in , ,

Samsung Bellek Piyasasına Geri Dönebilir!

Samsung Bellek Piyasasına Geri mi Dönüyor

Samsung, Nvidia‘nın geçtiğimiz Pascal mimarisinde GTX 10 serisinde özellikle (çoğunlukla) GTX 1070 ve GTX 1080 serisi grafik kartlarına bellek üretimi gerçekleştiriyordu. Kartlarda oldukça iyi bir frekans veren bellekler, pek çok kullanıcı tarafından Micron bellekler yerine Samsung bellekli grafik kartları tercih ediliyordu.

Tabii bu biraz kazı kazan durumu gibiydi. Kullanıcılar aldıkları kartı ancak sistemine kurduktan sonrasında Micron veya Samsung olduğunu öğreniyordu.

Nvidia‘nın Samsung‘dan memnun kalmasına rağmen, Samsung’un bu belleklerden pek fazla kâr etmediği, hatta üretim maliyetlerini dahi karşılamadığı söyleniyordu. Olanlar oldu ve bir süre sonrasında Samsung, Nvidia grafik kartları için bellek üretmeyi bıraktı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  NVIDIA, RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı!

Samsung Bellek Piyasasına Geri mi Dönüyor

Samsung Bellek Piyasasına Geri Dönebilir

Bu süreç içerisinde Micron, Nvidia bellek (ram) konusunda tekel hale geldi. Micron RTX serisinde yine tekel devam etti. Fakat GTX 10 serisinde Micron bellekli GTX kartlarında belleklerin yanması Nvidia’yı bir süre zor durumda bıraktı ve bu durumun Nvidia’nın pek hoşuna gittiği de söylenemez. Nvidia, Micron belleklerinin durduk yere yanması sonrasında birçok kez Samsung ile görüşme yapsa da olumsuz yanıt alıyordu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Google Stadia'nın İnternet Gereksinimleri Açıklandı!

İddiaya göre geçtiğimiz gün Reddit forumlarında Samsung’da kendisini Üst Düzey Yönetici olarak tanıtan Xutsbers8 isimli üye bir konu açarak Nvidia ile gerekli anlaşmaya varıldığını, Samsung’un yeniden Nvidia için bellek üretmeye yeşil ışık yaktığını ve yeni parti grafik kartlarında Samsung belleklerin görünebileceğini aktardı.

Konu yayınlandıktan 10 dakika sonrasında konu silindi ve kendisini Samsung’da Üst Düzey Yönetici olarak tanıtan kişi Reddit forumlarından kalıcı olarak yasaklandı. Yaşanan bu durum sonrasında Samsung‘un konuyla ilgili bir açıklama yapacağı da söylentiler arasında.

Geçmiş Tarih: 2013 Rusya Çelyabinsk Gizemi

1907 Fenerbahçe VFŞL Rekoru Kırdı!