leigon Commander Eşya Dizilimi

33’ün Kendi Hesabındaki Legion Commander Eşya Dizilimi

Ayrıca diğer bir kanıt olarak ise iki oyuncunun Dotabuff sayfaları da gösterilmiş durumda.

Şu an için ne oyunculardan ne de Royal Bandits ekibinden bir açıklama gelmiş değil. Ancak kesin olan şey WESG ekibinin Royal Bandits’i diskalifiye ettiği. Ayrıca ESL Türkiye Şampiyonası’nda 4 Kasım tarihinde Final mücadelesine çıkacak olan Royal Bandits’in de işi tehlikeye girmiş durumda. ESL’in de nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

 

GÜNCELLEME: ROYAL BANDİTS’TEN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

KAMUOYUNA DUYURU

26.10.2017 Cuma günü itibari ile öncelikle WESG daha sonrasında ESL Türkiye’den kulüp yönetimimize yapılan açıklamada Dota 2 takımı oyuncuların sportmenlik kurallarına uymayacak biçimde maç esnasında usulsüzlük yaptıkları bildirilmiştir. Kural ihlali tespit edilen maçlar aşağıdaki gibidir;

20.10.2017 tarihli WESG Turnuvası:
– RNS vs RB (Bo1)
– ASD vs RB (Bo1)

21.10.2017 tarihli WESG Turnuvası:
– Eski Jenarasyon vs RB (Bo3)

22.10.2017 tarihli ESL Turnuvası:
Team Entelechy vs RB (2.Maçı)

Bahsi konu geçen maçlarda Durukan “r n t” Ünver yerine yabancı bir oyuncu oynatılmış, kural ihlalleri ortaya çıkana kadar kulüp yönetimine hiçbir koşulda bilgi verilmemiştir.

Her spor dalında olduğu gibi eSpor’da da bu tip kural dışı, haksız üstünlük sağlayacak hareketler hiçbir koşulda kabul edilemez.

Delillerinde açıkça ortaya konduğu üzere kötü niyete şüphe bırakmayacak şekilde tarafımızı haksız şekilde avantajlı konuma geçirmeye çalışılan durum ile dolaylı ya da dolaysız ilişkisi olan Dota 2 oyuncuları ile Royal Bandits Espor Kulübü olarak ilişiğimizi kestiğimizi ve gerekli yasal işlemlerin yapılacağını bildirmek isteriz.

Her fırsatta eSpor’da sportmenlik ve dostluğun altını çizen kulübümüzün bu tip bir durum ile karşı karşıya kalması bizleri derinden üzmüştür.

Fair Play, kendine, rakibine, takım arkadaşlarına, müsabaka hakemlerine seyirci ve kamu oyuna saygıya dayanan bir hayat görüşüdür. Bu görüş doğrultusunda kulübümüz “her ne pahasına olursa olsun kazanmayı, başarılı olmayı” reddetmektedir.

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerden dolayı RNS, ASD, Eski Jenarasyon, Team Entelechy takımlarına sonrasında taraftarlarımıza ve kamuoyuna üzüntülerimiz tekrar bildirmek isteriz.

Royal Bandits Espor Kulübü Yönetimi

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 17 Ocak Güncellemesi Türkçe

 

GÜNCELLEME 2

Royal Bandits ekibi, ESL Türkiye Şampiyonası’nda da aynı hareketi gerçekleştirdiğinden ötürü şampiyonadan hükmen elenmiş ve finalde yerine Team Entelechy geçmiştir.

ESL Türkiye’den yapılan açıklama ise şu şekildedir:

ESL Türkiye Şampiyonası kapsamında takımlardan, tüm turnuva maçlarında her zaman en iyi performanslarını sergileyerek oynamaları, adil oyun, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerine uygun davranmaları beklenmektedir. Turnuva yetkililerinin takdiri ve tespitine bağlı olarak, turnuva yetkilileri tarafından rekabetçi oyunun bütünlüğü için belirlenen standartların ve kuralların ihlaline sebep olan herhangi bir davranış veya hareket ESL tarafından tolere edilmemektedir.
Bu bağlamda; 

22 Ekim 2017 tarihinde oynanan Royal Bandits vs Team Entelechy arasındaki Bo3 karşılaşmasında, ikinci ve üçüncü maçlarda Royal Bandits takımından Durukan “rNtrnt” Ünver isimli oyuncu yerine Şampiyona kurallarımıza aykırı bir şekilde yabancı bir oyuncunun oynadığı tarafımızdan tespit edilmiş ve Royal Bandits takımının savunması istenmiştir. Takım savunması alındıktan sonra yapılan değerlendirme sonucu alınan kararlar aşağıdaki gibidir: 

1- Royal Bandits vs Team Entelechy maçında Royal Bandits takımının hükmen mağlup sayılmasına,

2- Kural ihlalinin birden fazla maçta tekrarlanması ve oynatılan oyuncunun yabancı statüde bulunması nedeniyle takım oyuncularının kural kitabında 8 ve 9. Seviyeden cezalandırılması ve ESL Türkiye organizasyonlarından 1 yıl süreyle men edilmesine karar verilmiştir. 

Bu inceleme sırasında 22 Ekim 2017 tarihinde Eski Jenerasyon vs Team Entelechy arasındaki Bo3 karşılaşmasının ikinci maçında, takım koçu olarak bildirilmiş Faruk “Wuiter” Terci’nın maç içinde duraklatma sonrası bir süre Emre “Thinker” Canlı’nın hesabıyla oynadığı Team Entelechy tarafından hakemlerimize bildirilmiştir. Yapılan inceleme ve takımın da savunması alındıktan sonra alınan karar aşağıdaki gibidir: 

1- Team Entelechy vs Eski Jenerasyon maçında Team Entelechy takımının zaten kaybetmiş olduğu maçta hükmen mağlup sayılmasına,

2- Kural ihlalinin tek maç içinde kısa bir süreliğine gerçekleşmesi, karşı takım oyuncularının itiraz etmemesi ve bu ihlalin ESL hakemlerine Team Entelechy tarafından bildirilmesi göz önünde bulundurularak Team Entelechy takımının sekizinci seviyeden cezalandırılmasına karar verilmiştir. 

 İlgili kurallar:

1- Bir takım içerisinde yabancı oyuncu bulunamaz. 

2- Bir takımın yabancı bir oyuncu oynatması duruma bağlı olarak (a) uyarıya. (b) diskalifiyeye. (c) 2-6 ceza puanına (d) maç tekrarına, yol açabilir. Bir ESL hakemi şüpheli bir durumda daha fazla eylemde bulunabilir.

3- Tüm oyuncular sistemlerinin çalışmasından kendileri sorumludurlar. Buna bilgisayar donanımı, ekipmanlar, internet bağlantısı ve elektrik de dahildir. Oyuncuların yaşadığı herhangi bir ekipman sorunu, temel sebebi ne olursa olsun geç kalmak veya oyunu izin verilen süreden uzun durdurmak için kabul edilebilir bir bahane değildir.

4- Yedek oyuncu dışında stand-in oyuncu oynatmak yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GUNS OF ICARUS ONLINE Humble Bundle’da Ücretsiz Oldu!

Dota 2 | 27 Ekim 2017 Güncelleme Notları